‘’ ÇOCUKLARIMIZ ÖZGÜRCE İSTEDİKLERİ RESMİ YAPSIN ‘’ RESİM YARIŞMASI

KONU: ‘’ SERBEST ‘’

‘’ ÇOCUKLARIMIZ ÖZGÜRCE İSTEDİKLERİ RESMİ YAPSIN ‘’

RESİM YARIŞMASI

PORTAKAL ÇİÇEĞİ SANAT KOLONİSİ TÜRKİYE GENELİNDE
A) İLKOKUL 1. ve 2. SINIFLAR
B ) İLKOKUL 3. ve 4. SINIFLAR
C ) ORTAOKUL 5 – 6 – 7 ve 8. SINIFLAR
D ) LİSELER 9 – 10 – 11 – 12 – SINIFLAR
E ) GÜZEL SANATLAR LİSELERİ
F ) ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

Bedensel engelli, dil ve konuşma güçlüğü destek eğitimi ihtiyacı olan, görme engelli, işitme engelli, özel öğrenme güçlüğü bulunan yaygın gelişimsel bozuklukları bulunan, zihinsel engelli, daum sendrumlu,
otistik ve herhangi bir engelinden dolayı destek egitimine ihtiyacı olan Özel Egitim Kurumları bünyesinde eğitim alan tüm bireyler ARASINDA RESİM YARIŞMASI DÜZENLENECEKTİR.

Portakalçicegi Sanat Kolonisi 7 Yıldır ülkemizde sanat ve sanatsal faaliyetlere verdiği desteğe 3 yıldır çocuklarımızı da eklemiş Türkiye genelindeki resmi ve özel bütün İlkokul, Ortaokul, Lise, Güzel Sanatlar Liseleri ve Özel Eğitim Kurumları öğrencileri arasında bir resim yarışması düzenlenmektedir. Yarışma uygulamasına göre, yarışma şartnamesi aşağıda belirtildiği maddeler doğrultusunda uygulanacaktır.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ
AMAÇ

Geleceğimiz olan öğrencilerimizin özgürce kendi istedikleri gibi çalışmalarını resmetmeleridir. Burada aynı çevrede yaşayıp farklı bakış açıları ve tarzları göreceğimiz çalışmalara tanıklık ederek öğrencilerimizin bakışlarıyla onların resim dünyasını görmektir. Özellikle de 7 Coğrafi Bölgede 81 ilimizi ayrı kategoride tutmamızın nedeni de budur. Doğal bir ortamda çeşitli sanat ve çevre etkinlikleri düzenleyen PORTAKAL ÇİÇEĞİ SANAT KOLONİSİ ve DOĞAPARK Ülke genelinde eğitim gören öğrencilerimize böyle bir yarışma düzenleyerek çocuklarımıza resim sevgisini aşılamak geleceğimizin sanatçılarına farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle yönetim kurulu kararı ile bu tür bir yarışmayı başlatma kararı alınmış ve bu yıl üçüncüsü düzenlenmiştir.

KAPSAM

Bu özel şartname, yukarıda konusu ve amacı belirtilen yarışmanın şartlarını, başvuru şeklini, seçilecek resimlere verilecek ödüllerin esas ve usullerini kapsar.

KATILIM ŞARTLARI

Resim Yarışması na; İlkokullar, Ortaokullar, Liseler, Güzel Sanatlar Liseleri ve Özel Eğitim Kurumları’nda eğitim ve öğretim gören öğrenciler iştirak edebileceklerdir. Öğrenci en fazla 1 adet resimle yarışmaya katılabilir.

Yarışmaya gönderilecek eserlerde aranacak şartlar:

– Resim kağıdına yapılacak çalışmalar 35×50 cm veya 50×70 cm olmalıdır. Paspartu olmamalıdır.

– Malzeme seçimi Guaj boya – Sulu boya veya Pastel boya olmalıdır.

– Resimler iki mukavva arasına yerleştirilip yollanmalıdır. Katlanarak veya rulo yapılarak yollanan ve şartname dışı ölçülerde resimler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Resimlerin arka yüzünün sağ üst köşesine öğrencinin;

– Adı ve Soyadı :
– Doğum Tarihi :
– Okulunun Adı , İli , İlçesi :
-Ögrencinin Sınıfı ve Numarası, :
– Okulunun Telefon Numarası :
– Resim Öğretmeninin Adı ve Soyadı :
– Resim Öğretmeninin İletişim Bilgileri :

yazılmalıdır.

Yarışmaya gönderilecek resimlerin daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş olması gerekmektedir.

BAŞVURU

Resimler öğrenciler tarafından okul müdürlüklerine teslim edilecektir.
Okul müdürlükleri toplanan resimleri paketleyerek başvuru adresine En geç 31 MAYIS 2015 tarihine dek elden ya da kargo ile göndereceklerdir.

Önemlidir: Resimler iki mukavva arasına yerleştirilip yollanmalıdır. Katlanarak veya rulo yapılarak şartname kurallarına uymayan ( Ölçü ve Malzeme ) resimler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Okul müdürlükleri yolladıkları tüm resimlerin bir listesini resimlerle birlikte yollayacaktır. Bu listede resmin arkasında olması gereken tüm bilgiler olmalıdır.

ADRES:
PORTAKALÇİÇEGİ SANAT
Portakal Çiçeği Rezidans
Aziziye Mah. Pak Sok. No:1
Portakal Çiçeği Vadisi,
Aşağı Ayrancı, Çankaya / ANKARA
TEL: 0 312 442 11 08

Tüm resimler Portakal Çiçeği ’nin koleksiyonunda kalacaktır.

Yarışma ile ilgili tüm detay ve sorularınızı [email protected] adresine email göndererek öğrenebilirsiniz.

DEĞERLENDİRME KURULU :

1- Ahmet ŞAHİN Portakal Çiçeği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı
2- Bubi Sanatçı ve Psikolog
3- Zahit BÜYÜKİŞLEYEN Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölüm Başkanı
4- Akdoğan TOPAÇLIOĞLU Ressam / Sanatçı
5- Prof. Dr. Aydın AYAN Mimar Sinan Üniversitesi Resim Böl. Öğretim Görevlisi
6- Doç. Dr. Gülveli KAYA Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü Dekan Yrd.
7- Hüsamettin ESEN Portakal Çiçeği GMY CEO’su ve Ressam
8 – Denizhan ÖZER Küratör
9 – Hakan ESMER Ressam / Sanatçı
10- Deniz SEFERBEYOĞLU Sanat Tarihçisi
11- Nur SARIYER Koleksiyoner
12- Hakan KÖRPİ Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi CEO
13- MEB tarafından görevlendirilecek 3 öğretmen

YARIŞMA TAKVİMİ

Resimlerin yarışma adresine son teslim tarihi 31 MAYIS 2015 ‘dir. Bu tarihten sonra postaya verilmiş ve gönderilmiş olanlar kabul edilmeyecektir.

Sonuçlar 20 Temmuz 2015’de web sayfamızdan ve Facebook sayfalarımızdan duyurulacaktır.

ÖDÜLLER

Resimler İlkokul 1. ve 2. sınıflar,
İlkokul 3. ve 4. sınıflar
Ortaokul 5-6-7-8. sınıflar,
Lise 9-10-11-12. sınıflar,
Güzel Sanatlar Liseleri ve
Özel Eğitim Kurumları olarak 6 ayrı kategoride değerlendirilecektir.

Türkiye’nin illere göre dağılımı olan 81 il kendi arasında ayrı ayrı değerlendirilecektir. Böylelikle 81 ayrı ilimizde 6 ayrı grubun resimleri olacak ve değerlendirme bu şekilde yapılacaktır.
Her ilimizden her katagoriden üç öğrencimiz değerlendirmeye girerek Türkiye genelinde 1458 öğrenci derecelendirme almış olacaktır.
Her ilden seçilen ilk üç eser jüri tarafından tekrar değerlendirilecek ve 81 ilden her katagoride 1 eser katalog ve sergileme hakkına sahip olacaktır. Ödül olarak, 486 öğrencimizin eserlerinden oluşan bir katalog ve yeni eğitim yılında Ankara Port Art Sanat Galerisinde bu eserlerin sergisi yapılarak eserlerin sanatseverlerle buluşması sağlanacaktır.
Dereceye giren 1458 öğrenciye “Başarı Belgesi”, okul müdürü ile sınıf öğretmenine de “Teşekkür Belgesi” verilecektir.
Özel Eğitim Kurumlarından derecelendirmeye giren ilk 50 öğrenci Öğretmenleriyle birlikte 5 gün Sapanca da ki Doğapark Sanat Çiftliğinde ağırlanacak ve Doğa Hayvan ve Sanat sevgisi aşılanarak burada özel hocalarımız desteğinde resim yapacak ve daha da sosyalleşeceklerdir. Bu organizasyonun tüm masrafları ( Konaklama Yeme İçme ve 5 günlük süreçteki tüm giderler ) Portakalçiçeği tarafından karşılanacaktır.

DİĞER HÜKÜMLER

Dereceye giren resimlerin her türlü yasal kullanım hakları ve telif hükümleri Portakal Çiçeği Sanat Galerisi Yönetimine devredilmiş olacaktır.
Yarışmaya gönderilen resimler yarışmacılara iade edilmez.
Bu özel şartnamede açıklanmayan konular ancak PORTAKAL ÇİÇEGİ SANAT KOLONİSİ’nin duyuracağı ilgili maddeler esasınca uygulanır.
Bu özel şartnamedeki hükümlere titizlikle uyulmalıdır.

BU YIL ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENEN YARIŞMAMIZIN 1. VE 2. YILLARINA AİT TÜM RESİMLERİ, FOTOĞRAFLARI, DOĞAPARKI, İSTANBUL’DAKİ BULUŞMALARIMIZI, SERGİMİZİ VE KATALOĞUMUZU https://www.facebook.com/portakalcicegi.sanatkolonisi ADRESİNDE ALBÜMLER KISMINDAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

NOT : Bu proje tamamen çocuklarımıza ve geleceğin sanatçı adaylarına destek olmak adına sosyal sorumluluk projesidir. Şirketlerimiz ve bünyemizde ticari faaliyet gösteren hiç bir kuruluşumuzun çocuklarımıza yönelik bir ürün satışı ve pazarlaması yoktur.

Hakan KÖRPİ
CEO

[email protected]

2 YORUMLAR

  1. merhaba yaptığınız portakal çiçeği plastik sanatlar kolonisinin düzenlediği çocuklar özgürce istediği resmi yapsın 2015 resim yarışmasında MERSİN CENGİZ TOPEL İLKOKULUNDAN HANIMŞAH TEZEL YARIŞMAYI KAZANMIŞTIR ama kazandığına dair bize herhangi bir bilgi ,iletilmemiştir ve tesadüf eseri kazandığını öğrenmiştir o yıl mersinden kazanan 5 öğrenciden biri benim kızım bu konuda dönüş yaparsanız çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.