DOĞADA ÖĞRENİYORUZ

Van Sevgili Öğretmenim Anaokulu Uzay Sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Esra KÜÇÜKAYDIN rehberliğinde “From Nature To My Class” eTwinning projesiyle doğada öğrenmeye başladı. Proje süresince doğa ve doğal materyaller kullanılarak öğrenme ortamları zenginleştirildi.

Çocuklara doğa sevgisini aşılamak, doğayı koruma bilinci oluşturmak, doğal malzemeleri kullanarak eğitim ve öğretimi daha keyifli hale getirmek, çocukların merak ve keşfetme isteklerini uyandırmak, yaratıcı düşünme yetisini güçlendirmek, matematik konusundaki öğrenmeleri doğaya entegre etmek, dünyanın sadece insana ait olmadığı bilinci ile hayvan sevgisini aşılamak, farklı okullarla yapılan çalışmaları yakından takip ederek, işbirliği içinde farklı uygulamalar öğrenmek gibi birçok amacı içermektedir.

Proje doğada matematik, doğada sanat ve doğadaki hayvanlar olarak tema halinde işlendi. Öğretmenin tamamen rehber, çocukların aktif olduğu bu projede ilk aşamada doğada matematik çalışmaları yapıldı. Doğadaki nesneler kullanılarak örüntü çalışması, eşleştirme çalışması, sudoku çalışması, toplama-çıkarma çalışmaları yapıldı. Ardından doğada sanat çalışmalarıyla özgün ürünler ortaya çıkarıldı. Ve son olarak farklı kıtalarda yaşayan hayvanları detaylı bir şekilde inceleyerek çocukların öğrenmelerine destek olundu. Proje sonu etkinliği olarak online bir etkinlik düzenlendi ve çocuklar projeye oyun şenliğiyle veda etti.

Projeye Türkiye’den 9, Romanya’dan 2 olmak üzere 11 öğretmen katılmıştır. Şubat ayında başlayan proje Mayıs ayında sona ermiştir.

Proje Özet Videosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.