Competitions and Architecture Symposium

This is the second event organized within the scope of the symposium series titled “Competitions and Architecture Symposium”. First theme of the series was organized in 2013 with the title of “Competition Stories”

The second of the Competitions and Architecture Symposium, is aimed to create a discussion about “Competitions, Process and Result”. The symposium ,is organized in 2014 internationally, intend to create a platform to share different experience open-mindedly.
At the symposium which the design and construction process of a competition project will be shared, argued and criticized :

It is spoken about processes between a conceptional start and the a result product; also processes of a design and construction.
It is reviewed the theme of the competition and the atmosphere, design and real, process and a result.
It is criticized the evolution of the designs that became a actual from a dream.

The symposium, that aims to contribute to the competitions environment, is organized at Middle East Technical University on 9 May 2014.

Seranit Yapı Grubu sponsorluğunda hayat bulan “Yarışmayla Yap” kapsamında İlki 2013 yılında “Yarışma Hikayeleri” temasıyla düzenlenmişti. Her sene farklı bir üniversitede yapılacak olan sempozyum serisinin ikincisi, yarışmaları “Süreç ve Sonuç” bakımından tartışmaya açmayı hedefliyor. 2014 yılında uluslararası olarak düzenlenecek sempozyumda amaç geniş bir pencereden farklı deneyimlerin aktarıldığı bir platform oluşturmak.

Yarışma projesinin tasarımından gerçekleştirilmesine dek geçen süreç içerisinde yaşanan deneyimlerin paylaşılacağı, tartışılacağı, eleştirileceği sempozyumda:

Kavramsal başlangıç ve sonuç ürün arasında gelişen süreç ile tasarım ve uygulama arasında gelişen süreç üzerinde konuşulacak,
Yarışma kavramı ve ortamı, tasarım ve gerçek, süreç ve sonuç ilişkileri açısından değerlendirilecek,
Hayalden gerçeğe taşınan tasarımların evrimi eleştirilecektir

Call for Papers / Başvuru
You are invited to submit an abstract of no more than 300 words due to the submission deadline by emailing to [email protected]

Sempozyuma katılım için, 300 kelimelik bildiri özetinin aşağıdaki takvime uygun olarak [email protected] adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Calender / Takvim
Announcement: October 1, 2013
İlan tarihi: 1 Ekim 2013
Submission Deadline for Abstracts: December 2, 2013
Bildiri özetlerinin son gönderim tarihi: 2 Aralık 2013
Final academic-refereed papers due: February 17, 2014
Tam metinli bildirilerin gönderilme tarihi: 17 Şubat 2014
Symposium: May 9, 2014
Sempozyum tarihi: 9 Mayıs 2014

Publication / Yayın
All confirmed papers will be published in the Book of Symposium 2014

Sempozyumda sunulmak üzere kabul edilen ve yukarda belirtilen tarihe kadar tamamlanmış olarak teslim edilen bildiriler, Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacak sempozyum kitabında yer alacaktır.

Symposium Organizing Committee / Düzenleme Kurulu
Ece Ceylan BABA
Arzu ERALP
Celal Abdi GÜZER
Onat ÖKTEM
Lale ÖZGENEL
Başak UÇAR
Ömer YILMAZ

Scientific Committee / Bilim Kurulu
Burak ALTINIŞIK
Aydan BALAMİR
Özgür BİNGÖL
Namık ERKAL
Neşe GURALLAR
Kenan GÜVENÇ
Hüseyin KAHVECİOĞLU
Arda İNCEOĞLU
Levent KARA
İlhan KESMEZ
Nanne DE RU
Levent ŞENTÜRK
Murat ULUĞ
Ayhan USTA
Onur YÜNCÜ
Ferhan YÜREKLİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin