Doğa Okulları 3. Öykü Yarışması

Işık Kirliliği ” konulu Doğa Okulları 3. Doğa’ya Yaz Öykü Yarışması başladı…

Doğa Okulları’nın Türkiye genelindeki tüm devlet okullarında ve özel okullarda okuyan 4,5,6,7 ve 8. Sınıf öğrencilerine açık, geleneksel ödüllü öykü yarışmasına başvurular başladı. Yarışmanın jürisi ise her yıl olduğu gibi ünlü yazar ve akademisyenlerden oluşuyor.

Türk eğitim sistemine yön vermeye devam eden Doğa Okulları, bu sene üçüncüsünü düzenlediği Doğa’ya Yaz 3. Ulusal Öykü Yarışması ile ülke genelinde binlerce genç yazara kendilerini ifade etme fırsatı sunuyor. Doğa’ya Yaz her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya gündemindeki önemli bir konuya dikkat çekerek öğrencilerinin toplumsal farkındalık kazanmasını sağlayacak. Bu senenin yarışma konusu “Işık Kirliliği”. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 2015 yılını “Uluslararası Işık ve Işık Temelli Teknolojiler Yılı” olarak ilan etmişti. Işık , günlük hayatımızda yaşamsal bir rol oynar ve 21. yüzyılda disiplinlerarası bir bilimdir. Yüzyıllar boyunca ışık, cinsiyet, yaş ve kültür demeden tüm sınırları aşmış; ek olarak eğitim için de benzersiz bir konu olmuştur. Bu sebeple Doğa’ya Yaz, “ışık”ın hayatımızdaki önemine “ışık kirliliği” konusu ile dikkat çekiyor.

Türkçe dersinin dört temel kazanımlarından biri olan “yazma” ile ilgili kazanımları geliştirmek ve desteklemek, Fen ve Teknoloji bölümü ile disiplinler arası geçiş yapmak, çocukların dünya gündemini takip etmelerini sağlamak ve bu konuda toplumsal farkındalık kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmaya ülkenin dört bir yanından katılım gerçekleşecek. Yarışmaya katılan öyküleri, ünlü yazar ve akademisyenlerden oluşan seçici kurul değerlendirilecek. Dereceye giren finalistler, 9 Mayıs 2016 tarihinde Ataşehir 2 Doğa Okulunda gerçekleşecek ödül töreninde ödüllerini ünlü yazar ve akademisyenlerin elinden alma şansını yaşayacak.

DOĞA OKULLARI 3. ULUSAL ÖYKÜ YARIŞMASI 2016 ŞARTNAMESİ

DÜZENLEYEN: Doğa Okulları

KONUSU: ” Işık Kirliliği ”

TEMA: Doğa ve Evren

TÜR: Öykü

AMACI: Doğa Okulları ulusal öykü yarışması; çocuklarımızın duygu, düşünce ve gözlemlerini kullanarak yaratıcı yazmaya onları özendirmek; geçtiğimiz yıl UNESCO’nun belirlemiş olduğu 2015 “Işık Yılı” olması sebebiyle “Doğa ve Evren” temasına bağlı olarak enerji kaynaklarının korunması konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak; Türkçenin doğru kullanımına katkı sağlamak ve geleceğin yazarlarını teşvik etmek amacıyla düzenlenmiştir.

HEDEF KİTLE: Ülke genelinde 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri

KATILIM KOŞULLARI

Türkiye genelinde tüm ilköğretim kurumlarının 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrenciler yarışmaya katılabilir.
Bir öğrenci yalnızca bir adet öykü ile katılabilir. Bu öykü, herhangi bir yarışmada ödül almamış ve yayımlanmamış olmalıdır.
Gönderilen metin öykü türünde olmalıdır.
Öykü, word dosyasında “tahoma” yazı karakterinde 12 punto ve 1,5 satır aralığı ile yazılmalıdır.
Öykü en az bir, en fazla dört sayfa olmalıdır.
Öykü, Türkçe dil kurallarına uygun yazılmalıdır.
Öykünün son sayfasında öğrencinin adı-soyadı, adresi, telefon numarası, fotoğrafı ve kısa özgeçmişi eklenmelidir.
Yarışmaya son başvuru tarihi 10.04.2016′dır. Başvuru tarihinden sonra gelen öyküler dikkate alınmayacaktır.
Öyküler, internet üzerinden, yarışmanın başvuru sayfası olan www.dogayayaz.com adresine gönderilecektir.
Yarışmaya katılan öykülerin daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş olması, başkası tarafından yazılmamış ve bütünüyle başvurana ait olması, kısmen ya da tamamen başka bir metinden kopya edilmemiş olması, daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış ve yayınlanması için izin verilmemiş olması gerekmektedir.
Yarışmaya gönderilen hiçbir eser dosyası iade edilmeyecektir. Yarışmaya katılan öykülerin muhafazası da süresiz ve koşulsuz olarak DOĞA YAYINLARI’na ait olup, yarışmaya katılanlar tarafından geri istenemeyecektir.
Yarışmaya gönderilen eserlerin, bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığının tespit edilmesi durumunda, söz konusu eserler yarışma dışı bırakılır.
Yarışmanın ödül töreni 9 Mayıs 2016 tarihinde ünlü jüri üyelerinin de katıldığı bir tören ile Ataşehir 2 Doğa Okulu’nda yapılacaktır. Yarışma sonuçları 15.05.2016 tarihinde site üzerinden açıklanacaktır.
Ödüller ödül törenine bizzat gelen yarışmacıya teslim edilir. Ödül törenine katılamayan yarışmacıların genel müdürlük adresine bizzat veya velisiyle başvurarak ödülü on beş gün içinde alma hakkı vardır. Bu durum dışında başka bir kimse, yarışmacı adına ödül almayı Doğa Okullarından talep edemez.
Yarışma için eser gönderenler DOĞA OKULLARI ULUSAL ÖYKÜ YARIŞMASI şartnamesini aynen kabul ettiklerini beyan etmektedir.

ÖDÜLLER
Her sınıf düzeyi için birincilik, ikincilik, üçüncülük ve mansiyon ödülü vardır.

Birincilik Ödülü : iPad
İkincilik Ödülü : iPod
Üçüncülük Ödülü: CANON Fotoğraf Makinesi
Mansiyon Ödülü: Okuma kitaplarından oluşan hediye paketi

YARIŞMA TAKVİMİ:

ONLİNE BAŞVURULARIN BAŞLAMASI: 1 MART 2016

SON BAŞVURU: 10 NİSAN 2016

ÖDÜL TÖRENİ: 9 MAYIS 2016

SEÇİCİ KURUL

Aytül Akal (Yazar)
Defne Ongun Müminoğlu (Yazar)
Mavisel Yener (Yazar)
Feyza Hepçilingirler (Yazar)
Ali Kırca ( Yazar )
Dilek Tokay (Yazar)
Canan Tan (Yazar)
Sevim Ak (Yazar)
Nazlı Eray (Yazar)
Hurihan Yıldırım(Doğa Okulları Türkçe Bölüm Başkanı)

İLETİŞİM:

GENEL MÜDÜRLÜK ADRES: Barbaros Mah. Halk Cad. Kardelen Sok. No:2 Incity C Blok Ataşehir – İstanbul

TEL: (0216) 444 36 42

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.