CUMARTESİ YILDIZLIYIZ SEMİNERİ

 

“CUMARTESİ YILDIZLIYIZ” SEMİNERİ 25. OTURUM

Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen 25 Şubat 2012 Cumartesi günü 25. Oturumu Yıldız kampüsünde gerçekleştirilen “ Cumartesi Yıldızlıyız” semineri sunulan konular, paylaşılan sorularla birlikte katılımcıların hoş bir gün geçirmelerini sağladı.

Dr Hayal Özışık Köksal tarafından sunulan “Evrensel Eğitim Kavramı ve Çeşitli Uygulamalar” başlıklı sunu bu oturumda yer alan konulardan birisiydi. Evrensel eğitim kavramına çeşitli ülkelerden verilen örnekler biz eğitimcilere farklı bir bakış açısı kazandırması bakımından büyük rol oynadı. Özellikle Hindistan’da müfredata yerleştirilmiş barış eğitimi ve bu sayede UNESCO’dan ödül almış Montessori sistemi hakkında detaylı bilgi sahibi olan katılımcılar demokratik, entelektüel, barışçıl yaklaşımların bu sistemin temel parçaları olduğunu öğrendiler. Çocuğun küçük yaştan itibaren aileleriyle birlikte yetiştirilmesini, iyi inceleyen, dinleyen ve sahne korkusu olmayan bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bu sistemde okullar kast sistemini yok etmeye çalışmaktadır.

İmece halkaları kavramıyla sorunlarını çözmeye çalışan öğrencilerin sabırlı, birlik ve beraberliğe önem veren insanlar olarak yetiştiği vurgulandı. Bu sistemle benzer özellikler taşıyan ve yaparak yaşayarak öğrenmeyi amaç edinen ve ülkemizde 1940lı yıllarda uygulanmış olan köy enstitülerine ve onların ülkemize kazandırdıklarına ayrıca değinildi.

Ayrıca eğitimde mükemmellik, şiddetsiz eğitim, bireysel kalite ve liderlik, nitelikli birey yetiştirmenin ön koşulu gibi konulara da değinildi. “peace at home peace in the world” ve “catch them young” deyişlerinin önemi vurgulandı.

2020’de Türkiye’de gerçekleştirilecek olan Uluslararası Öğrenci İmece Halkaları Konvansiyonu hakkında katılımcıları bilgilendiren bu toplantının birçok eğitimci ve öğrenciye dünyadaki çeşitli ülkelerden değişik pencereler açtığını ve bu pencerelerden o uzak diyarlara bakmamızı sağladığını söyleyebilirim.

Özellikle Dr Hayal Köksal’ın konuşmanın sonuna doğru paylaştığı “Catch them young: If one child changes, he will unite the world” sözlerinin  birçok eğitimci için bir slogan haline gelebileceği kanaatindeyim.

  Birgili, B. & Çalık, B.