Doç. Dr. Erdal Bay’dan ilginç çıkış: ‘Çocuklarınıza kızın!’

Blog yazarı
Prof. Dr. ERDAL BAY

Doç. Dr. Erdal Bay’dan ilginç çıkış: ‘Çocuklarınıza kızın!’

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Bay, ailelerin çocukların ileride başarılı ve mutlu olabilmesi için gerektiği ölçüde disiplinli tutumlar sergilemesi gerektiği görüşünü savundu.

Doç. Dr. Erdal Bay, çocukların başarılı olabilmesinin temelinde disiplini bir yaşamın olduğunu bildirdi. Her eğitim-öğretim yılının başında uzmanların, çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiği konusunda uyarılar yaptığını ve çoğunlukla “Sakın… Yapmayın! Onların değerli olduklarını hissettirin” gibi uyarılarla başlayan cümleler kurulduğuna dikkat çeken Bay, “Genellikle batı kültüründen etkilenmiş ve terkedilmiş eğitim anlayışlarına dogmatik biçimde bağlı bazı uzmanların bu tavsiyeleri önemlidir. Ancak dikkat çekmek istediğim başka bir husus var. Ne ailelerin ne de yöneticilerin öğrencilerin disiplinsiz davranışlarına göz yumma lüksü yoktur. Sonuç olarak disiplin olmazsa olmazımızdır. Çocuğumuzun ileride başarılı ve mutlu olabilmesi için gerektiği ölçüde disiplinli tutumlar sergilememiz gerekmektedir” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Bay, büyük ilgi gören değerlendirmesinde, şu tespitlerde bulundu.

TÜRK AİLELER, ÇOCUKLARINA ÇOK DÜŞKÜN

Dünyanın en iyi okulları arasında yer alan ve İsviçre’de faaliyet gösteren Rosenberg okullarına ziyaret için gitmiştim. Okulun uzun yıllar idareciliğini yapan bayan yöneticiyle okul hakkında sohbet ederken en çok rahatsız olduğu şeylerden birinin o okulda öğrenim gören Türk çocukları olduğunu öğrendim. Yıllık 300 bin doların üzerinde ücreti olan bu okula Türkiye’den de belirli ailelerin çocukları öğrenim görmekteydi. Dünyanın her yerinden öğrencilerin geldiği okulun yöneticisi “Her aile çocuğunu sever ama ben Türkler kadar çocuklarını seven başka kimseyi görmedim” diyordu. Türk çocukların ailelerinden aldıkları destekten dolayı disiplinsizlik yaptıklarını belirtiyordu.

HAYATIN YARISI ŞANS, YARISI DİSİPLİN

Carl Zuckmayer’e ait “Hayatın yarısı şans yarısı disiplindir. Disiplin olmaksızın şansı nasıl kullanacağınızı bilemezsiniz. Sonuç olarak yine her şey disiplindir” düşüncesi çok önemlidir. Çocuklarımızın başarılı olmasını istiyorsak disiplinli olmak zorundayız. Çocuklarımıza disiplinli davranmayı öğretmeliyiz. Çocuğumuzun her dediğini yapma ve onun hatalarını görmezden gelme/tolere etme tutumları çok doğru değildir. Yeri geldiğinde çocuk yaptığı hataların hesabını vermelidir. Anne babadan çekinmelidir. Okuldan eve geldiğinde ödev yapması gerekiyorsa ebeveynler zorlamasıyla veya “hadi ödevini yap sana şunu yapacağım, alacağım” gibi promosyonlarla yapmamalıdır. Ama maalesef çocuğu okula giden birçok evde her akşam ebeveynler arasında çocukların bu disiplinsiz davranışları yüzünden tartışmalar çıkabilmektedir.

BİZDE, ÖĞRETMEN ÖĞRENCİSİNDEN KORKUYOR

Öğrenme süreçlerinde yanlış politikalar yüzünden okullarda disiplin kaybolmak üzeredir. Dünyada bizdeki gibi öğretmenin öğrenciden korktuğu başka bir eğitim sistemi yoktur. Bir öğrenci kızdığı öğretmenini ALO 147 hattına şikayet ettiği anda öğretmenin başına bir çok iş gelebilmektedir. Okullarda disiplinsiz davranışlarda çok büyük artış vardır. Öğrenci öğretmeninden çekinmelidir. Çekinmesi korkması değildir.

Sosyal medyada yer alan bir karikatürde 1960 yıllarda bir çocuk düşük not aldığında ebeveynler bunun hesabını ilk öğrenciye sormaktadırlar. Günümüzde ise öğrenci başarısız olduğunda ilk öğretmene hesap sorulmaktadır. Başarısızlığı etkileyen pek çok faktör olduğu bilimsel bir gerçekliktir. Ama bunu sadece öğretmene indirgemek büyük bir idoladır.

ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE ÖRNEĞİ

Bir gün ülkemizi ziyaret eden Japon turistler tarihi bir medresenin etrafını ölçmektedirler. Onları meraklı bakışlarla izleyenlere verdikleri cevap ise “bunu Türkler yaptılar ise mutlaka bir nedeni vardır.” Evet, çok doğru bir tespit. Örneğin Erzurum’da Çifte Minareli Medrese vardır. Görenler bilir. Derslik olarak nitelendirilen yerlerin giriş kapıları çok küçüktür. Eski insanların fiziki yapılarının daha büyük olduğu kabul edilirse bu ilginç bir durumdur. Bunun neden böyle olduğuna ilişkin yorumlardan biri şöyledir. Bir öğrenci içeriye girerken hocasının orada olup olmadığını bilemeyebilir. Kapıyı açıp dik bir şekilde hemen içeri girebilir.  Ancak kapı girişi düşük olduğu için öğrenci içeriye eğilerek girmek zorundadır. Başka bir deyişle mimari yapı bile öğrencinin hocasına saygısızlık yapmasına izin vermemektedir. Peki günümüzde…

EĞİTİM YATIRIMLARININ KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ

Evet, biz toplum olarak çocuklarımızı çok seviyoruz ama hem ebeveynler hem de eğitim sistemi yöneticileri olarak yanlış yaptığımız şeyler var. En büyük yanlışlarımızdan biri disiplinin ortadan kalkmasıdır. Ortalama öğrenci maliyetinin yıllık 5000 TL olduğu ve bütçeden en çok payı aktardığımız eğitim sistemimizde yapmış olduğumuz yatırımın karşılığını alamıyoruz. Bunun sebeplerinden biri de bahsettiğim bu disiplin anlayışıdır.

Ne ailelerin ne de yöneticilerin öğrencilerin disiplinsiz davranışlarına göz yumma lüksü yoktur. Sonuç olarak DİSİPLİN olmazsa olmazımızdır. Çocuğumuzun ileride başarılı ve mutlu olabilmesi için gerektiği ölçüde disiplinli tutumlar sergilememiz gerekmektedir.