“Dilimiz Kimliğimizdir” Tiyatro ve Kısa Film Yarışması

“Dilimiz Kimliğimizdir” Tiyatro ve Kısa Film Yarışması

Meram Belediyesi Kadın Meclisi, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin dilimize sahip çıkmalarına vesile olmak amacıyla lise seviyesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler arasında, dilimizin önemini anlatan ve dilimizin doğru kullanımını özendirecek tiyatro ve kısa film dalında yarışma düzenliyor.

Bir milleti dağıtmanın, vatandaşlar arasındaki birliği yok etmenin en kestirme yolunun diliyle oynamak olduğuna dikkat çeken Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Vatandaşları birbirine bağlayan dilimize sahip çıkmak her Türk vatandaşının asli görevidir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak dilin kendini yenilemesi zorunluluğunun yanı sıra temel karakterini muhafaza etmesi de gerekmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın imzasıyla yayımlanan Başbakanlık genelgesiyle 2017 yılının “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığıyla “Türk Dili Yılı” ilan edilmesiyle de konunun önemi bir kez daha vurgulanmıştır. Tüm bu nedenlerle dolayı; geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin dilimize sahip çıkmalarına vesile olmak amacıyla Meram Belediyesi Kadın Meclisimiz, ilçemizde lise seviyesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerimiz arasında, dilimizin önemini anlatan ve dilimizin doğru kullanımını özendirecek tiyatro ve kısa film dalında yarışma düzenlenmiştir” dedi.

TİYATRO VE KISA FİLM
Yarışma, jüri üyeleri ve yakınları dışındaki Meram ilçesi içindeki tüm lise seviyesindeki 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerini kapsıyor. Tiyatro ve kısa film olmak üzere iki kategoriden oluşan yarışmada okullar, dilediği kategoriden birine veya katılan öğrenciler aynı olmamak kaydıyla ikisine de katılabilirler.

TİYATRO YARIŞMASI
Tiyatro yarışmasının iki aşaması var: Eserin yazılması ve eserin salonda sahnelenmesi. Bu kategoride, önce ilan edilen süre içerisinde özgün ve konuya sadık kalınarak yazılan senaryolar seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Yapılan değerlendirme sonucu sahnelenmeye değer bulunan ilk 10 -veya seçici kurulun uygun gördüğü sayıdaki- eserin sahnelenmesinden sonra sıralamaya giren ilk üç eserler belirlenecek.

KISA FİLM YARIŞMASI
Tiyatro eserleri için belirtilmiş olan; konu, amaç, kapsam ve başvuru koşulları, hak ve yükümlülükler, katılım ve değerlendirme tarihleri bu kategori için de geçerlidir. Filmler, tanıtma yazısı (jenerik ) dahil en az 3, en fazla 7 dakika olacak. Kısa filmler, teslim tarihine kadar tamamlanmış olarak Meram Belediyesi Kültür Müdürlüğüne ya da Altuncan Hatun Aile Yaşam Merkezinde bulunan Kadın Ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne teslim edilecek.

Seçmelerde Konya Devlet Tiyatrosu, Meram İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Meram Belediyesi yetkililerinden oluşan jüri görev yapacaktır.

KATILIM VE DEĞERLENDİRME TARİHLERİ
BAŞVURU KAYITLARININ ALINMASI: 23 EKİM-23 KASIM
SENARYO SON TESLİM TARİHİ: 29 ARALIK
KISA FİLM SON TESLİM TARİHİ: 8 OCAK 2018
SENARYO VE KISA FİLMLERİN ÖN DEĞERLENDİRME TARİHİ: 8 -17 OCAK
OYUN SERGİLEYECEK OKULLARIN GÖSTERİ DAVETİ: 18 OCAK
TİYATRO VE KISA FİLM GÖSTERİ TARİHİ: 19 -23 ŞUBAT
GALA VE FİNAL GECESİ: 24 ŞUBAT

TİYATRO VE KISA FİLM ÖDÜLLERİ
BİRİNCİLİK ÖDÜLLERİ: 7500 TL
İKİNCİLİK ÖDÜLLERİ: 5000 TL
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLLERİ: 2500 TL
DERECEYE GİREN OKULUN DANIŞMAN ÖĞRETMENİNE: 500 TL