Çankaya Ankara Dedeman İlköğretimde Çevreye Duyarlı Sergi

DEDEMAN İlköğretim Okulu, “Geri Dönüşüm Tasarım Sergisi”ne ev sahipliği yaptı. Çeşitli atık malzemeleri kullanarak birbirinden güzel çalışmalara imza atan öğrenciler, çevreye verdikleri önemi ortaya koydu. “Haydi atıkları azaltalım”, “Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur” diyen öğrenciler ve öğretmenlerimiz, duyarlı davranışlarıyla büyük alkış aldı.

Okulu Müdürümüz H. Cumhur Peksarı, sergiyle ilgili şunları söyledi: “Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı ve Toyota Avrupa işbirliğinde Eko-Okullar arasında düzenlenen ‘Çevre ve Yenilikçi Fikirler Proje Yarışması’na ‘Hepimiz Yıldızız’ adlı projeyle başvurduk. Ulusal jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Türkiye genelinde seçilen 19 okuldan biri olduk ve projemizi hayata geçirme hakkı kazandık. Bu Yarışma kapsamında hazırladığımız projemizin bir ayağı olan sergimizi beğeninize sunduk.”

Okulumuz öğrencisi Ceren Ülker’in verdiği mini bir konserle renklenen sergiye Çankaya Kaymakamı Mehmet Ali Yıldırım, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Haluk Saydan, İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adem Alkın, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Hayati Soylu ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Bölümünden Doç. Dr. Sinan Erten de katıldı.

Sergimizde gazete kağıtları, plastik ve cam şişeler, bozuk CD’ler, naylon poşetler, eski kumaşlar, köpük tabaklar, yumurta kolileri, meyve kabukları gibi çeşitli atık malzemeleri kullanılarak öğrencilerimize kullandıkları ürünlerden arta kalanları yeniden değerlendirme konusunda kalıcı davranış değişikliği kazandırmayı amaçladık. Plastik şişelerle yapılmış kadın robot, gazete kağıtlarıyla oluşturulmuş oturma grubu, yumurta kolileriyle hazırlanmış tablolar gibi birbirinden güzel çalışmalar ilgiyle izlendi.

Etkinlikte, Bir grup öğrenci atık malzemelerden kendi hazırladıkları müzik aletleri ile play back yaparken anasınıfı öğrencilerimiz de çeşitli atıklarla yapılmış giysileri ile defile yaparak büyük alkış aldı.