Değerler Yükleniyor…

“Gizlenen, gösterilmeyen, hissettirilmeyen “değerin” zerre kıymeti yok gözümde. Bu duvar da bana çok “değer veriyor” olabilir, bilemem.” Turgut Uyar

Günaydın,tünaydın,iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler… Günün hangi saatinde bu yazıya denk gelmişsen ve okuyorsan hayatına katkısı olsun. Bugün tarih 28 Nisan 2021.

Değerleri Anlarken ve Anlatırken Sormamız Gereken 11 Şey
Değerlerini yok etmeye çalışanları değiştiremezsin ama değerlerine nasıl sahip çıkacağını öğrenebilirsin. Tek bir insan bu farkındalığı kazandığında biz hedefe bir adım daha ilerledik demektir.  İşe başlamanın ilk yolu soru sormak sonra da o soruya akla, mantığa ve insanlığa layık cevaplar alabilecek birini bulabilmektir. Aşağıda bu konu ile ilgili  sorulabilecek soruları ve cevaplarını ekliyorum. Sevgili Doğan Cüceloğlu bu konuda benim önemsediğim yol göstericilerinden biridir. Eklediğim videosunu önemle izlemenizi tavsiye ederim.
* Değerler nedir?
* Değerler neden önemlidir?
* Seçimlerimizin arkasında değerlerimiz mi yatıyor?
* Ailede var olan değerler çocukları nasıl etkiliyor?
* Çocuğun değerleri nasıl oluşuyor?
* Değerler nasıl öğrenilir?
* Değerleri yaşam içerisinde tekrardan şekillendirmek mümkün müdür?
* Çocuklarımızdan beklentilerimizi neye göre şekillendirmeliyiz?
* Sonuca değil sürece önem veren çocuk ve aile sisteme nasıl ayak uyduracak?
* Değerlerimizi nasıl keşfederiz?
*Sistem değişmeden bir kişi neleri değiştirebilir?

Değerler Neden Önemli?
Değişmek, dönüşmek isteyenler için sonsuz bir yolculuktayız. Değişimi reddedenleri de dışlamak ve yargılamak gibi bir niyetimiz de yok zaten. Kimseyi ötekileştirmeden onları da anlayarak yolumuza, yolculuğumuza güzel ve kaliteli devam etmek niyetindeyiz. Gören gözümüz, işiten kulağımız, hisseden bir kalbimiz var ve biz yaratılan hiçbir şeye kayıtsız kalamıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Hayatta öyle idealler vardır ki; o yolda mağlubiyet bile zafer sayılır.’ Bize emanet edilen çocuklara idealleri yolunda, iyi ve güzel olan şeyler uğruna, emek harcamanın en değerli hediye olduğunu yaşatmak. Kurtarıcı beklemeden elini taşın altına neden ve nasıl koyması gerektiğinin lezzetli deneyimini tattırmaktayız.

Suni insan algısından arınarak, gerçek insan olma konusunda bir tiyatro oyunu içindeyiz. Bir şey yapmak isteniyorsa; ertelemeden yapılmasının kıymetini yaşayarak, deneyimlemeye çalışıyoruz. Elbette bu yolda destekleyen, desteklemeyen, can sıkan insanlarla karşılaştık ve karşılaşacağız. Onların o şekilde davranması; onların problemi bizim problemimiz değil bilincinde, farkındalıkla hızlı yol aldık ve ilerliyoruz. Kendi hayatımızı başkalarının çözemedikleri problemleri yüzünden, ıskalamadan gerektiği gibi yaşamayı tercih ediyoruz. Bu tercih bizim önce kendimize verdiğimiz değerdir. Çünkü biz biliyoruz ki “Kendini bilen, Rabbini bilir” Rabbini bilen de; onun yarattığı hiçbir canlıya, eşyaya renk körü olmadan saygı ile kıymet vererek, yaklaşmasını bildiğini, ona göre davrandığını gösterir. Biz eğitimciler rol model olarak en iyi nasihat davranıştır sözünden hareketle çalışmaları başlatıyoruz, çocuklarımız da büyük bir özveri ile devamını getiriyor.

Değerlerin Fragmanları 1: Hayvan Sevgisi
Tolstoy der ki , “Acı duyabiliyorsan, canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın. “
Sadece kendi ihtiyaçlarımızı, ailemizin ihtiyaçlarını, eş-dost gönüllenmeleriyle insan olamayız bildiğiniz gibi… Yaşadığımız doğaya ve onun üzerindeki bizim dışımızdaki ev sahiplerine –canlılara- de saygı duymamız, koruyup kollamamız ve merhametle, hoş görüyle yaklaşmamız da lazım… Hepimiz kendi yolculuğumuzda yürüyoruz. Kim bile isteye kötü olmak ister ki… Biz öğretmenlerde “Değerlerimiz Değerimizdir” projesi ile geleceğimiz olarak ellerimize teslim edilen, güzel yürekli evlatlarımıza bu yolculuklarında bir yere kadar eşlik edeceğiz. Çocuklarla beraber biz yetişkinler de öğrenmeye devam edeceğiz.Aynı zamanda kendi insan olma, insan kalabilme yolculuğumuzda hatalarımızla, kusurlarımızla bir bütünüz ve tamamlanacağız. Bu projenin ilk çalışması hayvan sevgisi ile başladık.

Sözün sonu projemizin özü şudur;
Hayattaki rollerimiz sürekli değişir. Ali, Ayşe, abi, abla, doktor, öğretmen, eş, dost, öğrenci, oyuncu.. Kendi değerini bilen kendine inanır. Kendine inanan yaptıklarının arkasında durur ve cesur olur. Çünkü BİZ BUNA DEĞERİZ…

Şuan bu yazıyı okuyan güzel insan,
Sakın ha güzel insan, sakın ha; benim onlara ayıracak vaktim yok, diye küçük çocukken kırılan kanadının bedelini yaratıcının dilsiz canlılarına ödetme,
Görenler seni nasıl o hale getirdiklerine değil, insanlığına laf ederler, sonra bu ne yüzsüzlük deme!
Hiçbir şey için geç değil, zaten olan oldu diyerek şerit değiştirme,
Sen, sen ol da her işine çomak sokanın sorunu sen değilsin, onun rüyasını kendi rüyan diye görme!

Görevimiz kuşu, böceği, çiçeği, doğa anneyi, insansa insanı  sevmek, gerisi teferruat…Saygılar..

Video Önerisi:

Not: Bu projedeki yol arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Burcu KÜÇÜK /Yönetici/Gölcük, Türkiye/Ulaşlı Nuri Bermek Ortaokulu
Elif Nur BAŞSAYEL/Yönetici/ Altınova, Türkiye/ Altınova Hürriyet Ortaokulu
Ayşe Dudu Tuncel/Öğretmen Üye/Gebze, Türkiye /Sultanorhan Ortaokul
Betül YILMAZ KOÇAK/Öğretmen Üye/ Darıca, Türkiye/ Deniz Yıldızları Ortaokulu
Büşra Akçam/ Öğretmen Üye/ Güçlükonak, Türkiye/ Damlabaşı İlkokulu
Günnur KORKMAZ SARICA/ Öğretmen Üye/ Başiskele, Türkiye/ Yuvacık Levent Kırca Oya Başar Ortaokulu
Kübra Akyürek/ Öğretmen Üye/ İzmit, Türkiye/ 30 Ağustos İlkokulu/Ortaokulu
MELTEM Akin Köse/ Öğretmen Üye/ Gebze, Türkiye/ Mustafa Pasa Orta Okulu
MÜZEYYEN TEKEREK/ Öğretmen Üye/ Gebze, Türkiye/ 50. Yıl Chrysler İlkokulu/Ortaokulu
Seda Öztekin/ Öğretmen Üye/ Gölcük, Türkiye/ Ulaşlı Nuri Bermek Ortaokulu

 

 

Sosyal medya hesabımız. Desteklerinizi bekliyoruz.
https://www.instagram.com/degerlerimizdegerimizdir2022/

Ayse D.
Ne iş yaptığımı soruyorlar, Güneşi balçıkla sıvayan insanların, mum gölgesi kadar karanlığın illüzyonunda kaybolurken; her gece uykularımı, heveslerimi, beklentilerimi feda ederek, kelimelerden mayoz ve mitoz bölünüyorum. Mayoz bölünme ile gelecek nesillere değerlerini olması gerektiği gibi aktarırken, mitoz bölünme ile büyüyerek, gelişerek, atalardan aktarılan hastalıklı toplum kalıplarını onarmaya çalışıyorum. Yolda öğrenen, öğrendiğini uygulayan 21. yüzyıl zaman ustası. Kayıtlı Yaşantım ise şöyledir; Gazi Üniversitesi ESEF mezunuyum. Anadolu Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi mezunuyum. 2006 -2016 yılları arasında özel sektörde eczacı kalfası olarak çalıştım. 2021 Şüphe /Kimin İçin Duruyor Bu Kalp? (Antoloji/Polisiye) 2017- Şuanda bilimşenliği.com’da blog yazarlığı yapmaktayım. 2021-Şuanda İçerikevreni.com’ da reklam metin yazarlığı yapmaktayım. 2012- Şuanda MEB’e bağlı bir ortaokulda Teknoloji ve Tasarım öğretmeniyim. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerinde masal anlatıcılığı yapmaktayım. Binlerce öğrenciyle birlikte hayatı, başarıyı ve mutluluğu yeniden anlamlandırmakla ömrümü geçiriyorum ve bunun devam etmesini diliyorum. Kayıtlı olmayanların bir kısmı İnstagram:@aysed.tncl paylaşımlarımda, bazıları da sohbetlerimdedir./ egitimci2007@outlook.com