DASK Kısa Film Yarışması

En iyi deprem filmini çeken genç sinemacılar belli oldu

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) genç nesillerde deprem bilincini oluşturmak, üniversitelerin iletişim fakültelerinde okuyan öğrencileri üretime teşvik etmek için düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın ikincisi sonuçlandı. “Deprem geçecek, hayat devam edecek” temalı yarışmaya 21 üniversiteden 80 eser katıldı. Yarışmada birincilik ödülüne Marmara Üniversitesi’nden Akif Çelebioğlu’nun “Çığlık” filmi layık görülürken İstanbul Üniversitesi’nden Onur Barış “El” filmiyle ikinci, Fırat Üniversitesi’nden Süleyman Atlan “Umursamamanın Önlenebilirliği” filmiyle üçüncü oldu. Yarışmadaki mansiyon ödüllerini ise Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden Kürşat Sekmen “Kapı”, Ege Üniversitesi’nden Ömer Sinir “Maalle” filmiyle aldı.

Kısa Film Yarışması’nı bir gelenek haline getirmek istediklerini vurgulayan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şunları söyledi:

“Yarışmamızın Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversite öğrencilerinden gördüğü yoğun ilgi, eserlerin üslup ve teknik açısından sergiledikleri çeşitlilik bizi çok memnun etti. Öğrencilerin deprem konusundaki duyarlılık ve yaratıcılıkları oldukça etkileyiciydi. Tüm filmleri keyifle izledik ve aralarından seçim yapmakta zorlandık. Birbirinden değerli jüri üyelerimizin son derece güvendiğimiz değerlendirmeleri sonucunda çıkan bu sonuç hepimizi tatmin etti. Dereceye giren öğrencilerimizi ve eğitim gördükleri üniversiteleri yürekten tebrik ediyoruz. Ödüllerimizi Mart’ta düzenleyeceğimiz özel bir törenle öğrencilerimize ve üniversite yöneticilerimize takdim edeceğiz.”

DASK’tan hem yönetmene hem üniversiteye ödül
Yarışmada ilk üçe girenler sırasıyla MACBOOK PRO 15” 2.8GHz, MACBOOK PRO 15” 2.53GHz ve IMAC 21.5” CORE 2 DUO 3.06GHz bilgisayarlarla ödüllendirilirken birinci ayrıca Sony HVR-HD1000 CMOS HDV kameranın sahibi olacak. İlk üçe giren öğrencilerin fakültelerine de Sony HVR-HD1000 CMOS HDV kamera hediye edilecek. Yarışmada mansiyon ödülüne layık görülen iki öğrenci SONY HDR-CX 115E siyah dijital kamera ile SONY DCR-SX53E gümüş dijital kamera ödüllerinden birine sahip olacak.

DASK Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren öğrencileri aralarında yönetmenler Derviş Zaim ve Üstün Barışta, oyuncu Zeynep Beşerler, sinema yazarı Mehmet Açar’ın da bulunduğu jüri belirledi. Jüride İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Varol, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Cankaya, Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı (TSEV) Müdürü Prof. Dr. Suna Özyüksel ile DASK Genel Sekreteri Serpil Yakut da yer aldı.