Dışişleri Bakanlığı Tercüme Dairesi Başkanlığı Kış Dönemi Stajyer Alımı Başvurusu

Dışişleri Bakanlığı, Bakanlık çalışmalarını tanıtmak ve Mütercim-Tercümanlık mesleğine ilgi duyan gençlere deneyim kazandırmak amacıyla üniversitelerin Mütercim-Tercümanlık ile Dil ve Edebiyat Bölümlerinden çok iyi derecede yabancı dil bilen stajyer öğrenci kabul edecektir. Staj programı, üniversitelerin yarıyıl tatil dönemini de kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek olup, stajyer alımı aşağıdaki dil gruplarına göre ve belirtilen sayıda yapılacaktır:

İngilizce (3)

Fransızca (3)

Arapça (2)

Almanca (2)

Rusça (2)

İspanyolca (2)

Çince (2)

Portekizce (1)

Rumence (1)

Farsça (1)

Staj programına, üniversitelerin Mütercim-Tercümanlık ile Dil ve Edebiyat bölümlerinde okuyan en az 3.50 ortalama notuna sahip 3. ve 4. Sınıf ve aynı zamanda Yüksek Lisans/Doktora öğrencileri kabul edilecektir.

Başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Mavi kart hamili olması gerekmektedir. Staj programı, başvuru yapan adayın 1 Aralık 2019 – 1 Mayıs 2020 tarihleri arasında, dilediği zaman diliminde sömestr tatil tarihine veya zorunlu staj süresine göre en az 2 hafta en fazla 4 hafta sürecek olup, ancak bu süre zarfını (Adayın başvuru yaparken bildireceği süre kastedilmektedir.) eksiksiz tamamlayanlara staj belgesi verilecektir.

Bu şartları taşıyan adayların stajın zorunlu olup olmadığını belirtmek suretiyle özgeçmişlerini, öğrenci belgelerini, transkriptlerini, bölümünden alacağı bir referans mektubunu ve nüfus cüzdanı fotokopilerini taratıp 4 Ekim 2019 tarihine kadar trcd@mfa.gov.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Bakanlık gerekli gördüğü takdirde mülakat yapabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here