Deprem sonrası çocuğuma nasıl yaklaşmalıyım ?

Ceren Moghaddam
Ceren Moghaddam

Deprem sonrasında çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Güvende olduklarına dair güvence verin: Çocukların güvende olduklarına dair güvence verin ve onların endişelerini hafifletin. Onlara, afet öncesinde yaptığınız hazırlıklar sayesinde her şeyin yolunda olduğunu söyleyin.
  2. Endişelerini dinleyin: Deprem, çocukların zihninde ciddi bir travma olarak kalabilir. Endişelerini, korkularını ve duygularını dinleyin ve onları rahatlatmaya çalışın. Kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için onlarla birlikte olun ve sık sık konuşun.
  3. Rutinlerine dönmelerine yardımcı olun: Deprem sonrasında, çocukların günlük rutinleri bozulabilir. Okula gitmek, arkadaşlarıyla oynamak veya evde yapmaktan keyif aldıkları diğer aktivitelere devam etmelerine yardımcı olun. Bu, çocukların normal hayatlarına geri dönmelerine yardımcı olacaktır.
  4. Uzman yardımı alın: Eğer çocuklarınızın travması çok ciddi boyutlarda ise, bir uzman yardımı alın. Psikolojik yardım, çocukların depresyon, kaygı ve diğer stresli duygularıyla başa çıkmalarına yardımcı olabilir.
  5. Kendinizi de unutmayın: Çocukların kendilerini güvende hissetmeleri, ebeveynlerinin kendilerini de güvende hissetmelerine bağlıdır. Kendinize de iyi bakın ve kendi duygularınızı da kontrol altında tutun.

Bu adımları takip ederek, çocuklarınızın depremden sonra daha sağlıklı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ceren Moghaddam
Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Tiyatro, Oyunculuk, Yaratıcı Drama, Müze eğitimi, Takım çalışması, Etkili İletişim, Beden Dili, Enneagram, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Liderlik, İkna teknikleri ve Hikayeleştirme (University of Michigan) , P4C (Montclair State University) aldığı eğitimler arasındadır. Türkiye Gençlik ve Çocuk Müzeleri Derneği yönetim kurulu üyesidir. İstanbul başta olmak üzere Türkiye ’nin pek çok ilinde kurumlara ve şahıslara danışmanlık yapmaya ve eğitimler vermeye devam etmektedir.