Değerler Eğitimi Projesi LİSE DÜZEYİ KIZ ÇOCUKLARINDA KÜFÜR

LİSE DÜZEYİ KIZ ÇOCUKLARINDA KÜFÜR VE ARGOLU KONUŞMA KÜLTÜRÜ
Değerler Eğitimi Projesi

Danışman Öğretmen
Ercan BAYHAN

Proje Öğrencileri
Seher YILDIRAK
Saadet YILDIRIM

Bu çalışmada lise düzeyi kız çocuklarında giderek artan küfürlü ve argo konuşma kültürünün nedenleri ve çözüm yolları araştırılmıştır. Yetişmekte olan lise düzeyi kız çocuklarında küfürlü ve argo konuşmanın dışında farklı iletişim yöntemlerini öğreterek sağlıklı iletişim kurma becerileri kazandırmak, küfürlü ve argo konuşmanın yaratabileceği fiziksel ve ruhsal şiddetin önüne geçebilmek hedeflenmektedir. Çalışmada, 400 öğrenci üzerinde anket çalışması yapılabilmiştir.

Ayrıca anket düzenlenmeden önce kız çocukları ilk etapta hemen itiraz etmiş (böyle bir şey yok diye) ancak anketi doldurunca verdiği cevaplar küfürlü ve argo konuşma kültürünü ortaya koymuştur. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket çalışması uygulanmıştır. Anket 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğrencinin yaşadığı yer, aylık gelir gibi veriler elde edilmiştir. İkinci bölüm anket sorularından oluşmaktadır. Üçüncü bölüm açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Bu anket çalışması Batman ilindeki 8 okulda yapılmıştır. 480 öğrenci üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Çalışma değerler eğitiminin saygı, sevgi ilkeleri ile ilişki- lendirilmiştir. Küfürlü konuşma karşısındakine saygı duymamak anlamına gelir. Küfürlü ve argo konuşma karşısındakine sevgi hissetmemek, anlamına da gelir.

Çalışmada dini boyut da ele alınmıştır. Küfürlü ve argo konuşmanın dine uygun olmadığı ayet ve hadislerle ortaya konularak kültürümüzün bir parçası olmadığı ortaya konulmuştur. Anket çalışmasında ortaya çıktığı gibi ‘Küfürlü ve argolu konuşmaları aileniz ve yakın çevreniz genel olarak nasıl karşılıyor?’ sorusuna ailenin çoğunlukla (%85) küfürlü konuşmaya iyi bakmadığı görülmektedir. Buna karşın çevrenin küfür ve argoya iyi baktığı tespit edilmiştir. Çevre etkisinin aile etkisini aştığı söylenebilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin