Çocuklar için “Benim Hayalim, Benim Hikayem” Dijital Kitap Projesi

Çocuklar Dijital Kitap
Çocuklar için Dijital Kitap Projesi

Çocukların Hayalleri Kitaba Dönüşüyor.

TURMEPA ve Yapı Kredi İş Birliğiyle “Benim Hayalim, Benim Hikayem” dijital kitap projesi hayata geçiyor
DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve Yapı Kredi çocukların çevre duyarlılığını artırmak amacıyla “Benim Hayalim, Benim Hikayem” projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında çocuklar Deniz Ekosistemi, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık temaları çerçevesinde, hayal ettikleri çevreyi ve denizleri hikayeleştirerek görsel bir kitap haline getirecek. Proje ile öğrencilerin yaşadıkları çevre ve ekosistem hakkında bilgi kapasitelerinin artırılması, yaratıcılık, dijital okur yazarlık, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

DenizTemiz Derneği / TURMEPA ve Yapı Kredi, denizlerin korunması ve çevre duyarlılığını artırmak amacıyla Benim Hayalim, Benim Hikayem eğitim projesini hayata geçirdi. Projeye 28 yıllık bilgi ve deneyimini aktaran TURMEPA, Yapı Kredi’nin desteğiyle öğrencilerin yaşadığı çevre ve ekosistem hakkında bilgi kapasitelerinin artırılması, yaratıcılık, dijital okur yazarlık, eleştirel düşünme, işbirlikli ve sosyal duygusal öğrenme, bağlantısal düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

7-14 yaş grubu çocuklar için hazırlanan bu projede, daha sürdürülebilir bir dünya için öğrencilerin doğa ve çevreye karşı farkındalıklarının artması, denizlerin korunmasının bir davranış biçimine dönüştürülmesi, oluşturacakları hikayelerle bu bilincin içselleştirilmesine yardımcı olması ve öğrendiklerini yaygınlaştırması beklenmektedir. Ayrıca, Türkçe (okuma, yazma, duygu ve düşünceleri ifade etme becerileri) ve Hayat Bilgisi/Sosyal Bilgiler dersleri arasında bir köprü kurulması da projenin kazanımlarından biri olacaktır. Deniz Ekosistemi, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık temalarından oluşan 3 dijital kitapta çocuklar, hazırlanmış olan şablonlarda kendi hikayelerini oluşturabilecektir. Her kitap için hazırlanan farklı ikonları sürükle bırak yöntemiyle kullanarak bu 3 temada kendi yaratmış olduğu hikayesini resimlendirecektir. Böylece her çocuk kendi mesajını iletmiş olacaktır.

http://benimhayalimbenimhikayem.turmepa.org.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

6 + 11 =