Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ MÜDÜRÜ DOÇ. DR. KARABULUT: -“ŞU ANDA ÜNİVERSİTEMİZDE 500 ÖĞRENCİMİZ GENETİKTEN ASTRONOMİYE, YARATICI YAZARLIKTAN SİYASET BİLİMİNE KADAR YETENEKLİ OLDUKLARI ALANDA EĞİTİM GÖRÜYORLAR”
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Doç. Dr. Gökhan Karabulut, üniversitedeki 500 öğrencinin, yetenekli oldukları alanda eğitim gördüklerini söyledi.
İÜ ve Doğa Koleji iş birliğiyle kurulan Çocuk Üniversitesinde, yaz tatilinde eğitim gören ilköğretim ile lise öğrencileri, İÜ Botanik Bahçesi’ni gezdi.
Karabulut, burada yaptığı açıklamada, Çocuk Üniversitesi projesiyle ilkokul ve lise öğrencilerini üniversite hayatı ile tanıştırmayı ve Türkiye’ye, gelecekte Nobel Ödülü alabilecek potansiyelde gençler kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.
Doç. Dr. Karabulut, öğrencilerin çeşitli laboratuvar ve okuma çalışmaları ile projeler yaparak, ilgi duydukları bilim alanında erken yaşta uzmanlaşmaya başladığını kaydetti.
Öğrencilerin, bilim adamları eşliğinde seminerlere ve kongrelere katıldığını ifade eden Karabulut, şunları söyledi:
“Şu anda üniversitemizde 500 öğrencimiz eğitim görüyor. Bu öğrencilerimiz genetikten astronomiye, yaratıcı yazarlık tan siyaset bilimi ne kadar yetenekli oldukları alanda eğitim görüyor. Bu yılki öğrencilerimiz, çocuk üniversitesinin ikinci mezunları olacak. Geçtiğimiz sene üniversitemizde okuyan 500 öğrenci içerisinden çok özel yetenekleriyle başarı gösteren 10 öğrencimiz var. Bu botanik bahçesini kullanan yaz okullarımız, genellikle biyoloji bilimlerinde eğitim gören öğrenciler. Bunlar mutlaka buraya gelip hem bitkilerin şifalı yönlerini öğreniyorlar hem de bitkileri tanıyorlar.”
Karabulut, üniversitede burslu okuma imkanı da sunduklarını, çocuk esirgeme kurumlarından başvuru yapan öğrencilere öncelik tanınacağını da sözlerine ekledi.
Öğrenciler, daha sonra İÜ Botanik Bahçesi’nde bulunan bitkiler hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.