ÇOCUĞUM OKULDAN GELİNCE BANA BİR ŞEY ANLATMIYOR!

Okulların açılmasıyla birlikte velilerin en çok beklediği an öğrencilerin eve dönüş zamanıdır ve o an bütün günü dinlemek için hazır halde bekleriz. Bu bekleyiş çoğu zaman veliler için hayal kırıklığıyla geçer .

  ‘Eveett nasıl geçti bakalım okul?Arkadaşlarını sevdin mi? Nasıldı Dersler?’

Arkasından gelen sadece 1 kelime’ İyi’ veya ‘Off annee’. Siz de sınıf arkadaşlarının annelerinden sınıf ortamını öğrenmeye başlarsınız. Sevgili ebeveynler, biliyorum ,çocuklarınız doğduğu andan itibaren sizinle iletişim halinde, ilk doğduğunda gözleriyle ,ilerleyen zamanlarda dilleriyle. Çocuğunuzla iletişim kurmak istemeniz çok güzel ve doğru bir hareket ancak unutmamalıyız ki her çocuk aynı değil sizinki konuşmaktan hoşlanmaz. Başka bir çocuk susmaktan bunun için doğru iletişim yolu bulmalı ve gerçek bir dinleyici olmalıyız .

Çocuğunuzla oyun oynayarak iletişime geçmeye ne dersiniz ? Ya da iletişime meyilli olduğu anlarda soru sormaya? Ve gerçekten onunla ilgilendiğinizi hissettirerek .Sadece okulu değil onu merak ettiğinizi hissettirin. Örneğin ‘Bugün seni gururlandıran ne oldu? veya bugün seni üzen bir şey oldu mu ? Bugün en çok neyi merak ettin ?’gibi sorularla başlayabilirsiniz.Ve onu mutlaka bölmeden dinlemelisiniz.

Sevgilerimle

AYŞE İLAYDA KARABIYIK

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin