ÇYDD Trabzon Çağdaş Kalemler Öykü Ödülü

ÇYDD Trabzon
Öykü Ödülü

Kadim kentleri sadece kentsel mimari ve dönüşümler oluşturmaz bu kentlerin toplumsal dinamiğinin en önemli mimarları, kentlerin bağrından çıkan aydın insanlarıdır. Gelişen global dönüşümlerle birlikte toplum bu insanlara karşı duyarsızlaşmakta, onları unutmakta, psikolojik manada onları derin bir yalnızlığa sürüklemektedir. Bu nedenle yapılması gereken önemli işlerden biri de onlara ses olmaktır. Karanlık bu günleri ancak sanat ve edebiyatla aydınlığa çıkarabiliriz. Bu amaçla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon ailesi olarak Trabzon’un çağdaş ve aydın şahsiyetlerini kapsayacak yeni bir yol haritası çiziyoruz.

Tarih göstermiştir ki bunu en iyi biçimde edebiyat ve sanat aracılığıyla yapabiliriz. Bu tür edebiyat ve sanat yarışmaları aracılığıyla geçmiş ve gelecek arasında bağ kurarak yaşamın boş bırakılan, es geçilen alanlarını doldurabiliriz. Trabzon’un çağdaş ve aydın insanlarının anılarına ithaf edilecek bir “Öykü Ödülü” düzenleyerek ve bunu yerleşik bir sisteme koyarak bu isimleri ölümsüzleştirirken, edebiyat aracılığıyla önemli işler yapmayı amaç ediniyoruz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon Şubesi Çağdaş Kalemler Öykü Ödülü

2021

(İbrahim-Hatun Genç Anısına)

Ödül Duyurusu:
Kadim şehirlerin tarihsel, kültürel, sanatsal mimari birikimlerinin yanında en önemli olanı da insan birikimidir. Kadim şehirleri anlamlı kılan bu şehir mirasını taşıyan insanlarıdır. Trabzon’un yetiştirdiği İbrahim Genç: 1920 yılında Maçka Ormanüstü köyünde dünyaya geldi. Çocukluğundan beri ticaretle uğraşan İbrahim Genç, aydın ve dürüst kişiliğiyle herkes tarafından sevilen, öğrencilerin daha iyi öğrenim görmesi için katkılarda bulunan değerli bir yardımsever. Üç kız iki erkek evladı olan, yokluktan çağdaş ve sosyal bir yaşam üretmeyi kendisine amaç edinen İbrahim Genç 3 Mayıs 2021’de hayata veda etmiştir. Hatun Genç ise: 1922 yılında Maçka Ormanüstü köyünde dünyaya geldi. Eşi İbrahim Gençle evlendikten sonra hayat arkadaşına her koşulda destek olan Hatun Genç’te çevresinde sevilen, tatlı dili güler yüzüyle herkese gönlünde ve sofrasında yer açan, hayatı boyunca ona uzatılan eli boş çevirmemiş, her anında eşine destek olan yardımsever bir kadın idi. Hatun Genç 1 Mayıs 2007 yılında hayata veda etmiştir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon Şubesinin Maçkadaki Çağdaş Etkinlik Merkezine bu iki değerli insanın adı verilerek bugün İbrahim-Hatun Genç Çağdaş Etkinlik Merkezi adı altında hizmet vermektedir. Yapılan bu öykü yarışması, bu yıl bu iki değerli insana özel bir saygı babında düzenlenecektir. Kültür ve sanatın, toplumun aydınlanmasında önemli olduğu bilinci ile hareket etmiş olmaktan ve sanatın, kültür ve edebiyatın birlikteliğini taçlandırmak isteğimizi sizlerle paylaşmaktan mutluyuz.

Seçici Kurul:

– Sunay AKIN (Şair, Yazar, Araştırmacı, Gazeteci ve Tiyatro Oyuncusu)

-Prof. Dr. Sinan KAYALIGİL (ÖDTÜ Endüstri Müh. Bölümü Öğretim Üyesi)

-Esmahan Devran İNCİ (Yazar-Mimar – 2021 Türkan Saylan Sanat Ödülü Sahibi)

-Melike ŞENYÜKSEL (Yazar-Eğitimci – 2021 Türkan Saylan Sanat Ödülü Sahibi)

-Namık SOMEL (Eğitim ve Proje Koordinatörü-Eğitmen)

Öykü Ödülü Koşulları:

-Eserin konusu serbest olmakla birlikte değerlendirmeye “Öykü” metniyle başvurulmalıdır.

-Her katılımcı 1 (Bir) öykü ile yarışmaya katılabilir.

-Katılım ücretsizdir. Öykü Ödülü herkesin katılımına açıktır.

-Öykülerin üzerine yazarın adı yazılmayacak, öykünün giriş/ilk sayfasının sol üst köşesinde rumuz belirtilmelidir.

-Katılımcıların öykü metinlerinin yanında ikinci bir word dosyası olarak kısa öz geçmişlerini de göndermeleri gerekmektedir. Özgeçmiş dosyasında isimlerinin yanı sıra rumuzlarını da belirtmeleri gerekmektedir.

– Her katılımcı, kendisinin yazmış olduğu bir öykü ile değerlendirmeye katılacak olup değerlendirmeye katılan eserin daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Alıntı veya kopya olduğu tespit edilen eserler iptal edilecektir.

-Eserlerin basım, yayın ve telif hakları Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon Şubesine ait olacaktır.

-Öyküler 600 ile 2.000 kelimeyi aralığında olmalıdır.

-Öyküler 12 punto Times New Roman karakterinde, 1.5 satır aralığıyla yazılmalıdır.

-Seçici Kurul’da yer alanlar ve 1.derece akrabaları değerlendirmeye katılamaz.

-Son başvuru tarihinden sonra gönderilen öyküler dikkate alınmayacaktır.

-Belirtilen format dışında yazılarak gönderilen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

-Dereceye giren eserler ve ödül töreni ile ilgili daha sonra açıklama yapılacaktır.

-Değerlendirmeye katılan adaylar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılır, sonradan bir hak iddia edilemez.

-Değerlendirme 1., 2., 3. ve Bir mansiyon ödülü şeklinde olacaktır.

-Öykü dosyaları trabzon@cydd.org.tr mail adresine gönderilecektir.

-Öykü Ödülü sonuçları 29 Ekim 2021 tarihinde basın ve sosyal medya aracılığı ile açıklanacak ve ödüller sahiplerine verilecektir.

-Başvurular 30 Ağustos saat 23.59’a kadar yapılabilir.

Ödüller:

Birinci seçilen dosya 2.000 TL

İkinci seçilen dosya 1.000 TL

Üçüncü seçilen dosya 750 TL

Gelişime açık dosyaya Mansiyon ödülü şeklinde olacaktır.