Dağıtık Şebekeler-Akıllı Şebekeler-Süper Şebekeler Çalıştayı

Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımının ülkelerin ekonomisini ve insanların hayat standardını birinci dereceden etkilemeleri nedeniyle; dağıtık enerji üretim sistemleri, akıllı şebekeler ve süper şebekeler üzerindeki bilimsel çalışmalar tüm Dünya’da artarken, üretim, iletim ve dağıtım şirketleri de kendi sistemlerini daha modern bir yapıya kavuşturmak için köklü yatırımlar ve kapsamlı projeler yapmaktadırlar.

Bu maksatla, elektrik enerjisinin üretiminde, iletiminde ve dağıtımında; süreklilik, kalite, ucuzluk, güvenlik, temizlik ve çevreye uyumluluk gibi özellikleri içerisinde barındıran Dağıtık, Akıllı ve Süper Elektrik Sistemleri bütün Dünya genelinde en çok gündemde olan konular haline gelmiştir.

Türkiye’de ise henüz başlangıç aşamasındaki Dağıtık, Akıllı ve Süper Elektrik Sistemleri alanında yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve bu çalışmalar içerisinde bulunan genç mühendisler, akademisyenler ve şirketlerin bilgilendirilmesi, bundan sonraki yapılacak olan çalışmaların doğru ve mevcut teknolojiye uygun olarak yapılmasına katkı sağlamak için bu çalıştay İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde yapılmak üzere planlanmıştır.

Çalıştay süresince, konusunda uzman akademisyenler ve mühendisler tarafından belirli konularda dersler verilecek ve canlı Akıllı Şebeker uygulamaları gösterilecektir.

Bu maksatla, Gazi, Kocaeli ve Yıldız Teknik Üniversiteleri ile Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Enstitüsü (JRC) bünyesinde bulunan Dağıtık, Akıllı ve Süper Elektrik Sistemleri konusunda yapılan çalışmalara canlı olarak bağlanıp uygulamalar gerçekleştirilecektir. Bunlara ilaveten, Türkiye dışından, Amerika, Japonya, Portekiz, Hollanda, İngiltere, Danimarka, Cezayir, Çin, Romanya, Kanada, İtalya, Fransa, İspanya ve Macaristan’dan canlı olarak çalıştaya katılacak olan Profesörler kendi ülkelerindeki Dağıtık, Akıllı ve Süper Elektrik Sistemleri alanında yapılan çalışmalardan örnekler vereceklerdir.

22-23 Ocak 2015 tarihinde, Perşembe ve Cuma günlerinde iki gün sürecek olan çalıstaya katılım tamamen ücretsiz olup, çay-kahve molaları ve öğle yemekleri İstanbul Gelişim Üniversitesince karşılanacaktır. Katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

Sizleri düzenlemekte olduğumuz çalıştaya katılmaya davet ediyoruz. Çevrenizde bulunan öğrenci ve mühendis meslekdaşlarınızla birlikte çalıştayda buluşmayı ümit ediyoruz.

Prof. Dr. İlhami ÇOLAK
İstanbul Gelişim Üniversitesi

Konu Başlıkları

– Akıllı şebekelerde dağıtık üretim sistemleri (Mikro şebekeler)

– Dağıtık enerji sistemlerinin akıllı şebekeler ile entegrasyonu

– Akıllı şebekelerde haberleşme teknolojileri ve siber güvenlik

– Yenilenebilir enerji sistemlerinin akıllı şebekelere entegrasyonu

– Akıllı şebekelerde enerji depolama

– Şarj edilebilir elektrikli araçların akıllı şebekeye etkileri

– Akıllı şebekelerde (güç sistem) koruma

– Akılli şebekelerde kararlılık

– Akıllı şebekelerde enerji borsası, politikalar ve standartlar

– Akıllı Enerji ölçümü; Dinamik fiyatlandırma & talep kontrolü

– Akıllı şebeke uygulamaları

– Süper şebekelerin yapısı

– Süper şebeke teknolojileri

– Süper şebeke örnekleri

Etkinlik Merkezi

Adres: İstanbul Gelişim Üniversitesi, Cihangir Mahallesi, Şehit Piyade Onbaşı Murat Şengöz Sokak, No:8 Avcılar/ İSTANBUL

http://www.irera.org/ireraw/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.