DENIZI TEMIZLEYEN GEMI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJENİN AMACI

Denizlerimizi içinde yaşayan canlılar için daha yaşanabilir hale getirmek. Aynı zamanda çevreye dolayısıyla insan sağlığına katkıda bulunmak.

PROJENİN HEDEFİ

Günümüzde denizlerin kirliliğinin geçen yıllara oranla daha da arttığı bilinmektedir. Proje kapsamında hazırladığımız özel donanımları bulunan gemi ile denizlerimizi çöplerden arındırmayı hedefliyoruz.

PROJENİN ÖZETİ

Projemiz temelinde denizlerimizi temizleyen bir gemiden oluşmaktadır. İlk olarak projemiz hakkında araştırmalarımızı gerçekleştirdik. Gemimizin maketini oluşturmadan önce fikirlerimizi göz önüne seren bir çizim yaptık. Sonunda da maketimizi yaptık.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER

Projenin ana şekli oluştuktan sonra geminin maketini oluşturmaya başladık. Geminin ön kısmındaki özel bölmeden sisteme geliyor. Motor desteği ile deniz suyu içeri alınıyor.Ardından su dev borudan geçerek süzeklerin bulunduğu sisteme geliyor.Süzekler üzerinde biriken çöpler sıkıştırma-burgu sistemiyle yan kısımda sıkıştırılıyor, ve konteynırlara yerleştiriliyor.Çöplerden arınan deniz suyu ise dev soruyu takip ederek gemiyi terk ediyor

PROJE TAKVİMİ

Kasım ayı içinde projenin konusuna karar verildi. Araştırma ve çalışmalara  başlandı.13 Aralık 2010 tarihinde  projemizin çizimi tamamlandı ve maketin oluşturulması süreci başladı.

10 Ocak 2010 tarihinde ise maket tamamlandı.

PROJENİN BÜTÇESİ

Projenin bütçesi 35 Tl