“DATA FOR REFUGEES TÜRKİYE” BÜYÜK VERİ YARIŞMASI

“DATA FOR REFUGEES TÜRKİYE” BÜYÜK VERİ YARIŞMASI

“MÜLTECİLER İÇİN VERİ TÜRKİYE” GÖREVİNİN BİRİNCİ HEDEFİ, TÜRKİYE’DEKİ 3,5 MİLYONDAN FAZLA SURİYELİ MÜLTECİYE DAHA İYİ YAŞAM KOŞULLARI SUNMA AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA, ARAŞTIRMACI GRUPLARA ANONİM MOBİL TELEFON KULLANIMINA İLİŞKİN BÜYÜK BİR VERİ SETİ SAĞLAMAKTIR.

BU AMAÇ DOĞRULTUSUNDA, GÖREV BEŞ ÖNCELİKLİ ALANA ODAKLANMAKTA VE ARAŞTIRMACILARI AŞAĞIDAKİLERE İLİŞKİN ÇÖZÜMLER YARATMAYA DAVET ETMEKTEDİR:

EMNİYET & GÜVENLİK
SAĞLIK
EĞİTİM
İŞSİZLİK
ENTEGRASYON

Bu ana temalardan her biri için özel ödüller verilecektir; ancak görev bu alanlarla ve diğer temalarla (örneğin cinsiyet sorunu, barınma, karaborsa vb.) sınırlı değildir. Temel hedeflerden biri, Türkiye’deki mülteci nüfusuna yarar sağlama amacı doğrultusunda, paydaşlarla birlikte pratik çözümleri hayata geçirmek ve mülteci sorunlarına yönelik olarak büyük veri kullanımı için örnek oluşturmaktır. Proje raporları etik komitesinin değerlendirmesine bağlı olarak halka açık olacak veya birkaç paydaşla özel olarak paylaşılacaktır.

Hassas içeriği nedeniyle mülteci nüfusuna zarar verme potansiyeli olabilecek her türlü bildirilmiş araştırma yalnız ilgili devlet birimleriyle ve STK’larla paylaşılacaktır. Odaklanılan temalarla ilgili ödüllere ek olarak, görev, Büyük Veri analizinde en yenilikçi ve yeni ilerlemeyi öneren projeye bir Araştırma Ödülü ve mülteci nüfusunun esenliği üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olma potansiyeli en yüksek olan projeye bir Etki Ödülü sunmaktadır.

Proje raporları, ilgili devlet kurumları ve STK’lar ile paylaşılarak mültecilerin sorunlarına çözüm bulunması için destek olunacak. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi ve TÜBİTAK konu ile ilgili bilimsel bildiri hazırlayacaklardır.