Çocukların Hayalleri ile Gerçeğe Yolculuk

blog yazarı
Emel URUÇAY

DENEY MASALLARI GERÇEK OLSUN
Merhaba ben Emel, bugün sizlerle “çocukların hayalleri ile gerçeğe yolculuk yapabilir miyiz?”sorusuna cevap bulmak istiyorum.

2121

Bilindiği gibi Türkiye’de yapılan istatistiklerde fen dersi soru çözümü başarısı maalesef düşük. Bu olaya çözüm olarak belki de psikologların dediği gibi: “çocukluğa dönmeliyiz”.
Örneğin, 3-6 yaş arası çocuklara evde ailelerle yapılabilecek veya kreşlerde öğretmenlerle yapılabilecek deneyleri masallarla anlatabilir. Fen dersinde öğretilenlerin gerçek hayatta kullanıldığını, çocukların hayal gücünü gerçeğe taşıyarak öğretebiliriz. Böylece ileriki yaşlarda fen dersine karşı ön yargılar kırılarak, başarılı soru çözümlerine ulaşmalarını sağlarız.

RESİM DENY

       İşte basit bir deney masalı örneği:
Bir varmış bir yokmuş suyun canı yalnızlıktan çok sıkılıyormuş, bunu gören mikroplar hemen suyun yanına gitmiş ve arkadaş olmak istemişler. Su buna çok sevinmiş ve birlikte eğleneceklerini düşünmüş, fakat mikroplar suyla birlik olursak herkesi hasta ederiz diye seviniyorlarmış. Bunu duyan sabun koşarak suyun yanına gelmiş mikropların düşüncelerini anlatmış ve hemen suyun içine dalmış. Sabunu gören mikroplar hemen kaçmışlar. Kahraman sabun herkesin sağlığını kurtarmış ve suyun en yakın arkadaşı olmuş.

Deney adı: mikropları kovuyoruz

Malzemeler: su-karabiber-sıvı deterjan

Yapılışı: bir tabağa su konur ve üzerine karabiber ekilir. Parmağımız bir miktar sıvı deterjana batırılıp tabağın ortasına konur ve karabiberlerin dağıldığı gözlemlenir.

Sonuç: sıvı deterjan, suyu moleküllerine ayırır ve karabiberlerin öbekleşip kaçmasını sağlar. Bu sayede mikropların da elimizden kaçtığı benzetmesi yapılır.

Hadi hep birlikte çocukların hayalleri ile fen dersini gerçek dünyada kolaylaştıralım. Sevgiler.

EMEL URUÇAY

Emel Uruçay
Emel Uruçay