Doğa Koleji 2013 SBS Başarısı

GELENEK BOZULMADI; SBS ŞAMPİYONLARI YİNE DOĞA KOLEJİ’NDEN ÇIKTITürkiye’de ilk 10’da 4 öğrencisiyle liderSon 3 yıldır SBS’de en başarılı okul olan Doğa Koleji, bu yıl da kırılması çok zor bir rekora imza attı. Kurtköy Doğa Koleji 676,021 puan ortalamasıyla Türkiye’nin en başarılı okulu olurken, 669,943 puanla Cevizlibağ Doğa Koleji, 662,371 puanla Florya Doğa Koleji, 638,078 puanla Ankara Oran Doğa Koleji ve 619,050 puanla Konya Doğa Koleji, SBS’de bir kez daha zirveye yerleşti. Doğa Koleji Ortaokul ve Lise Koordinatörü Ömer Suat Gündoğduyla, SBS’de gelenekselleşen başarının arkasındaki vizyoner eğitim anlayışı ve sadece Doğa Koleji’nde uygulanan eğitim modelleri üzerine konuştuk.

2013 SBS sınavında Doğa Koleji hangi başarıları elde etti?
Öğrencilerin sınav başarısı kadar sınav sonrası hedeflere ve hayata hazırlanmasına da odaklanan Doğa Koleji, son 3 yıldır SBS’de elde ettiği derecelere, 2013 SBS şampiyonluğunu da ekleyerek iddiasını bir kez daha kanıtladı. SBS’de 700,000 puan alan 7 öğrenci Doğa Koleji’nden çıkarken, Doğa Koleji’nin 2 öğrencisi, İREM TELLİOĞLU ve BÜŞRA EROL, 700,000 SBS, 500,000 OYP puanı ile Türkiye 1’incisi oldu. SBS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Türkiye’nin en başarılı okulları da belli oldu.
Sonuçlara göre Doğa Koleji 676,021 puan ortalamasıyla Türkiye’nin zirvesine yerleşti. Yıllardır SBS’de en başarılı okul olan Doğa Koleji, bu yıl da kırılması çok zor bir rekora imza attı. Kurtköy Doğa Koleji 676,021 puan ortalamasıyla Türkiye’de zirvenin sahibi olurken, 669,943 puanla Cevizlibağ Doğa Koleji, 662,371 puanla Florya Doğa Koleji, 638,078 puanla Ankara Oran Doğa Koleji ve 619,050 puanla Konya Doğa Koleji, SBS’de bir kez daha zirveye yerleşti.
SBS’de şampiyonlar son 3 yıldır Doğa Koleji’nden çıkıyor. Doğa Koleji’nin SBS hazırlıkları diğer eğitim kurumlarından farklı mı? Doğa Koleji’nin bu başarısının sırrı nedir?
SBS’de elde ettiğimiz başarılar, tabi ki bizi çok mutlu ediyor. Öğrencilerimizin elde ettikleri bu başarılarla gurur duyarken diğer taraftan da verdiğimiz eğitimin başarısını somut olarak görüyoruz. 2012 yılında SBS’de 494.053 puan ortalaması, 2011’de 493.283 puan ortalaması ve 2010’da 478.554 puan ortalaması ile ve son olarak bu yıl elde ettiğimiz dereceler, Doğa Koleji’nin Türkiye’nin en başarılı okulu olduğunu gösteriyor. SBS’de Türkiye şampiyonları Doğa Koleji’nden çıkıyor ve okul ortalamaları içinde en başarılı okul da Doğa Koleji oluyor. Bu başarıların arkasında “kazanmak” değil “başarmak” felsefesi yatıyor. Çünkü Doğa Koleji, öğrencilerini yalnızca sınavlara değil hayata hazırlama vizyonuyla hareket ediyor. Her çocuğun farklı bir birey olduğu gerçeğini temel alıyor ve özgün eğitim programlarıyla, her çocuğun farklı yetenek ve becerilerini açığa çıkaran bir eğitim modeli uyguluyor.
DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNİ YALNIZCA SINAVLARA DEĞİL, HAYATA HAZIRLIYOR
Geleceğin liderlerini yetiştiren Doğa Koleji’nde SBS yıllık bir çalışmanın ürünü olarak değil, anaokulundan üniversiteye kadar öğrencinin tüm yönleriyle geliştiği sürecin bir aşaması olarak değerlendiriliyor. 4+4+4 eğitim sistemi açıklandığında Doğa Koleji bu sistemi zaten uyguluyordu. Eğitim sistemimizde konular örneklerle gerçek yaşamdaki kullanım alanları temel alınarak anlatılıyor. Bu felsefe ortaokulda öğrenciyi derslere kanalize ediyor. SBS’ye hazırlık sistemimizde 5, 6 ve 7. Sınıfların temel müfredatları projelerle destekleniyor ve sosyal uygulamalarla zenginleştirilerek 8. Sınıfta yoğun bir SBS hazırlığıyla birleştiriliyor. Böylece yoğun bir SBS hazırlık programı uygulanarak akademik başarı maksimum düzeye çıkarılıyor.
Doğa Koleji’nin eğitim anlayışına göre öğrencilerin başarıları SBS ve LYS gibi sınavlarla mı ölçülmeli?
Sınav öğrencinin başarısını ölçmek için elbette ki önemli bir kriter. Ancak tek başına bir başarı kriteri olması öğrencilere haksızlık olur. 120 dakikada 100 soru çözmek başarı kriterlerinden yalnızca bir tanesidir ancak eğitim bir bütün olarak ele alınmalı. Öğrencinin akademik başarısının yanı sıra sosyal alanlarda, sanatta, sporda ve diğer pek çok branşta elde ettiği başarılar önemli. Öğrencinin bütün duyu organlarına hitap eden eğitimi verirseniz, çocuk o eğitim içerisinde kendine uygun olan yeri buluyor ve böylece başarıyı her alanda başarılı oluyorsunuz.
Genel olarak “başarıya” odaklı bir eğitim sisteminiz var. Eğitim felsefenizden bahseder misiniz?
Doğa Kolejin’de eğitim, anaokuldan üniversiteye kadar öğrencilerin içlerinde bulundukları yaşın ihtiyaçlarına uygun şekilde planlanıyor ve her süreç için efektif modeller uygulanıyor. Doğa Koleji eğitim modelleri anaokulda “Çocuk Üniversitesi” ile başlıyor.
ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ, ÇOCUKLARI ARAŞTIRMAYA SEVK EDİYOR
Çocuk Üniversitesi felsefesiyle yetişen öğrenciler sağlam temellerle öğrenme merakına sahip oluyor, araştırma ve proje bazlı performans görevleri ile ileriki sınıflara ilk hazırlıklarını tamamlıyorlar. Ardından ilkokulda “Doğa Konseptli Eğitim Modeliyle” tanışıyor, burada yaparak ve yaşayarak öğrenmeye başlıyorlar. İlkokul sıralarında doğanın ve doğa sevgisinin eğitimin her anında yer aldığı bir yaklaşım benimseniyor. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklar merak ediyor, dokunmak istiyor; örnek alarak, yaparak, yaşayarak öğreniyorlar. Mesela yabancı dili sadece derste gramer yapısıyla değil, günlük hayatın içinde kullanarak öğreniyor; ata binerken, drama dersinde, resim yaparken hep İngilizce konuşuluyor. Doğa Koleji, teknolojinin eğitimde kullanımı için yaptığı önemli yatırımlar ile de sadece Türkiye’de değil dünyada da öncü bir rol üstleniyor.

DOĞA KOLEJİ, KENDİ GELİŞTİRDİĞİ EĞİTİM MODELLERİ İLE BAŞARIYI YAKALIYOR
Ortaokulda uyguladığımız “SOES” (Student Oriented Education System) Öğrenci Merkezli Eğitim Sistemimizle öğrencilerimize kendilerini geliştirme, farklı bakış açıları kazanma, ilgi ve yeteneklerini keşfetme olanağı sunuyoruz. Öğrencilerimiz SOES’te “Yaratıcı Yazarlık, Araştırma Teknikleri, Sosyal Ağ, Girişimcilik, Mucit Atölyesi, Akıl Oyunları, Proje Hazırlama Teknikleri, Düşünme Eğitimi, Uluslararası İlişkiler ve Yönetim Bilimi” dersleriyle hayata ve geleceğin dünyasına hazırlanıyorlar. Bu süreçte öğrenciler akademik derslerin yanı sıra SOES dersleri için de ayrı bir karne alıyorlar.
t-MBA EĞİTİM MODELİ, İŞLETME MANTIĞINI LİSEDE KAZANDIRIYOR
Doğa Koleji Anadolu Liselerinde uygulanan t-MBA (MBA for teenagers) Eğitim Modeli; temelde üniversite eğitiminden sonra uygulanan master programı olan MBA in (işletme yüksek lisans) liseye indirgenmesiyle şekilleniyor. içeriği ve fikri haklarını tamamen Doğa Koleji tarafından oluşturulan ve Dünya Akreditasyon Merkezi Edexcel tarafından onaylanan model kapsamında öğrenciler dünyanın hemen her yerinde geçerli bir diploma alıyor. Bu modelle master business program olan MBA’yi lise seviyesine çektik. Akademisyenler ve öğrencilerle içeriğini oluşturduk. Öğrencilerin bilgi seviyesine göre 12 MBA dersinin kitabını tekrar yazdık. Bu modelde öğrenciler, 9’dan 12’nci sınıfa kadar 12 MBA dersi alıyor. t-MBA ile çocukların uluslararası ilişkiler kurmaları, kendilerini ifade etme becerisi elde etmelerini, başka öğrencilerle projeler yürütmelerini ve tüm bu süreçlerde yabancı dil kullanmalarını amaçlıyoruz. Eğitim modelinde Öğrenci Meclisleri, t-MBA uygulamaları, Yabancı Dil, Uluslararası Projeler, Disiplinler arası İlişkilendirme ve Eğitim Koçluğu bileşenleriyle öğrenciye akademik ve sosyal yeterlilik kazandırılıyor. Bunu yaparken de öğrenci aksiyona yani girişimciliğe yönlendiriliyor.
ÖĞRENCİLER, t-MBA İLE GELECEĞE HAZIRLANIYOR
Doğa Koleji’nde uygulanan t-MBA Eğitim Modeli öğrencilerin geleceği için hayal kurmalarını teşvik ediyor. Akademik eğitimin yanında, konuların örneklerle anlatıldığı ve gerçek yaşamda kullanım alanlarının deneyimlendiği bir sistem uygulanıyor. Öğrenci daha lisedeyken, büyük şirketlerde mesleki gözlem yapma olanağı yakalıyor, uluslararası projelerde yer alıyor ve gelecek planlarını daha bilinçli yapabiliyor. Doğa Koleji’ndeki bu sistemle, henüz lise birinci sınıfta Harvard Üniversitesinde sunum yapan, uluslararası proje olimpiyatlarında başarı kazanan, iş dünyasının katıldığı zirvelere konuşmacı olarak katılan öğrenciler var. “Başarı Her Yerde” ilkesiyle öğrencileri çok yönlü olarak üniversiteye hazırlayan Doğa Koleji’nde ilk üç tercihine giren öğrencilerin oranı yüzde 70.

Ayrıca Doğa Koleji’nin 3 öğrencisi; 6, 7 ve 8. sınıf SBS’de 3 yıl üst üste 500 tam puan alırken, 24 öğrenci tüm sorulara, 52 öğrenci 99 soruya doğru cevap verdi. 490.000 üzeri puan alan 115 öğrencisiye rekor bir başarıya imza attı.

SOES Eğitim Modeli
Öğrenci Merkezli Eğitim Sistemimiz (Student Oriented Education System) öğrenciye kendini geliştirme, farklı bakış açıları kazanma, ilgi ve yeteneklerini keşfetme olanağı sunuyor. SOES’in öğrencilerin akademik, sosyal, kişisel ve psikolojik gelişimini destekleyen uygulamalarıyla eğitime yeni bir bakış açısı getiriyoruz. Ortaokul öğrencilerine verilen temel derslerin yanında onları dünya vatandaşı haline getirecek SOES uygulamasına tüm kampüslerimizde yer veriyoruz. Böylece öğrencileri 5. sınıftan itibaren Doğa Anadolu Liseleri’nde uygulanan dünya akreditasyonlu t-MBA Modeli’ne hazırlıyoruz.

Eğitim koçluğu
5, 6, 7 ve 8. Sınıflar için geliştirilen SOES’te (Student Oriented Education System) “Eğitim Koçluğu” sistemin temelini oluşturuyor. Öğrenciler SOES’te “Yaratıcı Yazarlık, Araştırma Teknikleri, Sosyal Ağ, Girişimcilik, Mucit Atölyesi, Akıl Oyunları, Proje Hazırlama Teknikleri, Düşünme Eğitimi, Uluslararası İlişkiler ve Yönetim Bilimi” dersleriyle dünya vatandaşı olarak hayata hazırlanıyor.

t-MBA dünyanın en iyi lise eğitim modellerinden
2012 Dünya Eğitim Forumu’nda bir başarı hikayesi olarak, dünyanın en iyi eğitim sistemleri içinde sunulan t-MBA Eğitim Modeli ile öğrencilerimizi 4 yıl süren çok yoğun bir dil eğitimi ve uluslararası projelerle dünya vatandaşlığına; mesleki gözlem, Öğrenci Meclisleri ve t-MBA Zirvesi ile iş hayatına; liseye adapte edilen Ekonomi, İnsan Kaynakları gibi MBA dersleri ile üniversite hayatına hazırlıyoruz.

Seminerler ve rol modeller
Her kampüste düzenlenen t-MBA seminerleri çerçevesinde iş, bilim ve sanat dünyasından birçok yetkin isim; öğrencilerle bir araya gelip kariyer öykülerini, deneyim ve başarılarını paylaşarak öğrencilere rol model oluyor.

Doğa Koleji, bütün dünyada geçerli t-MBA Diploması veriyor!
Dünyanın en saygın ve önemli eğitim akreditasyonu şirketi Edexcel, t-MBA modelimizi onayladı. Bu Türkiye’de bir ilk. 2012-2013 yılından itibaren öğrencilerimiz mezun olduklarında ikinci bir diploma sahibi olacaklar. Alacakları t-MBA Diploması ile yurtdışında eğitim görmeleri için büyük bir kolaylık kazanacaklar.

TÜRKİYE BİRİNCİLERİ
“Derece bekliyorduk”
Sonuçları birlikte öğrenen şampiyonlar, sınava girmeden önce bu dereceleri elde edeceklerine inandıklarını söyleyerek, sonuçların kendileri için sürpriz olmadığını belirttiler.

Türkiye 1’ncisi – Büşra Erol
“SBS’ye düzenli bir ders programı ile hazırlandım. Ancak hayatım sadece ders çalışmaktan ibaret değildi. Okul içindeki sosyal aktivitelere de katıldım, ders de çalıştım. Ortaokul hayatım Doğa Koleji’nde çok güzel geçti, üniversiteye bir adım önde başlamak için liseyi de Doğa Koleji’nde okumak isterim.” dedi.

Türkiye 1’ncisi – İrem Tellioğlu
“Yıl boyunca düzenli ve planlı bir şekilde çalıştım. Okulumun bana sağladığı imkânlar ve deneme sınavları da başarıma katkı sağladı. Tüm öğretmenlerime ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.
700,000 TAM PUAN ALAN ÖĞRENCİLER

Emre Alp Özavcı
“Doğa Koleji’nde eğitim aldığım için SBS yarışına bir adım önde başladığımı düşünüyorum. Ailemin motivasyonu da benim için çok etkiliydi. Çünkü annem babam ikisi de üniversite mezunu ve bu yıl benim için olduğu kadar onlar için de zordu. İkisinin de yüksek lisansa başlaması beni motive etti” dedi.

Mahmut Ülker
“Günlük ortalama 5 saat çalışarak hazırlandım. Bunun yanı sıra hafta sonları da okuluma giderek hocalarımdan yardım aldım. Hocalarımın tavsiye ve yönlendirmelerini kendi fikirlerimle birleştirerek ders çalışma metodumu belirledim” diye konuştu.

Ege Çavuşoğlu
Başarısını, kararlı olmasına ve düzenli çalışma programına bağlayan Ege Çavuşoğlu; “Doğa Koleji’nde aldığım eğitimin yanı sıra bana yardımcı olan öğretmenlerim ve her zaman bana güvenen ailemin desteği ile bu başarıyı elde ettim. Başarılı olmak için azimli olmak, denemeleri gerçek sınavla karıştırmamak, doğru stratejileri belirlemek ve ne kadar zeki olsak da çalışmak, emek vermek gerekiyor. Ben de çalıştım, azmettim ve başardım” dedi.

Emre Özküçük
“Sınavdan çıkar çıkmaz sonuçlarımı kontrol etmiştim. Derece bekliyordum zaten. Ailem ve öğretmenlerim için de sürpriz olmadı” diye konuştu.
Van’da yaşadığı deprem, gelecek hedeflerini belirledi

Ege Kor
Van Depremi sonrasında bir süre şehir değiştirmek zorunda kalan Ege Kor; “Depremden sonra bir süre Ankara’da kaldık. Sonra yeniden Van’a geldik. İleride doktor olmak istiyorum” diye konuştu. SBS’ye hazırlık sırasında çok sevdiği masa tenisine ara verdiğini anlatan Ege Kor, “günde 300 soru çözmeye odaklandığının altınız çizdi.

Doğa Koleji Ortaokul ve Lise Koordinatörü Ömer Suat Gündoğdu, her alanda başarılı öğrenciler yetiştirmenin Doğa Koleji’nin geliştirdiği eğitim modellerinde gizli olduğunu belirterek şu bilgileri verdi; “Öğrencileri anaokulundan başlayarak bir felsefe ile sisteme dâhil eden Doğa Koleji, ilkokuldan ortaokula, ortaokuldan liseye oradan da üniversiteye bu felsefeyle bir sonuç elde ediyor. Bu felsefe Doğa Koleji eğitim modelinde, üç aşamada tanımlanıyor: Duygu, Düşünce ve Aksiyon. Duygu, doğa konseptli eğitim modeli ile anaokulunda başlayan süreci, düşünce Öğrenci Merkezli Eğitim’i (SOES) ve aksiyon da t-MBA eğitimini ifade ediyor. Doğa Koleji’nde t-MBA (MBA for teenagers) programıyla üniversitelerin işletme yüksek lisans programları lise düzeyine çekiliyor. Program, Öğrenci Meclisleri, t-MBA uygulamaları, Yabancı Dil, Uluslararası Projeler, Disiplinler arası İlişkilendirme ve Eğitim Koçluğu bileşenleriyle öğrenciye akademik ve sosyal yeterlilik kazandırmayı hedefliyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin