Deneyap Teknoloji Atölyeleri Başvurusu Açıldı

Deneyap Teknoloji Atölyeleri
Deneyap Teknoloji Atölyeleri

Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Türkiye’nin yetenekli gençlerini yarının teknoloji dünyasına hazırlıyor. Edirne’den Kars’a kadar ülkenin dört bir yanında 139 Deneyap Teknoloji Atölyesi aracılığıyla binlerce öğrenciye Robotik ve Kodlamadan Nanoteknolojiye, Tasarım ve Üretimden Yapay Zekaya kadar geniş bir yelpazede 11 farklı eğitim sunulmaktadır. Milli Teknoloji Hamlesinin öncüleri olmaya aday gençler için başvurular 7 Şubat’ta başladı ve Deneyap Teknoloji Atölyelerine katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 25 Şubat 2024’tür.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri

Geleceğin mühendislerini, teknoloji girişimcilerini ve teknoloji liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Deneyap Türkiye Projesi çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının iş birliğiyle hayata geçirildi. 2023 yılı itibariyle 15.910 öğrencinin aktif olarak eğitim gördüğü atölyelerden şimdiye kadar 2.700 öğrenci mezun oldu. 139 atölye, 262 derslik ve 20.000’i aşkın öğrenci kapasitesiyle Deneyap Teknoloji Atölyeleri, 4541 eğitmeniyle öğrencileri geleceğe hazırlamaktadır. Öğrenci ve eğitmen seçimlerinden, eğitim içeriklerine, kullanılan malzemelere ve atölye konseptine kadar tüm Türkiye’de eşit imkanları sağlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri, çalışmalarını eğitimde fırsat eşitliği anlayışıyla özenle yürütmektedir.

 

Deneyap Teknoloji Atölyeleri, ülkemizin kalkınması için temel bir itici güç olan Milli Teknoloji Hamlesi’nin yaratılmasına katkıda bulunarak, teknoloji üretme ve geliştirme konusunda meraklı bireyleri yetiştirmeyi hedeflemektedir. Öğrenci seçim süreci üç aşamadan oluşmaktadır. Başvuru yapan adaylar ilk olarak “E-Sınavı”na katılırlar. E-Sınavı başarıyla geçen belirli sayıda aday, ikinci adım olan “Çevrim İçi Eğitim ve Görev Tamamlama” aşamasına geçerler. Ardından bu aşamayı da başarıyla tamamlayan adaylar “Uygulama Sınavı”na davet edilirler. Tüm aşamaları başarıyla geçen öğrenciler, Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim alma hakkı elde ederler.

Lise öğrenci yarışmaları için sayfamızı takip ediniz.

E-Sınav soruları, adayların muhakeme, verileri okuyabilme ve yorumlama, çıkarım yapabilme, problemi tespit edebilme, kritik düşünebilme, araştırma yapabilme ve değişken belirleme becerilerini ölçer. Bilginin değil becerinin ölçüldüğü soruların yer aldığı E-Sınavda, adaylara Matematik, Fen, Algoritma ve Genel Kültür konularından toplam 40 soru yöneltilir.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almak isteyen adaylar, özgün fikirlerini ortaya çıkarabilecekleri ve aynı zamanda teknik bilgilerini kullanabilecekleri proje temelli aşamalardan geçerler. Öğrencilerin kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilikçi olabilme, konuyla ilgili bilgi sahibi olabilme gibi çeşitli becerileri dikkate alınarak değerlendirilirler.

Deneyap Teknoloji Atölyelerine 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıfta okuyan öğrencilerden E-Sınav için başvurular kabul edilmektedir. Öğrenci Seçme Sınavı için başvurular www.deneyap.org ve www.t3kys.com adreslerinden yapılabilir. Adaylar başvuru sürecini Kurumsal Yönetim Sistemi (t3kys.com) üzerinden takip edebilirler.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Türkiye’nin teknoloji geliştiren bir topluma dönüşmesini hedefler ve ortaokul ile lise düzeylerinde iki farklı seviyede eğitimler sunar. Eğitim süreci, proje temelli derslerin ilk 24 ayı ve takımlar döneminin son 12 ayı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Atölyelerde, Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, İleri Robotik, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri gibi konular yüz yüze eğitimlerle; Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Yapay Zeka ve Mobil Uygulama gibi dersler ise çevrim içi olarak verilir. Öğrenciler, atölyede kullandıkları eğitim içerikleri ile ilişkili malzemeler ve ekipmanlarla erken yaşta tanışır. Deneyap Teknoloji Atölyeleri, ortaokul ve lise seviyesinde toplam 22 kitap yayınına sahiptir.

Öğrencilere tamamen ücretsiz sunulan bu 36 aylık teknoloji eğitimleri, öğrencilerin atölyelere katılabilmesi için başarıyla tamamlamaları gereken aşamalarla birlikte gelir. Eğitim alan öğrenciler, teknoloji alanında edindikleri bilgi ve deneyimleri kullanarak her eğitim sonunda düzenlenen proje şenliklerine katılırlar. Bu şenliklerde öğrenciler, özgüven kazanarak mentorleri eşliğinde ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlanmak üzere takımlarını kurarlar. Eğitimlerle eş zamanlı olarak, Deneyap öğrencilerinin sosyal gelişimlerine katkı sunmak amacıyla teknik ve bilimsel geziler, piknik ve kamp programları da düzenlenir.