Doğada Yaşam Becerilerin Geliştiriyoruz

2018 yılında Çorum Bilim ve Sanat Merkezi olarak başvurduğumuz ve Yürütücülüğünü Biyoloji Öğretmenimiz Mehmet Fidan’ın yaptığı Tübitak 4004 Doğa ve Bilim Okulları Projemiz “Doğada Yaşam Becerilerin Geliştiriyoruz” Tübitak tarafından ülke genelinde desteklenmesine karar verilen 85 projeden biri olmuştur. Projemiz 17-23 Haziran Tarihleri arasında Çorum il merkezi ve ilçelerinde gerçekleştirilecektir.

4 farklı ilden 25 eğitmenin yer aldığı proje ekibinde 8 adet öğretim üyesi yer almaktadır. Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitim gören 25 öğrencinin yer aldığı projede 38 farklı etkinlik yer almaktadır.
Ana teması Doğada Yaşam Becerilerinin Geliştirilmesi olan projemizde her bireyin bireysel ve toplumsal olarak gerçekleştirebileceği becerilerin kazandırılması hedeflenmektedir. Bu anlamda ana temamız olan bireylerin doğada kazı yapma, ateş yakma, suyun filtrelenmesi, canlıları tanıma, çadır kurma, yaylacılık faaliyetleri, okçuluk, yön bulma, izcilik, oryantring ile hedef bulma, doğayı resmetme gibi yeterliliklerine sahip olması hedeflenmiştir. Proje kapsamında Çorum ilinin tarihi ve ören yerleri, barajı, yaylaları, çeltik arazileri, Kızılırmak, Koyunababa Köprüsü, Kanvon Vadi gibi önemli yerler ziyaret edilerek etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Proje ekibimizde Hitit Üniversitesinden 3 öğretim üyesi, Amasya Üniversitesinden 4 Öğretim üyesi, Aksaray Üniversitesinden 1 öğretim üyesi yer almaktadır. Diğer eğitmenlerimiz ise Mehmetçik Anadolu Lisesi , Samsun Bilim ve Sanat Merkezi,Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çorum Bilim ve Sanat Merkezinden 11 öğretmenimiz yer almaktadır.