COĞRAFYA PROJESİ – YILLIK HAREKET VE EKSEN EĞİKLİĞİNİN SONUÇLARINI GÖSTEREN

YILLIK HAREKET VE EKSEN EĞİKLİĞİNİN SONUÇLARINI GÖSTEREN, DUYULARA HİTAP
EDEN AKILLI DERS DÜZENEĞİ

AMAÇ
Coğrafya dersinde dünyanın şekli ve hareketleri konusu: tahtada şekiller çizilerek, slaytlarla vb. anlatılmaktadır. Öğrenciler dünyanın hareketlerini doğru şekilde tasavvur edemediklerinden konu tam olarak anlaşılamamaktadır Bu araştırmada, dünyanın yıllık hareketini gösteren üç boyutlu, hareketli maketi tasarlandı ve bu sayede öğrencilerin konunun bütün aşamalarını somut bir şekilde görerek, yaşayarak doğru şekilde öğrenmesi amaçlandı.

YÖNTEM
25cm uzunluğundaki boruya kılavuz açılarak ayak üzerine dik olarak sabittendi. Dönmesi için dişliye kaynatılıp boruya geçirilen demir kol. 2 devir/dakika hızdaki motora zincirle bağlandı. Kolun diğer ucuna, yıllık hareket sırasında dünyanın güneş karşısındaki konumunun değişmesi için; aynı hızda bir motor daha yerleştirildi. Motor üzerine sabitlenen 23 eğimli levhaya dünyanın ekseni görevini yapacak boru monte edilip dünya küresi geçirildi. Levhanın altına ekseni çevirecek bir motor yerleştirilerek anahtar sistemine bağlandı.
142cm çapında sunta, merkezinden ana boruya sabittendi. Güneş görevini yapacak 220/50V lamba ite güneşin dik düştüğü noktayı gösteren lazer, sunta üzerine tutturuldu. Düzenekteki motorlar ve ışık aynı anahtara bağlandı. Böylece dünyanın yıllık hareketini gösteren hareketli maketi oluşturuldu.

GÖZLEMLER/VERİLER/BULGULAR
Düzeneğin öğrenme üzerindeki etkisini belirleyebilmek için 80 öğrenci üzerinde araştırma
yapıldı.

SONUÇ VE TARTIŞMALAR
80 öğrenciden oluşan ömeklem üzerinde yapılan anket sonucunda öğrencilerin %85’i yıllık hareket konusunun zor olduğunu belirtti. Sonra ömeklem iki gruba ayrıldı. Konu birinci gruba düzenek olmadan, ikinci gruba ise düzenek ite anlatıldı. Yapılan anket sonucunda konuyu öğrenme durumu birinci grupta %37 olurken, ikinci grupta bu oranın %73’e yükseldiği belirlenmiştir. Birinci gruba konu ikinci kez düzenekle anlatıldığında öğrencilerin %35’inin konuyu yanlış tasavvur ettiği belirtendi.

SAMSUN HAVZA TİCARET MESLEK LİSESİ
DANIŞMAN: KANİ KURTOĞLU

ÖĞRENCİLER
Umut AYDOĞDU
Görkem Bektaş DOĞAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin