Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi Sertifika Programı

Çocuklar İçin Felsefe (P4C) Eğitmen Eğitimi Sertifika Programı

Matthew Lipman’ın Soruşturan Topluluk Metodu’na dayalı Çocuklar İçin Felsefe (P4C) Eğitmen Eğitimi Sertifika Programı, Little Thinkers Society ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi işbirliğiyle 5 Şubat 2018 tarihinde başlıyor.

SEVİYE 1

Bu programın amacı, katılımcılara Çocuklar İçin Felsefe (P4C) pedagojisinin tarihsel ve teorik temellerini tanıtmak ve felsefi soruşturma oturumlarıyla pratik olarak uygulamasını göstermektir.

Kazanımlar:
* Felsefi soruları tanıma ve oluşturma becerisi,
* Soruşturan topluluk metoduyla tanışıklık,
* Öğrenci-merkezli eğitimin temeli olan diyalog kurma/yönetme becerisi,
* Yansıtıcı düşünmeyi destekleyen bir öğretim metoduyla tanışarak mesleki gelişim.

Kimler İçin:
Bu program, her kademeden ve her branştan öğretmene açıktır. Ayrıca çocuklarla çalışmaya meraklı, herhangi bir alanda lisans derecesine sahip kişiler bu programa katılabilir. Programı tamamlayan katılımcılar Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi Katılım Belgesi almaya hak kazanır.

Eğitmenler:
Yrd. Doç. Dr. Nurbay Irmak, Dr. Özge Özdemir

Eğitim Süresi:
Eğitim süresi, toplam 12 saattir. Oturumlar Pazartesi ve Çarşamba günleri 18:30-21:30 ve Cumartesi günleri 10:00-17:00 saatleri arasında yapılacaktır. %80 devam zorunluluğu vardır.

Eğitim Ücreti: 790 TL (KDV dahil)
Eğitim Tarihi: 5 Şubat-17 Şubat 2018

SEVİYE 2

Bu programın amacı, katılımcılara Çocuklar İçin Felsefe (P4C) pedagojisi alanında teorik ve pratik yetkinlik kazandırmak, P4C Eğitmeni olarak bu öğretim metodunu sınıflarında uygulama becerisi kazandırmaktır.

Kazanımlar:
* Her ders için kavramsal soruları tanıma ve oluşturma becerisi,
* Bir dönemlik P4C dersini yürütme becerisi,
* Bir dönemlik P4C dersini yürütebileceği eğitim içeriği,
* P4C dersi dışında, bu öğretim metodunu diğer derslerde etkin biçimde uygulama becerisi.

Kimler İçin:
Bu programa katılım için 1. Seviye eğitimi tamamlamış olmak gerekir. Bu program, her kademeden ve her branştan öğretmene açıktır. Ayrıca çocuklarla çalışmaya meraklı, herhangi bir alanda lisans derecesine sahip kişiler bu programa katılabilir. Programı başarıyla tamamlayan katılımcılar Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi Başarı Belgesi almaya hak kazanır.

Eğitmenler:
Dr. Özge Özdemir, Dr. Melike Acar

Eğitim Süresi:
Eğitim süresi, toplam 48 saattir. Oturumlar Pazartesi ve Çarşamba günleri 18:30-21:30 ve Cumartesi günleri 10:00-17:00 saatleri arasında yapılacaktır. %80 devam zorunluluğu vardır.

Eğitim Ücreti: 2.900 TL (KDV dahil)
Eğitim Tarihi: 19 Şubat-14 Nisan 2018

SEVİYE 3

Bu programın amacı, katılımcılara Çocuklar İçin Felsefe (P4C) pedagojisi alanında uzmanlık kazandırmak, onları hem P4C Eğitmeni hem P4C Eğitmen Eğitmeni olacak uzmanlık seviyesine çıkarmaktır.

Kazanımlar:
* Felsefe alanında kapsamlı bir eğitimden geçerek eleştirel, yaratıcı, işbirliğine dayalı ve özen gösteren düşünme yetkinliği,
* P4C ders içeriği oluşturma konusunda bilgi ve beceri,
* Ölçme-değerlendirme yapma konusunda bilgi ve beceri,

Kimler İçin:
Bu programa katılım için 1. Seviye ve 2. Seviye eğitimlerini tamamlamış olmak gerekir. Bu program, her kademeden ve her branştan öğretmene açıktır. Ayrıca çocuklarla çalışmaya meraklı, herhangi bir alanda lisans derecesine sahip kişiler bu programa katılabilir. Programı başarıyla tamamlayan katılımcılar Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi Uzmanlık Sertifikası almaya hak kazanır.

Eğitmenler:
Doç.Dr. Zeynep Hande Sart, Yrd.Doç.Dr. Nurbay Irmak, Yrd.Doç.Dr. Beril Sözmen, Yrd.Doç.Dr. Kerem Eksen, Dr. Özge Özdemir, Dr. Atike Zeynep Kılıç, Dr. Hakan Yücefer, Dr. Nilay Yılmaz, Dilek Erzurumlu, Gizem Alav Şapcı

Eğitim Süresi:
Eğitim süresi, toplam 36 saattir. Oturumlar Pazartesi ve Çarşamba günleri 18:30-21:30 ve Cumartesi günleri 10:00-17:00 saatleri arasında yapılacaktır. %80 devam zorunluluğu vardır.

Eğitim Ücreti: 2.300 TL (KDV dahil)
Eğitim Tarihi: 16 Nisan-26 Mayıs 2018

ÖNEMLİ NOTLAR

* Seviyeler ön-koşulludur. Ancak 1.Seviye eğitimi tamamlayanlar 2.Seviye’ye, 2.Seviye’yi tamamlayanlar 3. Seviye’ye devam edebilirler.

* Bu sertifika programı, MEB tarafından öğretmen olarak atanmanızı sağlayacak Pedagojik Formasyon Eğitimi programı değildir.

* Kontenjan 32 kişidir. Üç seviyeye birden katılmak üzere ön-kayıt yaptıranlara öncelik tanınacaktır.

* Üç seviyenin tamamına katılıp başarılı olanlar, Pearson onaylı uluslararası nitelikte sertifika almaktadır.

* Üç seviyeye birden katılmak üzere kayıt yaptıranlar ile BÜ mensuplarına ve mezunlarına %10 indirim yapılmaktadır.

* Üç seviyeye birden katılmak üzere kayıt yaptıranlara 6 taksit imkanı sunulmaktadır.
* Ön-kayıt için son tarih 26 Ocak 2108 Cuma günüdür.

Detaylı bilgi için

BÜYEM – Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi
34342 – Bebek – İstanbul