DOĞADAKİ MATEMATİKSEL MÜKEMMELLİKLER

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: YETERLİ ARAŞTIRMAYI YAPMADAN ÖNCE DOĞANIN MATEMATİKLE BU KADAR İÇ İÇE OLDUĞUNU BİLMİYORDUK.ÖNCE ALTIN ORAN DİKKATİMİZİ ÇEKTİ VE ARAŞTIRMALARIMIZA DEVAM ETTİKÇE HER SİSTEMDE MATEMATİK OLDUĞUNU GÖRDÜK VE ÇEVREMİZDEKİLERE GÖSTERMEYİ AMAÇLADIK.

PROJE HEDEFİ: 1)MATEMATİĞİN CANLILAR VE DOĞA İLE İLİŞKİSİNİ İNCELEYİP GÖRSELLEŞTİREREK,MATEMATİĞİN ASLINDA DOĞADA VAR OLDUĞUNU,MATEMATİĞİN SIKICI DEĞİL YARATICI BİR BİLİM OLDUĞUNU GÖSTERMEK. 2)ÖĞRENCİLERE MATEMATİĞİN EĞLENCELİ VE İLGİNÇ OLDUĞUNU GÖSTERMEK.

PROJE ÖZETİ: PROJEMİZ İNCELEYEN KİŞİLER ÜZERİNDE DOĞANIN BU MATEMATİKSEL YAPISIYLA ALAKALI SON DERECE MERAK UYANDIRMAKTADIR.MAKETLERİMİZİ,SOMUTLAŞTIRDIĞIMIZ ÖRNEKLERİ İNCELEDİKÇE MERAKLAR VE İLGİLER DAHA DA ÇOK ARTTI VE SONUÇ OLARAK SİSTEMİMİZ MATEMATİK VE DOĞA ARASINDAKİ BÜYÜLEYİCİ İLİŞKİYİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: AMACIMIZ EVRENDEKİ VE CANLILARDAKİ MATEMATİĞİ GÖSTERMEK OLDUĞUNDAN, MAKETLERİMİZİ DÜNYANIN ETRAFINDA DÖNECEK ŞEKİLDE TASARLAMAK İSTEDİK.BUNUN İÇİN DE BİR DÜNYA KÜRESİNİN ETRAFINI SARACAK ŞEKİLDE 1M ÇAPINDA SÜREKLİ YAVAŞ YAVAŞ DÖNEN BİR SİSTEM KURDUK.İLGİMİZİ ÇEKEN DOĞADAKİ MATEMATİKSEL İLİŞKİLERİ MAKETLEYİP MAKETLERİMİZİ ALTIGEN ŞEKLİNDEKİ PARLAK KUTULARIMIZA YERLEŞTİRDİK.KUTULARI DA DÜNYA ETRAFINDA DÖNECEK ŞEKİLDE SİSTEME MONTE ETTİK.HER BİR KUTU İÇİNDE MAKETLER HAKKINDA YETERLİ FOTOĞRAF VE BİLGİ MEVCUTTUR. İLGİMİZİ ÇEKEN MATEMATİKSEL İLİŞKİLER 1)BAL PETEĞİNDEKİ MÜKEMMEL MATEMATİK 2)FRAKTAL 3)KAR TANESİNDEKİ MÜKEMMEL GEOMETRİ 4)ALTIN ORAN 5)SİMETRİ 6)DOĞADAKİ SPİRAL 7)SIĞIRIN AĞIRLIĞININ MATEMATİKLE BULUNMASI 8)HAVA SICAKLIĞI İLE CIRCIR BÖCEĞİ ARASINDAKİ İLİŞKİ 9)BİR FİL İLE Pİ ARASINDAKİ İLİŞKİ 10)VE TABİ Kİ FİBONACCİ SAYILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin