Digi.logue Summit 2017

Digi.logue Summit 2017

Zorlu Holding ve Zorlu PSM’nin hayata geçirdiği, Türkiye’nin yaratıcı endüstrileri ve teknolojiyi odağına alan ilk platformu Digi.logue, 28 Eylül’de Digi.logue Summit çatısında gelecek tasvirlerini duymak isteyenleri bir araya getirecek.Future Tellers/Gelecek Anlatıcıları temalı Summit kapsamında, alanının öncü isimleri; yapay zeka, dijital mimari, inovatif ürün geliştirme, teknoloji etiği gibi birçok konuyu ele alacak.

GELECEK ANLATICILARI ZİRVESİ, yüzünü geleceğe dönen, gelecek nesillere ilham vermeyi ve tekno-felsefi konular etrafında yerel bir kültür oluşturmayı amaçlayan bir günlük etkinlik

28 Eylül 2017

Yeni teknolojilerin gereklilikleri ve icatları genelde bilim kurgu eserlerinden ortaya çıkar; bu da bize ortak inanışların ve odaklanılan gayenin gelecek inşa etmede ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Sanatçıyı hikâye anlatıcısı olarak konumlandıran Gelecek Anlatıcıları; sanatçıların teknolojik gelişmelere dair içselleştirilmiş algılarının ve bunlara verdiği tepkinin birer sonucu olarak doğan işlerini sergiliyor. Teknoloji felsefesinin temellerine odaklanan “Thinking about Technology” adlı kitabında Joseph C. Pitt teknolojinin insanlık hâlinin tanımlayıcı bir özelliği olduğunu öne sürüyor ve teknolojinin hayatımızdaki etkilerini ve değerlerini anlamamız için en iyi sorgulama biçimi olan felsefeyi öneriyor. Genel bir konu olarak teknolojiyi incelemek için epistemolojik bir bakış açısı gerekli olsa da (ne de olsa teknolojinin temelinin büyük bir kısmı bilime dayanıyor) “Gelecek Anlatıcıları” teması bilim kurgunun kalbinde sık sık yer edinen bir başka insanlık hâlinden, hayal gücünden ilham alıyor.

İster dijitalleşmiş modern dünyadaki artırılmış benliğimizi incelemek, ister makinelerin dünyayı sözde ele geçirişinden korkmak, ister evrim bağlamında insanlığın yerini belirlemek, isterse insan ırkının tamamen bağıntısız kalması ya da yok olması üzerine hipotez kurmak olsun. Zirve; insan bedeni, yapay zekâ, yanıltıcı anlam boyutları ve tüm bunları anlamlandırmada gittikçe istikrar kazanan sanatsal araştırmanın ilgisini ele alıyor.

Tüm gün süren zirve sizi göçten düşünce/kavram aşamalarına, keşif araştırmalarından deneyselliğe, tasarımdan fikirlerin gerçekçi uygulamasına, bizi doğrudan etkileyen birçok unsurun oluşum ekosisteminde bir yolculuğa çıkaran küratoryal bir macera. Bu yaratım döngüsünde biz hazmediyor, duygular oluşturuyor, tepki veriyor ve geri bildirim sağlıyoruz.

Geleceğiniz bugününüze dayanıyor. Bugününüzse sizi bilginizin sınırlarını zorlamaya, zihninizin ufuklarını genişletmeye ve çerçevelerinizi yıkmaya çağırıyor.

Digi.logue Artistik Direktörü

9:00-9:45 Kahve & Networking

9:45-10:00 Açılış Konuşmaları

Levent Erden (Next Academy Başkanı), Ömer Yüngül (Zorlu Holding CEO), Murat Abbas (Zorlu PSM Genel Müdürü), Lalin Akalan (Digi.logue Artistik Direktörü)

10:00-10:20 Yapma ve Öğrenmenin Geleceği: Tasarımcıların Etik Sorumluluğu – Teknolojinin Empati ile Dengelenmesi

Michael Sturtz (Stanford Üniversitesi Makina Mühendisliği Tasarımı Öğretim Üyesi, The Crucible Kurucusu)

ABD’deki en büyük endüstriyel sanat okullarının kuruluşunda ve Stanford’un tasarım sürecinde yaratıcı bir yolculuğa çıkın. Teknoloji ve eğitimin uyumlu gelişiminde üretme ve öğrenmenin olasılıklarını keşfedin.

10:20-10:50 Geleceğin Ödemesi: Adil bir Finansal gelecek mümkün mü?

Panel Konuşmacıları: Dr. Soner Canko (Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü), Cemil Şinasi Türün (Blockchain Evangelist, Defterhane Kurucu Ortağı)

Moderatör: Levent Erden

Panel, dijital değerler için dünyanın öncü yazılım platformuna dair bilmeniz gereken her şeyi ve tüm sorularınızı ele alıyor. Bu nasıl bir sistemdir ve nasıl çalışır? Kayıt zinciri teknolojisi gerçekten de finans hizmeti sektöründe devrim yaratıyor mu? Geleceğin yaygın para birimi ne olacak? Panelde geleceğin ödeme sistemleri ve toplumdaki etkileri ele alınacak.

10:50-11:05 Otonom Varlıklar

Bager Akbay (Eğitmen, Sanatçı, İskele 47 Ortak Yaratıcısı)

Bir çocuğa veya bir robota, otonomi öğretilebilir mi ? Bunu gerçekten istiyor muyuz ? Otonomi nasıl ilan edilir ?

11:05-12:05 Geleceği Geliştirmek: Akademik ve Sektörel Ar-Ge projelerinin sahne arkası keşfi ve gündelik hayatlarımıza etkileri.

Panel Konuşmacıları: Metin Salt (Vestel Ventures Genel Müdürü), Prof. Dr. Zehra Çataltepe (tazi.io Kurucu Ortağı, İTÜ Bilgisayara ve Bilişim Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof. Çağatay Başdoğan (Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Robotik ve Mekatronik Laboratuvarı Direktörü), Deniz Karaşahin (Osteoid Sağlık Teknolojileri Kurucusu)

Moderatör: Levent Erden

12:05-12:45 Öğlen Yemeği ve Kahve Arası

12:45-13:00 Elon Mars Maceraları: Yeni Hümanist Liderler

Elif Demirci a.k.a datafobik (Sosyolog, İçerik Yöneticisi)

İnsanlar ne yaptığınızla değil, neden yaptığınızla ilgilenirler. Dünyayı değiştirmek istemeniz yeterli değil, aynı zamanda buna inanmanız ve doğal olarak insanlığın çıkarlarını da düşünmeniz gerekir. Bu anlamda Elon Musk hümanist bir lider olabilir mi? Adventures of Elon Mars kurgusu üzerinden yeni nesil, liderlik, şirket kültürü gibi kavramlar netleşiyor.

13:00-13:20 Sanat + Teknoloji / Karmaşıklık

Olof van Winden (TodaysArt Festivali Kurucu ve Direktörü)

Teknolojinin hayatlarımız ve kültürümüz üzerindeki etkisi; sanat, yaratıcılık, etik ve felsefe karmaşıklığın hâkim olduğu bu dünyada neden başlıca sermaye hâline geliyor?

13:20-14:35 Sanatsal Sorgu vasıtasıyla Gelecekler Oluşturma: Makina Zekası, Yapay Zeka ve Sanatta Karışık Realiteler

Panel Konuşmacıları: Damien Henry (Google Arts & Culture Lab Başkanı), Refik Anadol (Medya Sanatçısı, Araştırmacı), Ersinhan Ersin (Sanatçı, Yönetmen, Marshmallow Laser Feast), Memo Akten (Sanatçı, Araştırmacı), Pınar Yoldaş (Mimar, Sanatçı, Araştırmacı), Liam Young (Mimar, Yönetmen, Tomorrows Thoughts Today Kurucusu, Sci Arc Fiction and Entertainment Koordinatörü)

Moderatör: Refik Anadol

Panel teknolojideki en son gelişmeleri kullanan, inceleyen ve sorgulayan sanatçıları ve uygulamaları ele alırken bir yandan da gerçek ve sanal dünyaların bir araya gelişine odaklanıyor ve birey/insanlık anlayışlarının daima değişen anlamları üzerine düşünüyor. Panelde ayrıca Makine Zekası, Makine Öğrenimi, Derin Öğrenim, Yapay Zeka, Artırılmış Gerçeklik ve Karma Gerçeklik gibi teknoloji terimleriyle alakalı kavramlar arasındaki farklılıklara da ışık tutuyor. Panel katılımcıları en yeni projelerini de sunacak.

14:45-15:20 Liam Young “Hello City” Canlı Performans (35 Dakika)

Dijital teknolojiler şehirlere dair algımızı ve şehirlerdeki varlığımızı radikal anlamda değiştiriyor. Sorgulayıcı mimar Liam Young’a ve her şeyi gören akıllı bir şehir işletim sistemine katılarak yazılım sistemleri, otonom altyapılar, hayalet yapılar, anomaliler, kusurlar ve bağımsız görüntülerin oluşturduğu bir ağda sürücüsüz bir takside yolculuğa çıkarak makinenin ötesindeki yabanı keşfedin. Görsel-işitsel bir deneyim olan konuşma bugün ve gelecek, gerçek ve hayali arasında, hakiki manzaraların ve tasarlanmış kent kurgularının parçalarıyla bir araya getirilen bir yerde konumlanan bir şehri keşfediyor.

15:25-16:25 Meet the Expert / Soru-Cevap Oturumu, PSM Fuaye Alanı (Drama Sahnesi Karşısı)

Digi.logue katılımcılarıyla daha samimi bir ortamda tanışma ve konuşma fırsatı. Tüm zirve katılımcıları sorularınızı yanıtlayacak.

16:40-17:10 Metahaven “Information Skies” Film Gösterimi,

Yönetmenin Notları sunumu: Lalin Akalan (Zorlu PSM Artistik Direktörü)

*altyazısız, 24 Dakika

Vinca Kruk ve Daniel van der Velden tarafından kurulan Metahaven iletişim, estetik ve politika arasındaki ince çizgide eyleme geçen ve tasarım, sanat ve film yapımcılığı gibi farklı araçlardan faydalanan stratejik bir kolektif.

Digi.logue websitesinden kayıt olabilirsiniz:

Digi.logue Hakkında

Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi, günümüzün en önemli kavramlarından biri haline gelen “dijital dönüşümü”, Digi.logue adını verdiği yeni bir platformla destekliyor.

Üretim gösterdiği her alandaki yenilikçi vizyonuyla teknolojiyi en üst seviyede kullanan Zorlu Holding ile Türkiye’de sanat hayatına yön veren Zorlu PSM,güçlerini birleştirerek, Digi.logue’un ortaya çıkış sürecinin en temel taşlarını oluşturuyor. Digi.logue, dijitalin farklı disiplinlerle ilişkisini odağına alan bir platform olarak dijitalleşme üzerine merak uyandırmayı, soru sormayı ve disiplinlerarası diyaloglar geliştirmeyi amaçlıyor. Dijital dönüşümün kitleler üzerindeki öneminin farkında olan platformun web sitesi digilogue.com, çağımızın gerekliliği sayılan dijital dönüşümün, mimari, müzik, sanat, moda, sinema gibi farklı alanlarda kesişmesi sonucunda yaratıcı endüstride olan ve bu dünyayı anlamak, yeteneklerini geliştirmek isteyenleri buluşturma hedefi taşıyor. Etkileşim, keşif ve farkındalık yaratan bir mecranın eksikliğini gidermeyi amaçlıyor. Faaliyetlerini sadece dijital dünya ile sınırlamayan Digi.logue, bu misyonunu fiziksel alanda Zorlu PSM ve üniversitelerde gerçekleştireceği ücretsiz etkinlik, performans, sunum, söyleşi, seminer gibi farklı aktivitelerle de etkileşimi bir üst noktaya taşıyor.