Doğa Koleji FAI World Cup Space Modelling Rocket Yarışması Başarısı

FAI (Dünya Hava Sporları Federasyonu) tarafından Bulgaristan’ın Dupnitsa şehrinde düzenlenen FAI World Cup Space Modelling Rocket Yarışması’nın Balkan Kupası Ayağı’nda Doğa Koleji öğrencisi büyük bir başarıya imza attı. Amerika, İspanya, Macaristan, İngiltere, Sırbistan, Rusya gibi iddialı dünya ülkelerinin yarıştığı organizasyonun 13-18 yaş kategorisinde okulumuzu ve ülkemizi temsil eden Bostancı Doğa Koleji öğrencisi Berk Özöğren bir altın, bir bronz ve tüm yaş gruplarını kapsayan genel sıralamada bronz madalya kazandı.

FAI World Cup Space Modelling Rocket Yarışması’nda S3A (Paraşütlü Model) kategorisinde altın madalya kazanan öğrencimiz gerçekleştirdiği 3 uçuşun ilkinde roket 4,5 dk, ikinci uçuşta 35 dk ve son uçusunda 12 dk havada kaldı. Temsilcimiz 300 tam puan ile bütün bu ülkelerin arasında altın madalya aldı. S6A (Şerit Model) kategorisinde de yarışan öğrencimiz bu alanda da bronz madalya sahibi oldu. Tüm kategori ve yaş gruplarındaki yarışmaların sona ermesinin ardından derecelerin genel toplamı gözönüne alınarak yapılan dünya sıralamasında ise öğrencimiz üçüncülük alarak kürsüye çıktı.

Bu sene Doğa Koleji olarak liseler düzeyinde gerçeleştirdiğimiz Ulusal Model Roket Yarışması’nın sonuçları esas alınarak başarılı öğrencilerimiz için Model Roket Sporcusu Lisansı alarak öğrencilerimizin bu gibi uluslararası müsabakalarda yer almasını sağladık. FAI, ulusal bir yarışmada derece almadan uluslararası bir yarışmaya katılma izni vermiyor. Ülkemizde model roket yarışmaları düzenlenmemesi ve bu havacılık sporunun göz ardı edilmesinden dolayı öğrencilerimiz Doğa Koleji’nin sağladığı bu fırsatı iyi değerlendirdi. 29 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen FAI World Cup Space Modelling Rocket Yarışması’nda öğrencimiz THK (Türk Hava Kurumu )- FAI (Dünya Hava Sporları Federasyonu) onaylı lisansı ile ülkemizi temsil etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin