ÇOK İŞLEVLİ TORNAVİDA

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: İNSANOĞLUNUN BEĞENEBİLDİĞİ BİR ALET OLUŞTURDUM VE BU ALETİ ŞU AMAÇLA YAPTIM USTALARIN YARARINA DOKUNABİLİRSE SEVİNİRİM BU ALETİ GÜZEL BİR BİÇİMDE OLDUĞU İNANIYORUM.

PROJE HEDEFİ: ÇEVREMİZE BAKTIĞIMIZDA İNSANLARIN KAS GÜÇLERİYLE YAPAMADIKLARI İŞLERİ BİR ÇOK ALETTEN FAYDALANARAK YAPTIKLARININ GÖRÜRÜZ. TAMİRCİ VİDALARI TORNAVİDA İLE ÇIKARIR İNŞAAT USTALARI ÇİVİLERİ KESERLE ÇIKARIR, AĞIR YÜKLER VİNÇLERLE KALDIRILIR.İŞTE GÜNLÜK HAYATIMIZDA İŞLERİMİZİ KOLAYLAŞTIRAN BU ALETLERE BASİT MAKİNELER DENİR.

PROJE ÖZETİ: EVİMİZDE GELEN BİR İŞÇİDEN GÖRDÜĞÜM TORNAVİDA KALEM VE METRE ÇIKARDIĞINI GÖRDÜM VE BUNUN CEBİNDE ÇANTASINDAN YER KAPLANDIĞI GÖRDÜM VE BUNUN CEBİNDE ÇANTASINDA YER KAPLADIĞINI GÖRDÜM ÇANTADAN ONU AL, ONU KALDIR, ONU ÇIKARMAK YERİNE SADECE BİR ALET OLUŞTURDUM. KALEM, TORNAVİDA VE CETVELİ BİR ARAYA GETİRDİM OLUŞTURDUĞUM ALETLE DAHA KOLAY VE DAHA KÜÇÜK BİR İŞ YAPTIM VE BU İŞTEN USTANIN DAHA İYİ ÇALIŞABİLMESİ İÇİN KULLANDIM.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: TANIMI: İNSANOĞLUNUN YAPTIĞI İLK ALET GENELLİKLE İNSAN ZEKASININ İLK ÜRÜNÜ OLARAK KABUL EDİLEBİLİR.İNSAN MADDEYE HÜKMETMEYİ YAVAŞ YAVAŞ ÖĞRENMİŞ TAŞ, KEMİK, VE BOYNUZDAN ALET VE SİLAH YAPMAYA BAŞLANMIŞTIR.DOĞADA KULLANILAN HEŞEYDEN YARARLANILDIĞI KESİNDİR. TARİH ÖNCESİ DÖNEMİN BAŞLARIN Kİ İLK ALETLER BASİT VE HEMEN HEMEN AYNI BİÇİMDEDİR.BU ALETLERİN ZAMANLA ÇEŞİTLENDİĞİ VE GİDEREK DAHA GÜZEL KULLANIMLARA GÖRE ŞEKİLLENDİRİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ. CANLILAR YAŞAMALARI İÇİN GEREKLİ OLAN ENERJİYİ YEDİKLERİ BESİNDEN ALIRLAR.BİTKİLERİN BESİN YAPABİLMESİ İÇİN ISI VE IŞIK ENERJİSİNE İHTİYAÇLARI VARDIR.ARABALARIN ÇALIŞMASI İÇİN BENZİNE İHTİYAÇ VARDIR. GÜNÜN BİRİNDE `AKLIN EVVEL? BİR SANATÇI, İMAL ETTİĞİ VAZOLARA DAHA DÜZGÜN YUVARLAK BİÇİM VEREBİLMEK İÇİN DÖNEN BİR TEPSİ KULLANMANIN YERİNDE OLACAĞININ DÜŞÜNDÜ. BU BULUŞ TEKERLEĞİN İCADINDAN HEMEN SONRADIR. BU DÖNEN TEPSİNİN, BAŞLANGIÇTA SANATÇININ ELLE ÇEVİRDİĞİ TAHTA BİR TEKERLEK OLDUĞU KESİNLİKLE KABUL EDİLEBİLİR. DAHA SONRASI TAŞLA İNŞA EDİLEBİLMEKTE OLAN DERME ÇATMA OCAKLAR YAVAŞ YAVAŞ GELİŞMİŞTİR. BACALI VE TUĞLALARDAN YAPILAN FIRINLAR OLUŞMUŞTUR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin