DNA KOLYE

PROJENİN ADI:

DNA KOLYE

PROJENİN AMACI:
Boyuna takılan, DNA içinde bulunan nükleotidlerin sıralanışını gösteren bir kolye tasarladım. Nükleotitlerin sıralanışını karıştıran kişilerin bunu öğrenmesini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır.

PROJENİN HEDEFLERİ:
Tasarlanmış olan DNA kolyesini okulda yapılan bir kermeste sergilenecek. Buradan gelecek olan gelirle okulumuzda projeksiyon olmayan sınıflara projeksiyon taktırmak için harcanacak.

LİTERATÜR TARAMASI:
www.imageShack.com
www.fenokulu.net
www.derindusunmek.com
www.genetiknedir.blogcu.com
www.theory-of-evolution.net

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Öncelikle projemi gerçekleştirmek için araştırma yaptım. Daha sonra arı teli kullanarak sarmalı oluşturdum sonra tellere boncuk dizerek DNA kolyesini oluşturdum. Oluşturduğum kolyede adenin bazının karşısına timin bazı, guanin bazının karşısına sitozin bazı gelmektedir. Öğretici olmasının yanı sıra çok güzel bir aksesuar olan kolyemizin bileklik, küpe gibi versiyonları da yapılabilir

ULAŞILAN SONUÇLAR:
Projem Fen ve Teknoloji dersinde baz dizilimleri konusunun öğrenilmesinde faydalı olacaktır. Bunun yanında oldukça ilginç güzel bir takı olmuştur. Yaptığım proje kullanan kişilerin nükleotid sıralanışını unutmamasını sağladı. Bu sayede ortaya yararlı bir proje çıkartıp hayata kattım.

PROJENİN ÖZETİ:
Projenin adı ‘DNA KOLYE’. ’DNA KOLYE’ bir DNA zincirinden oluşuyor. DNA zincirinde bulunan nükleotidlerin sırasını unutmamak için yapıldı. Benim projem boyuna takılıyor. Bu yüzden adı ‘DNA KOLYE’. Profesyonelce yapıldığı taktirde ekonomik getiri sağlayacağını düşünüyorum. Biz üretebildiklerimizi yıl sonu bilim şenliğimizde bir kermes düzenleyip satacağız elde ettiğimiz parayla Sosyal Bilgiler sınıfına projeksiyon hediye edeceğiz. Üste para kalırsa da Fen laboratuarına perde taktırmayı düşünüyoruz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin