Daha İyi Bir Dünya için Matematik

Dünya COVID-19 salgınıyla karşı karşıya kalırken, matematik, virüsün yayılmasını anlamamıza, izlememize ve kontrol etmemize yardımcı olacak modellerini ve araçlarını sağlar. Ayrıca, hava durumu tahminleri oluşturmak ve doğal afetlere hazırlanmak için kullanılır. Bizi iklim değişikliği konusunda uyarır ve sonuçlarını tahmin etmemize ve hafifletmemize yardımcı olur.

Matematik, toplumların tüm vatandaşların yararına verimli bir şekilde organize edilmesinin merkezinde yer alır. Ulaşım ve iletişim ağlarını optimize eder ve sağlık, ekonomik ve sosyal sistemlerin akıllıca planlanmasını ve yönetilmesini sağlar. Bilim ve matematiğin, barış ve sosyal adaleti teşvik etme kararlarını yönlendirmede çok önemli bir rolü vardır.

Gezegenin ortak dili olan matematik, insanlığın kültürel mirasının önemli bir parçasıdır. İnsanların keyfi ve esenliği için sanatta, müzikte ve oyunlarda mevcuttur.

Önümüzdeki haftalarda, 14 Mart 2021’de bizimle Daha İyi Bir Dünya için Matematiği kutlamanıza yardımcı olacak daha fazla bilgi, etkinlik ve kaynak yayınlayacağız .

Uluslararası Matematik Günü (IDM) dünya çapında bir kutlamadır. Her yıl 14 Mart’ta tüm ülkeler okullarda, müzelerde, kütüphanelerde ve diğer alanlarda hem öğrenciler hem de genel halk için faaliyetler aracılığıyla katılmaya davet edilecek.

Uluslararası Matematik Günü, Uluslararası Matematik Birliği tarafından yürütülen bir projedir .

www.idm314.org/index.html

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two × 3 =