DOĞAL BÖCEK İLACI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: DOĞAL OLARAK YETİŞEN VE KÜLTÜRÜ YAPILAN BİRÇOK BİTKİYE ZARAR VEREN BÖCEKLERE KARŞI KİMYASAL İLAÇLAR YERİNE DOĞAL YOLLA ÜRETİLEN İLACI KULLANABİLMEK.KİMYASAL İLAÇLARIN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARI AZALTABİLMEK.

PROJE HEDEFİ: KİMYASAL İLAÇLARIN ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİ YERİNE TÜTÜN-ACI BİBER UZAKLAŞTIRICI ETKİSİ KULLANILARAK BESİN ZİNCİRİNİN ZARAR GÖRMESİNİN ENGELLEMEK.

PROJE ÖZETİ: TÜTÜN YAPRAKLARINDAN ELDE EDİLEN ÖZÜT SUYLA KARIŞTIRILARAK TARLALARA PÜSKÜRTÜLÜR. TÜTÜNDEN ELDE EDİLEN BU DOĞAL ZEHİR, BÖCEKLERİN VÜCUDUNA SOLUNUM YOLUYLA GAZ HALİNDE GİREREK SİNİR SİSTEMLERİNİ FELÇ EDİYOR VE BÖCEĞİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLUYOR. KRİZANTEM (CHRYSANTHEMUM CİNERARİAEFOLİUM),ÇİÇEKLERİNDEN ELDE EDİLEN ÖZÜTÜNDE BULUNAN KRİSANTEMİK VE PYRETRİK ASİTLER, BÖCEKLER İÇİN ÖLDÜRÜCÜ NİTELİKTE. ACIBİBER (CAPSİCUM ANNUM) DA BÖCEKLER İÇİN HEM KOVUCU HEM DE ÖLDÜRÜCÜ OLARAK KULLANILABİLİYOR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: İLAÇLARI İNSEKTİSTLER VE PESTİSİTLER, ÇEŞİTLİ AMAÇLARLA KULLANILAN BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLERDİR. SON YÜZYILDA TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİYLE BİRLİKTE BU TİP BÖCEK İLAÇLARININ ÜRETİMİ GELİŞMİŞ VE HIZLANMIŞ DURUMDA. ANCAK GÜNÜMÜZDE YAPILAN ARAŞTIRMALAR, KİMYASAL YOLLARLA ELDE EDİLEN BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLERİN SADECE BÖCEKLERE DEĞİL, DİĞER CANLILAR ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİLERİ OLDUĞUNU GÖSTERMİŞ VE BİRÇOK ÜLKEDE BUNLARIN KULLANIMI YASAKLANMIŞ BULUNUYOR. DOĞAL BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLERSE GÜNÜMÜZDEN 2000 YIL ÖNCESİNDEN BERİ KULLANILIYOR. TÜTÜN (NİCOTİANA TOBACCUM) TÜM CANLILAR GİBİ BÖCEKLER DE KENDİLERİNE BESİN ARAR VE BOL BESİN BULABİLECEKLERİ YERLERİ SEÇERLER. EN BOL BESİN BULABİLECEKLERİ YERLERSE BİZİM TARIM ALANLARIMIZ. GENELLİKLE TEK TİP BİTKİLERİN DİKİLDİĞİ BU ALANLAR BÖCEKLER İÇİN OLDUKÇA ÇEKİCİ. YAŞAM DÖNGÜLERİ ÇOK KISA OLAN BU ZARARLI BÖCEKLER, TARIM ALANLARINA ULAŞTIKLARINDA KENDİLERİNE UYGUN BESİN MADDELERİNİN FAZLALIĞI NEDENİYLE HIZLA ÇOĞALIRLAR. KİMYA BİLİMİNİN GELİŞMESİ VE ÇEŞİTLİ BİLEŞİKLERİN SENTEZLENMESİ SIRASINDA BİLİM İNSANLARI BAZI BİLEŞİMLERİN CANLILAR ÜZERİNDE OLDUKÇA ZEHİRLİ OLDUĞUNU BULMUŞLAR VE DAHA SONRA BU ZEHİRLİ BİLEŞİKLERİ EVLERDE VE TARIM ALANLARINDA KULLANMAYA BAŞLAMIŞLAR. BÖCEK ÖLDÜRÜCÜ OLARAK KULLANILAN EN ÜNLÜ KİMYASAL, DDT OLARAK BİLDİĞİMİZ DİKLOR-Dİ- FENİL-TRİKLOROETİLEN (C14H9CL5). BU BİLEŞİK TARIM ALANLARINDA KULLANILMIŞ OLAN EN GÜÇLÜ ZEHİR. BUGÜN ORGANİK TARIMDA KULLANILAN BİTKİSEL BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLERİN BAŞINDAYSA BİZİM ÇOK YAKINDAN TANIDIĞIMIZ BİTKİLER GELİYOR. TÜTÜN, SARIMSAK, KRİZANTEM VE ACIBİBER BUNLARDAN BİRKAÇI.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin