Çocuklar İçin Felsefe Eğitimi

Çocuklar İçin Felsefe Eğitimi

Çocuklar İçin Felsefe Nedir?

Çocuklar İçin Felsefe (Philosophy for Children), Amerikalı filozof Matthew Lipman’ın çalışmaları çerçevesinde ortaya çıkmış bir pedagojidir. Lipman’ın geliştirdiği Soruşturan Topluluk Modeli’ne (Community of Inquiry Method) dayanır. Buna göre çocukların bir araya gelerek oluşturdukları sınıf bir soruşturan topluluk olarak düşünülür. Bu yüzden, Çocuklar İçin Felsefe oturumlarında, eğitmen bilgiyi aktaran kişi değil, çocukları düşünmeye, konuşmaya ve soruşturmaya teşvik eden kişi olarak yer alır. Oturum sonunda ortaya çıkan bilgi ve kavrayış eğitmenin değil çocukların aktif katılımının ürünüdür. Bu çerçevede çocuklar felsefi bir problemi ortaya çıkaran bir uyaran (hikaye, fotoğraf, düşünce deneyi, video, nesne, vb.) etrafında bir araya toplanır. Bu uyaran ve ortaya çıkan sorular karşısında cevaplar aramaya, düşünmeye ve felsefe yapmaya yönlendirilirler. Bugün dünyada 50 farklı ülkede Çocuklar İçin Felsefe hareketi okullarda ve üniversitelerde uygulanmaktadır.

Çocuklar İçin Felsefe Atölyesinin Amaç ve Kazanımları

Çocuklar her hafta duygular felsefesi alanından bir problemle tanışacaklar ve duygular üzerine kavramsal soruşturmalarını geliştirecekler.

Eleştirel, yaratıcı, özenli düşünme becerilerini kullanmalarını sağlayan bir etkinliğin içinde olacaklar.

Bir topluluk içerisinde iş birliğine dayalı, iletişim becerilerini geliştiren paylaşımlarda bulunacaklar. Fikirlerini korkmadan ifade etmeyi, kendileri ile aynı fikirde olmayan arkadaşlarını ikna etmeyi veya diğerlerinin fikrine ikna olmayı, fikirlerine karşı çıkıldığında bunu kişiselleştirmemeyi öğrendikleri bir çalışma yapacaklar.

Eğitimin İçeriği

Odise’nin Maceralı Eve Dönüş Yolculuğu*

Yunan Orduları Komutanı Odise, Truva Savaşı’nda Truva şehrini 10 yıl sonunda ele geçirdikten sonra görevinin en zor kısmının bittiğini düşünmektedir. Fakat Odise’nin eve dönüş yolculuğu orduyu komuta etmesinden daha da zorlu olacaktır. Odise, 10 yıl süren eve dönüş yolculuğu boyunca bir çok zorluk ve maceranın üstesinden gelmek zorunda kalacaktır. 4 Hafta boyunca Odise’nin başından geçenlere ortak olacağız onunla birlikte vermesi gereken zorlu kararlarda birlikte düşüneceğiz.

1. Hafta: Lotus Adası ve Mutluluk
Gemilerine su ve yiyecek depolamak için geldikleri Lotus Adası’nda Komutan Odise ve askerleri, burada yemek ve suyun yanında adada yetişen sihirli Lotus Şurubu ile karşılaşırlar. Bu şurup insanı sürekli mutlu eder, insanlar bütün dert, sorumluluk ve kaygılarını unutup hep mutlu olurlar. Odise, bu mucizevi şurubu içmeli midir, yoksa içmemeli midir?

2. Hafta: Sirenler’in Şarkısı ve Özgürlük
Odise dönüş yolunda hiç bir denizcinin yakınından dahi geçmek istemeyeceği Sirenler’in adasına yaklaşmıştır. Sirenler büyüleyici sesleri ile duyan herkesi kendine çeken deniz perileridir ve seslerine kapılıp gidenlerden geri dönen bilinmemektedir. Odise, askerlerinin bu seslerden etkilenmemeleri için kulaklarını balmumuyla tıkamalarını emreder. Kendisini ise kulakları açık, geminin direğine bağlatır. Böylece ne zaman Sirenler’in sesinden duyamayacakları kadar uzaklaştıklarını anlayabilecektir. Sirenlerin şarkısı duyulduğunda Odise bu sesi duymanın hazzı ile sese doğru ilerlemek ister fakat geminin direğine bağlı olduğu için gidemez. Askerlerden biri bu sesi ne pahasına olursa olsun duymak ister. Kulağındaki balmumunu çıkarır ve sesin büyüleyici etkisiyle denize atlayarak sesin geldiği yere doğru yüzer. Geriye kalan askerler Odise’nin emirlerine uyarak Sireler Adası’ndan sesler kesilene kadar kürek çekmeye devam ederler.

Peki, bu hikayede kim daha özgürdür; Sirenler’in sesini duyarak denize atlayan asker mi, Sirenler’in sesini duymaktan vazgeçip gemilerinin rotasında devam etmesini sağlayan askerler mi, yoksa Sirenler’in sesini duyup onlara doğru gidemeyen Odise mi?

3. Hafta: Kalipso’nun Adası ve Sevgi
Odise, bütün gemilerini kaybettiği fırtınanın ardından bir tahtanın üstünde yarı baygın bir halde su perisi Kalipso’nun adasında sahile vurur. Kalipso ünlü Yunan Komutanı’nı görür görmez ona aşık olur. Kalipso Odise’nin onu sevmesini ve adayı birlikte yönetmeyi teklif eder. Odise ise Kalipso’ya yardımlarından dolayı teşekkür eder, fakat evine ve onu bekleyen ailesine dönmek istediğini söyler. O halde der Kalipso “bu adadan kurtulmak istiyorsan beni sevmelisin aksi halde bu adada sonsuza kadar misafirim olursun.” Odise ne yapacaktır? Kalipso’yu sevmeyi öğrenebilir mi?

4. Hafta: Phaiaklar’ın Adası ve Cesaret
Odise, yine bir fırtına sonrası baygın bir şekilde Phaiaklar’ın adasına düştüğünde, hafızasını yitirmiştir. Phaiaklar da sahilde buldukları bu adamın Odise olabileceği akıllarının ucundan geçmez. Gece olunca Phaiaklar’ın ünlü hikaye anlatıcısı konuklara ünlü Truva Savaşı’nı ve Yunan Komutanı Odise’nin savaş hikayelerini anlatmaya başlar. Hikayenin bir yerinde Odise’nin savaşa gitmemek için deli rolü yaptığını anlatırlar. Odise, kendi hikayesinin anlatıldığından habersiz, bu adamın ne kadar korkak olduğunu söyler. Hikayeyi dinleyenler ise öyle olmadığını, çünkü Odise’nin savaşa giderse 20 yıl dönemeyeceğini kahinlerden öğrendiğini, o yüzden deli rolü yaptığını söylerler. Odise, savaşa gitmemek için deli rolü yapan bir korkak mıdır, yoksa haklı gerekçesi olan cesur bir insan mıdır?

*Çocuklar İçin Felsefe’nin önemli merkezlerinden İngiltere’deki Philosophy Foundation’ın kurucusu Peter Worley’nin Homeros’un ünlü Odise Destanı’ndan uyarlayarak kaleme aldığı “The If Odyssey: A Philosophical Journey Through Greek Myth and Storytelling” adlı kitabındaki felsefi hikayeleri atölyemizde kullanacağız.

Eğitime Kimler Katılabilir?

Atölye 9-12 yaş arası çocukların katılımına uygundur.

Başlangıç tarihi: 14 Ekim 2017

Gün: Cumartesi
Saat: 13.00-14.00

Süre: 4 hafta

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:

bilgi@kadikoyatolye.com

0216 338 0 338

0554 168 0 168

Anasayfa