DEPOLASIN GÜNEŞİ, BİÇSİN ÇİMLERİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
FEN DERSLERİNDE ÖĞRENİLEN ELEKTRİK AKIMI KONUSUNU GÜNEŞ PANELLERİ, ELEKTRİK MOTORU GİBİ PEK ÇOK DEVRE ELEMANINI BİR ELEKTRİK DEVRESİ İÇİNDE KULLANARAK PEKİŞTİRMEKTİR.

PROJE HEDEFİ:
ÇİM BİÇMEDE ZORLUK ÇEKEN YAŞLI YA DA ENGELLİ KİŞİLERİN İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK VE ÇEVREYE ZARAR VERMEYEN EN DOĞAL VE UCUZ ENERJİ KAYNAĞI OLAN GÜNEŞ ENERJİSİNİ KULLANMAK.

PROJE ÖZETİ:
BU PROJE, ATIK OYUNCAKLARIN BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLİP HEM UCUZ VE SAĞLIKLI, HEM DE YAŞAMIMIZI KOLAYLAŞTIRMADA KULLANILABİLİR HALE GETİRİLEBİLECEĞİNİ GÖSTERMİŞTİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
UZAKTAN KUMANDALI OYUNCAK BİR ARABAYA GÜNEŞ PANELLERİ VE ÇİMLERİ BİÇECEK BIÇAKLARA HAREKET VEREN BİR MOTOR İLAVESİYLE “ÇİM BİÇME MAKİNASI MODELİ” OLUŞTURULMUŞTUR. ÖNCE HAZIR SATILAN ÇİM MAKİNALARI İNCELENMİŞ, GÜNEŞ PİLLERİNİN YAPILARI, GÜÇLERİ, BAĞLANMA ŞEKİLLERİ, KULLANIM ALANLARI PİYASADA VE İNTERNET ORTAMINDA ARAŞTIRILMIŞ, KONUYLA İLGİLİ KİŞİLERDEN BİLGİ ALINMIŞTIR. 250 YTL TUTARINDA BİR BÜTÇE İLE ÇALIŞILMAKTADIR. MODELİN KÜÇÜK OLMASI, KULLANILAN MALZEMELERİN DE MİNİMUM BOYUTTA OLMASINI GEREKTİRDİĞİNDEN MAKİNANIN ÖZELLİKLE DÜZ ARAZİDE DAHA KOLAY ÇALIŞABİLDİĞİNİ GÖSTERMİŞTİR. KASIM AYI BAŞINDA İNTERNET ORTAMINDA VE BÜYÜK MARKETLERDE SATILAN ÇİM BİÇME MAKİNALARI HAKKINDA BİLGİ TOPLANMAYA BAŞLANMIŞTIR. ARALIK AYI BOYUNCA GÜNEŞ PANELLERİ VE ELEKTRİK DEVRE ELEMANLARININ KURULUMU ARAŞTIRILMIŞTIR. OCAK AYI İTİBARİYLE MAKET MONTE EDİLİP ÇEŞİTLİ KOŞULLARDA ÇALIŞABİLME DENEMELERİ YAPILMAKTADIR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin