Dijital Teknolojiler Yarışması

Dijital Teknoloji
Dijital Teknolojiler Yarışması

Bilgiyi enerjiye dönüştüren üniversitemizde Necat Nasıroğlu Proje Yarışmaları kapsamında “Dijital Teknolojiler” temalı proje yarışması ile katılımcıların projeleri hayata geçiriliyor. 21-25 Şubat 2022 tarihleri arasında değerlendirilmelerin yapılacağı yarışmada birinci proje 50 bin, ikinci proje 25 bin ve üçüncü olan proje ise 10 bin TL ile ödüllendirilecek.

Teknoloji alanında proje fikri bulunan herkesin katılım sağlayabileceği yarışmaya başvurular 14 Ocak-18 Şubat 2022 tarihleri arasında Batman Üniversitesi kurumsal sayfası üzerinden yapılabilecek. 28 Şubat 2022 tarihinde fikir sahiplerine ödülleri verilirken aynı zamanda dereceye giren projeler, 25-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ankara Bilim Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan 4. Verimlilik ve Teknoloji Fuarında yer alabilecek.

Necat Nasıroğlu Dijital Teknolojiler Proje Yarışması kapsamında Yapay Zekâ ve İleri Makine Öğrenimi, Akıllı Uygulamalar, Nesnelerin İnterneti, Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik, Dijital İkizlik, Blokzincir Uygulamaları, Konuşma Tanıma Sistemleri, Dijital Uygulama ve Servis Mimarisi, Dijital Teknoloji Platformları ve Uyarlanabilirlik Güvenlik Mimarisi gibi birçok alanda fikirler sunulabilecek ve bu sayede faydalı projelerin hayata geçirilmesi sağlanacak.

Yapay zekâ, digital twins, cognitive computing, blockchain, machine learning ve daha bir çok gelişme şirketlerin dijital pazarlama stratejilerini dönüştürüyor.

Dijital Teknolojilerde Trend Alt Kategoriler:
Yapay Zeka ve İleri Makine Öğrenimi
Akıllı Uygulamalar
Nesnelerin İnterneti
Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik
Dijital İkizlik
Blokzincir Uygulamaları
Konuşma Tanıma Sistemleri
Dijital Uygulama ve Servis Mimarisi
Dijital Teknoloji Platformları
Uyarlanabilirlik Güvenlik Mimarisi

Yılın en iyi 10 stratejik teknoloji trendi Hakkında

1. Yapay Zekâ & İleri Düzey Makine Öğrenimi
Doğal dil işleme teknolojisi içeren Artificial intelligence (AI) yani Yapay Zekâ ve Gelişmiş Makine Öğrenmesi olarak tanımlanabilecek Advanced Machine Learning sistemleri; anlayan, öğrenen, tahminde bulunan ve uyarlayan daha gelişmiş bilgisayar sistemlerini kapsamaktadır. Sistemler gelecek davranışları öğrenerek değiştirebilir; daha akıllı cihazlar ve programlar yaratabilir. Cearley, net ve belirli şirket değeri sunabilen yapay zekâ ve ileri makine öğrenimi trendleri ile dijital inovasyonu yönlendirmeye çalışan kurumların bir dizi işletme senaryosunu değerlendirebileceğine dikkat çekiyor.

2. Akıllı Uygulamalar
Sanal kişisel asistan (VPA) gibi teknolojileri içeren akıllı uygulamaların, günlük görevleri kolaylaştırarak iş yerini dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu aktaran Cearley, yapay zekâ kullanımı ile teknoloji sağlayıcılarının üç alan üzerinde yoğunlaşacağını vurguluyor. Bunlar: ileri düzey Analytics, AI destekli artan oranda otonom iş süreçleri ve yapay zekâ destekli kullanıcıyı 3 boyutlu olarak çevreleyen, konuşan ve kesintisiz arayüzler… Gartner verilerine göre, dünyanın en büyük 200 şirketinin çoğunun, müşteri deneyimini iyileştirmek için akıllı uygulamalardan yararlanması, büyük veri ve analiz araçlarının tamamının kullanılması bekleniyor.

3. Akıllı Şeyler
Robot, drone ve otonom araçlar gibi akıllı şeyleri diğer bir trend olarak aktaran yazıda internet of things (IoT) yani nesnelerin interneti cihazlarının da dahil olduğu gibi her mekânda AI etkin sistemlerin gücünü sağlayan akıllı şeyler olacak.

4. Virtual Reality (VR) ve Augmented Reality (AR)
Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) trendleri, insanların birbirleri ve üç boyutlu olarak çevreleyen immersive çevreleri oluşturan yazılım sistemleri ile etkileşime geçme yollarını dönüştürecek. Sanal gerçekliğin, eğitim senaryolarında ve uzaktan bağlantı kurulan deneyimler ile kullanılabileceği örnek olarak gösteriliyor. Şirketlerin 2020’ye kadar hedef odaklı VR ve AR uygulamaların peşine düşmesi gerekiyor.

5. Digital Twin
3-5 yıl içerisinde, milyarlarca şeyin fiziksel bir şey ya da sistemin dinamik yazılım modeli olan digital twin yani dijital ikizler ile temsil edileceğini aktaran Cearley, dijital ikizlerin gerçek dünya koşullarının analizi ve simülasyonu için kullanılabileceğini de ekliyor.

6. Blockchain
Dijital sistemlerde bloklar birbirine zincir halkası gibi bağlandığı bir sistem düşünün. Blockchain kavramı, dijital dünyanın para birimini öne çıkaran Bitcoin uygulaması ile yükselen trendler arasında yer alıyor.
Blockchain sistemi, güven vermeyen çevrelerde güvenilirliği sağlamak ve zincirdeki bilgilere şeffaf erişim sağlayarak iş anlaşmazlıklarını azaltmak için bir model vadediyor. Blok zinciri girişimlerinin çoğunun alfa veya beta aşamasında olmasının yanında önemli teknoloji zorluklarının bulunduğu da bir gerçek.

7. Konuşma Tanıma Sistemleri
Konuşma yoluyla iletişim kurulan sistemler “saat kaç” gibi basit sesli görüşmelerden, bir tanığın sözlü ifadesinden suç işlemiş şüphelinin eşgalinin oluşturulmasına kadar karmaşık süreçler için de kullanılabilecek.

8. Dijital Uygulama ve Servis Mimarisi
Mikro servisler kullanan Mesh App & Service Architecture (MASA) yani Dijital Uygulama ve Servis Mimarisi, birden fazla kullanıcıyı, birden fazla cihazda ve birden çok network üzerinde iletişim kurması için çoklu rollerde destekleyen esnek ve dinamik çözümler sunuyor. Bunun için API ve etkinliklerden yaralanıyor. MASA, uygulama geliştirmede önemli değişimler gerektiren uzun vadeli yapısal bir değişim olacak.

9. Dijital Teknoloji Platformları
Her organizasyonda beş dijital teknoloji platformunun bir tür karışımı olacağını aktaran Cearley; bu beşli karışımın içeriğini şu şekilde başlıklara ayırıyor: IT, müşteri deneyimi, analitik ve istihbarat, nesnelerin interneti ve iş ekosistemleri, AI ve konuşma sistemleri…
Özellikle de yeni platformlar ve hizmetlerin, 2020 yılına kadar önemli bir odak noktası olacağını vurgulayan Cearley; şirketlerin, sektör platformlarının nasıl gelişeceğini belirlemesinin önemini aktarırken dijital işlerin zorluklarını gidermek için platformlarını geliştirme yollarını şimdiden planlaması gerektiğine dikkat çekiyor.

10. Uyarlanabilir Güvenlik Mimarisi
Nesnelerin internetinde güvenlik konusu oldukça zorlayıcı bir alan haline dönüşebilir. Adaptive Security Architecture yani Uyarlanabilir Güvenlik Mimarisi, burada devreye giriyor. Güvenlik ekiplerinin uygulamaların veya IoT çözümlerinin tasarımının erken safhalarında güvenlik için uygulama, çözüm ve kurumsal mimarlar ile çalışması gerekiyor. Çok katmanlı güvenlik, kullanıcı ve varlık davranışı analizi kullanımı, yazıya göre hemen hemen her kuruluş için bir gereklilik haline gelecek gibi duruyor.

https://batman.edu.tr/Birimler/1630

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin