“Distance Learning”-eTwinning Projesi ile öğrenciler hem eğlendi hem öğrendi.

Kuruluğunu Karşıyaka Şehit Ahmet Oruç Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Rabia Özler Özseçer ve Konak Güzelyalı Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Mine Şay Yavuzel’ in yaptığı projede Seferihisar Ulamış Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Bahar Güner, Kuzey Makedonya MPS “Panajot Ginovski” Ortaokulu Öğretmeni Blagorodne Sotirov, “25 Maj” İlkokulu Öğretmeni Arlinda Kastrati, Romanya Saint Andrew Ortaokulu Öğretmeni Eleonora Burnete yer almıştır

24 Martta başlayan “Distance Learning” eTwinning projesinde eğitimde yenilikçi uygulamalar ve bilişim teknolojileri kullanılmıştır. Öğrenciler eba, google classroom, edmodo gibi sanal sınıflarla ders içeriklerini takip etmiş, canlı derslere girerek derslere aktif katılım sağlamışlardır.

Türkiye, Kuzey Makedonya ve Romanya ortaklı eTwinning projesinde proje öğrencileri üç ülke altı okuldan oluşan karışık ülke takımları ile işbirlikçi çalısmalar yaparak proje ürünleri ortaya çıkarmıslardır. Proje öğrencileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için şiir okumuş, 5. sınıf 6. “Movies” ünitesi için şarkı söylemiş, “Edpuzzle” aracı ile birbirlerine en sevdileri film karekterlerini anlatmış, favori film karakterlerini tahmin etmiş, 9 Mayıs eTwinning günü için “eTwinning” ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etmişlerdir.

Karışık ülke takımlarından oluşan proje öğrencileri; Nisan ayı için “Geleneksel Sporlar”, Mayıs ayı için “Tuhaf Hayvanlar” isimli proje online dergi serileri oluşturmuşlardır.

6 Mayıs 2020′ de “Distance Learning”-eTwinning projesi kapsamında yapılan canlı toplantıya İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Assist. Prof. Dr. Tuncer Can konuk olmuş, Türk ve Avrupa okullarından canlı bağlantıya katılan öğretmenler için “Uzaktan Eğitim Araçları” ile seminer vermiştir.

20.05.2020 tarihinde proje öğrenci ve velilerine düzenlenen canlı toplantıya Psikolojik Danışman Canan Akdeniz Sayılır konuk olmuş, proje öğrenci ve velilerine uzaktan eğitim ile ilgili etkili yöntemleri anlatmış, etkinlik yaptırmış ve tavsiyelerde bulunmuştur.

Üç ülke ve altı okulun yer aldığı “Distance Learning”-eTwinning projesi için proje öğretmenleri “Distance Learning” şarkısını yazmışlardır. Müzisyen Mehmet Sümer ise bahse konu proje şarkısını bestelemiştir. 31.05.2020 tarihinde yapılan canlı toplantıda proje öğretmenleri ve öğrencileri Müzisyen Mehmet Sümer eşliğinde proje şarkısını seslendirmişlerdir. Ayrıca proje toplantısı sona ermeden proje öğrencileri bir web.2 aracı olan “Kahoot” ile projenin değerlendirmesini de gerçekleştirmişlerdir.