Çocuğum Zeki Ama Çalışmıyor !

Ceren Moghaddam
Ceren Moghaddam

Velilerin sürekli söylediği “Benim çocuğum zeki ama çalışmıyor!” cümlesinin yanlış olduğunu savunan bir eğitimci için 7 neden :

Ebeveynler çocuklarının eğitimini nasıl destekleyebilir? Tabii ki çocuklarının eğitim-öğretim süreçlerine dahil olmak ve bu konuda bilgi sahibi olmak harika bir yol. Ebeveyn-öğretmen konferanslarına katılın, okul bültenlerini okuyun ve diğer ebeveynler ve öğretmenlerle konuşun. Çocuklarınızı okumaya teşvik edin. Bunu sadece söylerek değil, istediğiniz davranış modelinin bizzat kendisi olarak yapın. Örnek olun. Çocuklar sevdikleri insanların davranışlarını taklit etmek konusunda ustadırlar. Kitapları ve diğer okuma materyallerini her daim hazır bulundurun.Çocuklarınızın ilerlemesini izleyin. Çocuklarınıza ödevlerini sorun ve iş yüklerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olun. Ödevlerini yaparken mentörlük etmek iyi bir yoldur ama asla iyi olmayan yol, sorumluluklarını tamamen kendi üzerinize almaktır. Yüksek beklentiler belirleyin ve destek sağlayın. Çocuklarınıza, ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını beklediğinizi söyleyin ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için destek ve rehberlik sağlayın. Çocuklarınızın çalışma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olun. Çocuklarınıza uzun vadeli projeleri daha küçük, yönetilebilir görevlere nasıl ayıracaklarını öğretin. İyi çalışma alışkanlıkları için model olun. İyi bir örnek oluşturarak ve görevleri kendiniz çalışarak veya tamamlayarak eğitimin önemini gösterin. Destekleyici ve rahat bir ortam yaratın. Çocuklarınızın çalışmak için sessiz, iyi aydınlatılmış ve rahat bir yere sahip olduğundan emin olun. Müfredat dışı etkinlikleri teşvik edin. Spor, müzik, sanat veya diğer etkinliklere katılmak, çocukların önemli beceriler geliştirmelerine ve özgüven kazanmalarına yardımcı olabilir. Tüm bunları yaparken onları çalışmaktan, sorumluluk almaktan, üretme arzusundan uzaklaştıracak bu cümleden sakının. İşte nedenleri :

Madde 1: “Benim Çocuğum Zeki Ama Çalışmıyor” Diyen Anne-Babalar Kendilerini Kötülüyorlar

Bu ifadeyi desteklemek için çok çaba harcamadan çocuklarının zeki olduğunu iddia eden ebeveynler, çocuklarına kötülük yapıyor. Çocuklarını potansiyellerine ulaşmak için gerekli olan çok çalışmaya teşvik etmeyerek, başarı için çok çalışmanın gerekli olmadığı mesajını veriyorlar. Bu tutum, çocukların kayıtsız olmalarına ve akademik ve profesyonel arayışlarında başarısız olmalarına neden olabilir.

Madde 2: Başarıya Ulaşmada Azim ve Sebatın Rolü

Araştırmalar, başarının anahtarının zekadan çok çalışmak olduğunu göstermiştir. Cesaret ve sebat, en başarılı insanların ortak özellikleridir, zeka değil. Başarılı insanları potansiyellerine ulaşamayanlardan ayıran şey, çok çalışmak ve bir hedefe ulaşmak için kendini adamadır.

Madde 3: Çok Çalışmadan Zeka Anlamsızdır

Bir insan ne kadar zeki olursa olsun, bu zekayı somut sonuçlara dönüştürmek için çabalamıyorsa sahip olduğu potansiyelin önemi hiçbir işe yaramaz. Potansiyeli gerçeğe dönüştürmenin tek yolu çok çalışmaktır. Onsuz, olağanüstü zekaya sahip insanlar bile tam potansiyellerine ulaşamazlar.

Madde 4: Çocukları Çok Çalışmaya Teşvik Etmenin Yararları

Ebeveynler, çocuklarına çok zeki olduklarını söylemek yerine, onları başarı için çabalamaya teşvik etmelidir. Ebeveynler, çocuklarında büyüme zihniyetini teşvik ederek, onların potansiyellerine ulaşmalarına ve başarı için çabalamaya devam edecekleri güveni kazanmalarına yardımcı olabilir.

Madde 5: Ebeveynler Neden Çocuklarını Çalışmaya Teşvik Etmeli?

Çocuklara akıllı oldukları ve çok çalışmaları gerekmediği söylendiğinde, kayıtsız hale gelebilirler. Bu, motivasyon eksikliğine, çaba eksikliğine ve yeni şeyler öğrenmeye ilgi eksikliğine yol açabilir. Bu durum, çocukların akademik ve profesyonel arayışları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Madde 6: Çalışmanın Yararları

Ebeveynler, çocuklarını potansiyellerine ulaşmaları için sınırlarını zorlamaları gerektiği konusunda doğru mentrölük yaptıklarında, başarı için çok çalışmanın gerekli olduğu mesajını vermiş olurlar. Bu, çocukların sağlıklı bir iş ahlakı geliştirmelerine ve başarı için çabalamaya devam etme güvenini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Madde 7: Neden “Çocuğum Zeki Ama Çalışmıyor” Demekten Kaçınmalı

Anne babalar ‘Benim çocuğum zeki ama çalışmıyor’ diyerek çocuklarına yanlış mesaj veriyorlar. Bu, yetersizlik duygularına ve kendinden şüphe duymaya yol açabilir ve çocukların tam potansiyellerine ulaşmasını engelleyebilir. Ebeveynler bunun yerine, çocuklarını hedeflerine ulaşmak için gerekli olan sıkı çalışmayı teşvik etmek için olumlu kendi kendine konuşma kullanmalıdır.

Ceren Moghaddam
Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Tiyatro, Oyunculuk, Yaratıcı Drama, Müze eğitimi, Takım çalışması, Etkili İletişim, Beden Dili, Enneagram, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Liderlik, İkna teknikleri ve Hikayeleştirme (University of Michigan) , P4C (Montclair State University) aldığı eğitimler arasındadır. Türkiye Gençlik ve Çocuk Müzeleri Derneği yönetim kurulu üyesidir. İstanbul başta olmak üzere Türkiye ’nin pek çok ilinde kurumlara ve şahıslara danışmanlık yapmaya ve eğitimler vermeye devam etmektedir.