Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı
Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (İOKBS), Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen bir sınavdır. Sınav, Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıfta öğrenim gören öğrencilere yöneliktir.

Sınavın amacı, maddi durumu yetersiz öğrencilere eğitim desteği sağlamak ve başarılı olan öğrencileri ödüllendirmektir. Sınavda başarılı olan öğrenciler, devlet tarafından belirlenen oranlarda burs almaya hak kazanır.

Sınav, her yıl Eylül ayında Türkiye genelindeki tüm il merkezlerinde ve bazı ilçelerde yapılır. Sınavda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sorular sorulur.

Sınava başvurular, her yıl Mayıs ayında online olarak yapılır. Başvurular, e-okul sistemi üzerinden yapılır.

Sınav sonuçları, Eylül ayının sonunda açıklanır. Sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden duyurulur.

Sınavın kazananları, burs almaya hak kazanır. Burs miktarı, öğrencinin öğrenim gördüğü sınıf ve başarı düzeyine göre değişir.

2023-2024 eğitim öğretim yılında, İOKBS’de başarılı olan öğrencilere aylık 863 TL burs verilecektir.

Sınava katılmak isteyen öğrenciler, başvuru tarihlerini kaçırmamaları ve gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlamaları gerekmektedir.

1 milyon 44 bin 846 öğrencinin başvurduğu sınav, 785 yurt içi ve 2 yurt dışı sınav merkezinde 3 bin 590 okul ve 55 bin 475 salonda gerçekleşti.

Sınav sonuçları, 22 Eylül 2023’te “www.meb.gov.tr” internet adresinde ilan edilecek.