Dedem Ve Ninem de Çocuktu eTwinning Projesi

Türkiye’den 10 ortk öğretmenin gerçekleştirdiği Dedem ve Ninem de Çocuktu eTwinning projesi ile geçmişini tanırken geleceğe yön verme becerilerini aile bağları, sevgi  ile yerine getirmelerini hedefliyoruz.

Kurucularımız

Tülün ÖZTÜRK

Sebahat KARAKAYA

Ortaklarımız

Ahmet ERGÜN

Elif TOPAL

Emine GÖZÜTOK

Müjgan BAYRAKTAR

Nagihan YEŞİLYURT

Selin KIRMANCI

Şeyma SERDAROĞLU

Yeliz TANRIVER

 

  • 5-14 yaş aralığındaki öğrencilerle ülkemizin farklı illerinde bulunan okullarla oyun faaliyetlerinde bulunmak, büyük bir oyun arşivi oluşturmak istiyoruz. Bu projede yer alan öğrencilerin milli birlik ve beraberlik, insan sevgisi, büyüklerine karşı hoşgörü duygusunu, oyunlarla oynayarak yaşamalarını, yaşatmalarını amaçlamaktayız. Ülkemizin tüm bölgelerinden farklı kültür ve dil yapılarına sahip öğrencileri oyun havuzu içinde toplayıp, okullarımıza örnek oyunlar arşivi sunmak istiyoruz. Pandeminin devam etmesi halinde Web 2.0 araçlarını kullanarak tüm oyunların içinde olduğu bir video ve dijital bir oyun kitapçığı oluşturmayı hedefliyoruz.

     

    DEDEM VE NİNEM DE ÇOCUKTU

    eTwinning projesi altında pandemi süreci içinde bulunduğumuz bu günlerde yurdumuzun dört bir yanındaki öğrencilerimizin büyüklerinin oynadığı eğlenceli oyunlarla buluşturmak istiyoruz. 5-14 yaşları arasındaki öğrencilerimize yönelik ”Dedem ve Ninemle Oynuyorum” diyerek öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizi oyunlar havuzu içinde birleştirip, oyunla hayata anlam katmaya, neşe katmaya, yeni oyunlar öğrenmeye, eğlenerek hep birlikte oynamaya davet ediyoruz. Oyunlarımızı Youtube, Facebook, eTwinningde görebilirsiniz. Yapılan çalışmaları her hafta paylaşarak öğreneceğiz. Nasıl oynamalıyız? Büyüklerimizle nasıl iletişime geçmeliyiz? Oyunları nasıl öğretmeliyiz? Oyunların hareketleri, hikayeleri var mı? Büyüklerimle birlikte oynayabilir miyim? Bunları öğrenmeye var mıyız? Bu soruların cevaplarını Dedem ve Ninem de Çocuktu projesinde bulabileceksiniz. Projemiz şubat ayında başlayıp haziran ayında sona erecek. Çalışmalarımızın sonunda büyüklerimizin oynadığı çok sayıda oyunlar öğrenilmiş olacak. Bu oyunlar oyun havuzunda saklanacak. Her okul kendi oyun videosu ve oyun kitaplarını hazırlayıp yayınlayabilecek. Okulda farklı sınıflardan öğrenciler varsa birlikte yayınlayabilecekler. Projenin sonunda pandeminin izin verdiği koşullarda dede ve ninelerimizinde katıldığı oyun şenlikleri düzenlenmesi planlanmaktadır. Şartlar izin vermezse öğrenciler kendi aralarında oynayacaklar. Finalde tüm video ve oyunlar birleştirilerek kitap yapılacak. Kitaplar dijital ortamda hazırlanacak, dileyen okullar kitabı bastırabilecekler. Oyun çocuğu büyüten en önemli gıdadır. Büyüklerin en sevimlileri küçüklük hallerini yitirmemiş olanlardır. Dede ve torun el ele birlikte aynı yaşta eğlenerek sevgi yumağı oluşturmalılar. Oyunda kalalım, oyunda buluşalım.

https://dedemveeninemdecocuktu.blogspot.com/