Doğa kısa film ve fotoğraf yarışması

MEB OKULLARINDAN 13-19 YAŞ ÖĞRENCİLERİ ARASINDA KISA FİLM VE FOTOĞRAF YARIŞMASI
Yarışma Konusu : “Her İNSAN bir film kahramanıdır”
AMAÇ VE İÇERİK
Yarışmada Türkiye genelindeki Doğa Koleji öğrencilerinin ve MEB okullarındaki öğrencilerin çekecekleri kısa filmler ve fotoğraflar değerlendirilecektir. Yarışmanın amacı, öğrencilerin gündelik hayatta karşılaştıkları olaylar karşısında gözlem yapmaya teşvik etmek ve yaptıkları gözlemden bir proje oluşturmaya yönlendirmektir.

Yarışmanın diğer bir amacı da konu hakkında kendini geliştirmeye hevesli ve yetenekli öğrencileri kısa film ve fotoğraf çalışmaları konusunda daha fazla teşvik etmek ve bu vesileyle yeteneklerini ortaya çıkarıp geliştirmelerine yardımcı olacak bir dizi eğitim olanakları sunmaktır.

KATILMA KOŞULLARI
Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışma, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda tüm öğrencilere açıktır.
Yarışmaya eser gönderen kişiler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır. PLATO ve DOĞA kısa film ve fotoğraflarla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
Adaylar yarışmaya en fazla 2 adet fotoğraf ve 2 adet film çalışması ile katılabilir. Ancak ödüle hak kazanan adayların en fazla bir eseri ödüllendirilecektir. Yarışma bireyseldir. Grup olarak yarışmaya katılım kabul edilmeyecektir.
Yarışmaya katılmak için 13-19 yaşları arasında öğrenci olmak yeterlidir. Ödül kazanan eserlerin sahipleri, ortaokul-lise öğrencisi olduklarını belgelemek durumundadırlar.
Yarışma şartnamesi, yarışmanın resmi sitesi olan http://www.dogalplato.com adresinde, Plato Meslek Yüksekokulu’ndan, www.plato.edu.tr ya da www.dogakoleji.com ya da facebook ve twitter web sayfalarında temin edilebilir.
Yarışmaya katılacak fotoğraf ve kısa film çalışmaları için Online Başvuru sayfasındaki bilgilerin eksiksiz doldurulması mecburidir.Fotoğraflar direkt başvuru adresinden yüklenirken, kısa filmler ise Youtube veya Dailymotion sitelerine yüklenerek, videonun linki Online Başvuru sayfasındaki ilgili yere eklenecektir.Başvuru sırasında fotoğraf veya kısa filmin adı ve çalışmayı tanıtıcı en az 4 anahtar kelime girilmesi gerekir.
Örnek:
Fotoğraf veya kısa filmin başlığı: Memleketim insanı
Anahtar kelimeler: Doğa Koleji, Plato MYO, İnsan, Memleketim…gibi
Yarışmaya katılacak kısa film ve fotoğraf çalışmaları orijinal halleri ile yüklenmelidir (Photoshop vs. gibi yazılımlar kullanılmamalı, orijinal fotoğraf üzerinde değişiklik yapılmamalıdır.) Yarışmaya katılacak kısa film çalışmaları herhangi bir kurgu programı kullanılarak hazırlanabilir. Ör: Windows Movie Maker, Final Cut, Adobe Premier, Avid…vs
Yarışmaya katılacak kısa filmlerin süresi 8 dk’yı geçmemelidir. 8 dk.yı geçen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Kısa film ve fotoğraf çalışmalarında ele alınacak tema ““Her İNSAN bir film kahramanıdır” olacaktır.
Siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır.
Yarışmaya katılan eserlerin kullanım hakkı PLATO’ya ve DOĞA’ya aittir. PLATO ve DOĞA gelen eserlerin yarışmaya katılabileceğine onay verdikten sonra, eserler tüm iletişim ortamlarında ve sosyal paylaşım ağlarında yayınlanabilir.
Yarışmaya katılan eserler arasından Seçici Kurul, yarışma konusu ve amacı doğrultusunda dereceye girmeye en uygun eserleri belirleyecektir. Ödüle layık eser bulunup bulunmaması, ödüllerin bir kısmının dağıtılıp dağıtılmaması Seçici Kurul’un takdirindedir.
Çalışmanın özgün olması, daha önce hiç bir yerde kullanılmamış ve sergilenmemiş olması gerekmektedir. Yarışma sonucunda, seçici kurulun ödüle layık gördüğü bir fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eşzamanlı, başka bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, alınan ödül iptal edilir ve eğer verilmişse, ödül sahibinin, ödülü derhal iade etmesi istenir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve / veya almamış yarışmacılar açısından herhangi bir talep hakkı doğurmaz.
PLATO Meslek Yüksekokulu ve DOĞA Okulları her zaman, önceden her hangi bir bildirim veya ilan yapmaksızın, yarışmayı iptal edebilir, koşullarını değiştirebilir, seçici kurul üyelerinde değişiklik yapabilir. Bu durumda yarışmacılar herhangi bir hak ileri süremezler.
Yarışmaya katılacak çalışmalar için öğrenciler; yarışma için hazırlanan başvuru linkinden başvuru formunu doldurmak mecburiyetindedirler.
Yarışmaya katılan herkes yarışma şartlarını okuyup anlayarak peşinen kabul etmiş sayılır.

SEÇİCİ KURUL (JÜRİ ÜYELERİ):
Firma Ad-Soyad Görevi
Canon Saygın Süzen Foto Video Departmanı-Marketing Manager
Plato MYO Bager Akbay Görsel İletişim Bölüm Başkanı
Plato MYO Kenan Duman Basım Yayın Teknolojileri Bölüm Başkanı
Plato MYO Halil Ergin Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü Öğretim Üyesi
Plato MYO Aslı Kotaman Radyo ve TV Programcılığı Bölümü Öğretim Üyesi
Norton by SYMANTEC Gamze Tekin Kd.Pazarlama.Md.
ÖNEMLİ TARİHLER
Başvuru için son tarih: 12 Mayıs 2013

Kurul değerlendirmesi: 12-14 Mayıs 2013

Yarışma sonuçlarının açıklanması: 15 Mayıs 2013 (İstanbul-Doğa Koleji Bahçeşehir kampüsü)

Ödül Töreni : 15 Mayıs 2013 (İstanbul-Doğa Koleji Bahçeşehir kampüsü)

Sergi: Çalışmalar Youtube, Dailymotion, Facebook, Twiter….vs. gibi sitelerden yarışma boyunca izlenebilecektir.

(Not: PLATO ve DOĞA gerekli gördüğü takdirde belirtilen tarihlerde değişiklik yapabilir.)

ÖDÜLLER
Öğrenci Ödülleri
Kısa film dalında;

1.lik ödülü : Canon Legria HF R306
2.lik ödülü : Canon Legria HF R27
3.lik ödülü : Canon Legria HF R206
Mansiyon ödülü : Canon Legria HF R206
Fotoğraf dalında:

1.lik ödülü : Canon PowerShot SX500IS
2.lik ödülü : Canon PowerShot SX240HS
3.lik ödülü : Canon PowerShot A4000IS
Mansiyon ödülü: Canon PowerShot A4000IS
En Yüksek Başvuru Yaptıran Öğretmen Ödülleri
İlk 3′e: Active TAB M-16 tablet (Android)

Ayrıca her iki dalda Plato MYO burs:
1.ye: %100, 2. ye: %50, 3. ye: %25
“Jürinin yeteneğini geliştirilebilir bulduğu finalist öğrenciler için PLATO tarafından verilecek, Haziran ayında 2 gün yoğunlaştırılmış Film Yapım ve Fotoğraf Teknikleri eğitimi sertfikası.”

Ve Norton’dan tüm finalistlerimize: İnternet Security Paketi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin