DOĞA KOLEJİ 3. ULUSAL MODEL ROKET YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Geleceğin uzay mühendisleri, Doğa Koleji’nin bu yıl 3’üncü kez düzenlediği Ulusal Model Roket Yarışması’nda yaklaşık 180 roket ateşledi.

Doğa Koleji’nin üç yıldır düzenlediği ve Türkiye’de 18 yıl aradan sonra düzenlenen ilk ulusal model roket yarışması olma ünvanını kazanan yarışma kapsamında geleceğin mühendisleri yer çekimine karşı koydu. 12 ilden 90 lise öğrencisinin katıldığı roket yarışmasında öğrenciler, kendi tasarladıkları model roketleri ateşledi.

Bilim dünyasında söz sahibi olan gençler yetiştirme hedefiyle birbirinden farklı bilim etkinliğine ev sahipliği yapan Doğa Koleji, bu yıl bir kez daha Ulusal Model Roket Yarışması’na ev sahipliği yaptı.

12 Şehir, 30 takım, 90 öğrenci, 180 uçuş…

Kayseri, Adana, Ordu, Ankara, Kocaeli, Bursa, Denizli, gibi 12 şehir ve İstanbul’dan yarışmaya katılan 30 takımda yer alan 90 yarışmacı, kendi tasarladıkları ve modelledikleri roketlerin rüzgar ve yer çekimine karşı koyma gücünü test etti. Öğrencilerin 2 şer uçuştan 180 uçuş gerçekleştirdiği yarışmada dizayn edilen modeler, uluslararası standartlara uygun olarak tasarlandı. Finalin 19 Nisan’da Beykoz Doğa Koleji’de düzenlenen Ulusal Model Roket Yarışmasında katılımcılar, yerçekimine karşı aerodinamik kaldırma gücü kullanmaksızın roket motoru ile havaya çıkan, tekrar uçuşa çıkabilecek durumda yere emniyetle dönebilen model roketlerini yarışma jürisi ve hakemlerin gözlemi eşliğinde ateşledi.

Yarışma sonucunda ferdi sıralamada birinci Üsküdar Doğa Koleji’nden Aylin Sert, ikinci Beykent Doğa Koleji’nden Atacan Kara ve üçüncü Ataşehir Doğa Koleji’nden Engin Ege Öztabak oldu. Takım sıralamasında sırasıyla; Üsküdar Doğa Koleji, Beykent Doğa Koleji ve Adana Doğa Koleji ilk üç sırayı paylaştılar. En iyi takım koçu ödülünü Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nden İsa Delihacı kazandı.

İzleyicilerin coşkulu alkışlarıyla bir şenlik havasında geçen yarışma sırasında bütün modelciler daha tecrübeli olarak yarışmadan ayrıldı. Türk Hava Kurumu Eğitmeni Oktay Ünlü hocanın denetiminde yapılan yarışma sonucunda öğrencilerimizden başarılı olan yarışmacılar, FAI lisansı ile uluslararası yarışmalarda boy gösterme hakkı kazandı.