Deney Vision Proje Yarışması

Deney Vision Proje Yarışması için Başvurular Başladı

Türkiye ve dünyada çeşitli merkezlerde proje yarışmaları yapıldı. Ancak böylesi ilk defa oluyor. Artık proje yarışmalarında öğrenciler kendi sesleri ve görüntüleriyle bilimsel projelerine hayat verecekler, görsellik katacaklar ve projelerinin kısa film tadında belgeselini çekecekler.

Öğrenciler, yarışmaya ilginç bir deney, proje, parlak bir fikir, araştırma veya bilimsel bir çalışma ile katılabilecekler. Veya kendi okullarındaki proje veya dönem ödevini bu şekilde hazırlayabilecekler. Yapılan çalışmayı görüntüleyerek max. 10 dakikayı geçmeyecek bir kısa film haline getirmeleri ve youtube, dailymotion sitelerine yükleyerek yarışmaya başvurmaları yeterli olacak. Öğrenciler, kendi çektikleri orjinal video görüntülerini derleyerek kendi belgesellerinin yönetmeni olacaklar ve çalışmalarını tüm dünyaya duyurma fırsatı bulacaklar.

Haydi gençler yarışmaya!
Öğretmenlerinizle birlikte hediyeleri kazanmaya…
MEB OKULLARINDA 13-19 YAŞ ÖĞRENCİLERİ ARASINDA
DENEY-VİZYON PROJE YARIŞMASI

Yarışma Konusu : İlginç deney, proje, parlak bir fikir, araştırma veya bilimsel bir çalışmanın kısa filmi

AMAÇ VE İÇERİK
Yarışmada Türkiye genelindeki Doğa Koleji öğrencilerinin ve MEB okullarındaki öğrencilerin çekecekleri kısa filmler değerlendirilecektir. Yarışmanın amacı; öğrencilerin gündelik hayatta karşılaştıkları olaylar karşısında, gözlem yapmaya teşvik etmek ve yaptıkları gözlemden bir proje oluşturmaya yönlendirmektir.

KATILMA KOŞULLARI
1.Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışma, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda tüm öğrencilere açıktır.
2.Yarışmaya eser gönderen kişiler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır. Doğa Koleji kısa filmlerle ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
3.Adaylar en fazla 1 adet kısa film çalışması ile yarışmaya katılabilir. Yarışma bireyseldir. Grup olarak yarışmaya katılım kabul edilmeyecektir.
4.Yarışmaya katılmak için 13-19 yaşları arasında olmak yeterlidir. Ödül kazanan eserlerin sahipleri, öğrenci olduklarını belgelemek durumundadırlar.
5.Yarışma şartnamesi, www.dogakoleji.com ya da facebook ve twitter web sayfalarında temin edilebilir.
6.Yarışmaya katılacak çalışmalar “youtube veya dailymotion” video sitelerine yüklenerek ilgili link yarışmanın internet sitesindeki http://www.dogakoleji.com/deney-vision/ başvuru bölümüne eklenmesi gerekir. Kısa filmi yüklemek için kısa filmin adı ve tanıtıcı en az 4 anahtar kelime girilmesi gerekir.

Örnek:

Kısa Filmin Başlığı: Elektroliz deneyi

Anahtar Kelimeler: Deney, elektroliz, kimya, proje…
7.Yarışmaya katılacak çalışmalar orijinal halleri ile yüklenmelidir.
8.Çalışmada ele alınacak bilimsel tema serbesttir. Siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır.
9.Yarışmaya katılan eserlerin kullanım hakkı DOĞA’ya aittir. DOĞA gelen eserlerin yarışmaya katılabileceğine onay verdikten sonra, eserler tüm iletişim ortamlarında ve sosyal paylaşım ağlarında yayınlanabilir.
10.Yarışmaya katılan eserler arasından Seçici Kurul, yarışma konusu ve amacı doğrultusunda dereceye girmeye en uygun eserleri belirleyecektir. Ödüle layık eser bulunup bulunmaması, ödüllerin bir kısmının dağıtılıp dağıtılmaması Seçici Kurul’un takdirindedir.
11.Çalışmanın özgün olması, daha önce hiç bir yerde kullanılmamış ve sergilenmemiş olması gerekmektedir. Yarışma sonucunda, seçici kurulun ödüle layık gördüğü bir kısa filmin, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eşzamanlı, başka bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, alınan ödül iptal edilir ve eğer verilmişse, ödül sahibinin, ödülü derhal iade etmesi istenir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve / veya almamış yarışmacılar açısından herhangi bir talep hakkı doğurmaz.
12. DOĞA Okulları her zaman, önceden her hangi bir bildirim veya ilan yapmaksızın, yarışmayı iptal edebilir, koşullarını değiştirebilir, seçici kurul üyelerinde değişiklik yapabilir. Bu durumda yarışmacılar herhangi bir hak ileri süremezler.
13.Yarışmaya katılacak projenin kısa filmi movie maker, camtasia studio…vs gibi video hazırlama programları ile kısaltılıp kurgulanarak, istenirse seslendirme, altyazı, müzik vs. eklenerek hazırlanabilir.
14.Kısa filmin süresi 10 dakikayı geçmemelidir.
15.Yarışmaya katılan herkes yarışma şartlarını okuyup anlayarak peşinen kabul etmiş sayılır.

YARIŞMA KOŞULLARI
1.Deney vizyon proje yarışmasında yarışan tüm öğrenciler DOĞA tarafından belirlenen tüm kuralları kabul etmek zorundadırlar.
2.Tüm projeler ahlaki kuralları kabul etmek zorundadır.
3.Tüm katılımcılar Deney vizyon proje yarışmasında tanımlanan kurallara uygun projeler seçmek zorundadırlar.
4.Projeler profesyonel bilim adamları tarafından yönlendirilerek daha büyük bir proje haline gelebilir, fakat katılımcı kendisinin üzerinde aktif olarak çalıştığı kısmı arz edebilir.
5.Tüm öğrenciler projelerini Deney vizyon proje yarışması web sitesine kayıt ettirmek ve gerekli bilgileri arz etmek zorundadırlar.
6.Ayrıca gerekli bilgiler proje mentörleri (danışman öğretmen) içinde girilmiş olmalıdır.
7.Öğrenciler kısa filmlerini online kayıt sürecinin son günü olan 28 Aralık 2012 tarihine kadar online site üzerinden tamamlamaları ve yüklemeleri gerekir.
8.Kısa filmler proje ile ilgili olmalıdır. Projeyi yargılama kriterleri katılımcının hazırladığı kısa filmin performansının değerlendirilmesi ile olur.
9.Tüm Deney vizyon proje yarışması sergileyicileri Deney vizyon proje yarışması güvenliğine ve koşullarına razı gelmek zorundadır.

ÖDÜLLER

1.olan Öğrenciye : Activ Tab (Android işlemcili)
2.olan Öğrenciye : Vestel 3D monitör
3.olan Öğrenciye : Monoküler mikroskop
Mansiyon ödülü alan öğrenciye: Solar Cell Dolly
Ayrıca ilk üçe giren öğrencilerin proje hazırlamasına yardımcı olan mentörlere (danışman öğretmenlere):
1.olan öğrencinin danışman öğretmenine: Activ Tab (Android işlemcili)
2.olan öğrencinin danışman öğretmenine: Vestel 3D monitör
3.olan öğrencinin danışman öğretmenine: DIY Skeleton Model

SEÇİCİ KURUL

Dr. Özden Sarıtaş
3 jüri üyesi daha belli olunca yazılacak.

ÖNEMLİ TARİHLER
Başvuru için son tarih : 28 Aralık 2012
Kurul Değerlendirmesi: 28 Aralık 2012 – 2 Ocak 2013
Yarışma Sonuçlarının açıklanması: 3 Ocak 2013
Ödül Töreni yeri: İstanbul Ataşehir Doğa Koleji

DOĞA gerekli gördüğü takdirde belirtilen tarihlerde değişiklik yapabilir.

İLETİŞİM
[email protected]

Doğa Koleji Genel Merkez
Barbaros Mah. Halk Cad. Kardelen Sok. No:2 Incity B Blok
Ataşehir – İstanbul
Tel: 444 3642

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin