DEPREM ETKİLERİNİ EN AZA İNDİRGEYEN İZOLASYON SİSTEMİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:ANKARA / ÇANKAYA

OKUL ADI: ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Dağhan Carlos Edip

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Ahmet Coşkun
PROJE AMACI:
Kuvvetli binaların kendine zarar vererek harcadığı enerjiyi, “kayar izolatör” modelinin bir benzerini oluşturarak deplasman şeklinde kullanmak. Depremler sonucunda binalarda oluşabilecek fiziksel hasarları bu model ile minimuma indirgemek.

PROJE HEDEFİ:
DEPREMLERDEN SONRA BİNALARDA OLUŞAN FİZİKSEL HASARLARI EN AZ %40?LIK BİR ÖLÇÜDE AZALTMAK. ?KAYAR İZOLATÖR? MODELİNİ ETKİN BİR BİÇİMDE KULLANARAK DAHA BASİT BİR SİSTEM GELİŞTİRMEK. PROJEYİ EN AZ MALİYETİ KULLANARAK GÜNLÜK YAŞAMDA KULLANILABİLİR HALE GETİRMEK.

PROJE ÖZETİ:
Bu proje ile deprem esnasında yer hareketlerinin binaya aktaracağı enerjinin kayan mekanizmalar yardımı ile absorbesi sağlanarak, binanın yıkıcı etkilerden korunması hedeflenmektedir. Kuvvetli yapılar, toprak hareketleri sonucu aktarılan enerjiyi absorbe edebilecek esneklikten yoksundur ve belirli bir eşiğin üzerindeki enerjiler yapıda kırılmalara neden olur. Bu binalarda kayan sistemler kullanılması yoluyla binanın yapısal unsurları enerji aktarımından korunmuş olur.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Deprem hareketinin binalara etkimesi sonucunda açığa çıkan enerji binaların hasar görmesine neden olur. Enerji basit olarak kuvvet ve deplasmanın çarpımı olduğundan, klasik olarak tasarlanmış yapılar depremin açığa çıkardığı enerjiyi yüksek kuvvet kapasiteleriyle harcarlar. Deprem hareketi sonucunda binaların kabul edebileceği deplasmanlar kayar izolatöre benzer fakat daha basit bir sistemle yaptırılmaya çalışılacaktır. Bu şekilde binaya deprem sonucu ortaya çıkan enerji harcatılmaya çalışılacaktır. Bu sistem kayar izolatörlere benzemekle beraber (Şekil 2) maliyet açısından daha ucuzdur. Malzemeler: Shake table (Şekil 1) için ikinci el tarayıcı, plastik tekerlekler, ahşap, Model için: Mıknatıs ve çubuk seti. Deney düzeneği: Sıradan kuvvetlendirilmiş bir bina ile bizim hazırladığımız “kayar izolatör” modeliyle tasarlanmış iki bina modelinin bir sarsıntıya karşı verdikleri tepkileri ölçmek için kontrollü bir deney tasarlayacağım. (Şekil:3) Elde edlen sonuçlar: Yaptığımız kayar izolatör modeliyle tasarlanan binanın depremde neredeyse hiç hasar görmezken, sıradan binanın yıkıldığını gördüm. Tahmini bütçe 50 TL. Proje Takvimi: Kasım 2.ve 3. hafta kayar izolatörler hakkında bilgi toplandı. ( Maurer Söhne®?nin internet sayfasından indirilen ve yazılı olarak ele geçen kataloglar incelendi). Kasım 4.hafta Doç. Dr. Ahmet YAKUT ile görüşüldü. Aralık 1,2. Haftada malzeme temin edildi. Aralık 3 ve 4. Haftada proje modellendirildi.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi