CNC Köpük Kesme ve Şekillendirme Makinesi

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü 4’üncü sınıf öğrencileri, tasarımı kendilerine ait olan “CNC Köpük Kesme ve Şekillendirme Makinesi” ile Uluslararası Proje Yarışması’na katılacak. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü tarafından her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında düzenlenen yarışma için tüm hazırlıklarını tamamlayan Makina Mühendisliği Bölümü öğrencileri, yarışmadan Erzurum’a dereceyle döneceklerini söyleyerek, iddialı olduklarını gösterdiler.

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Şahin, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Proje Yarışması’na, Erzurum’dan “CNC Köpük Kesme ve Şekillendirme Makinesi” ile katılacaklarını bildirdi. Makina Mühendisliği Bölümü 4’üncü sınıf öğrencileri Kadir Geliş, Oktay Hançerli ve Emre Muslu’nun proje ekibi olarak katılacakları yarışma için hayli iddialı olduklarını ifade eden Şahin, “CNC Köpük Kesme ve Şekillendirme Makinası” hakkında bilgiler aktardı. Doç. Dr. Bayram Şahin, “CNC Köpük Kesme ve Şekillendirme Makinası, tamamen bilgisayar kontrolünde çalışıyor. Sanal ortamda çizilmiş olan her türlü çizim, makine platformunda köpük bloğuna aktarılıyor ve köpüğe istenilen şekil verilebiliyor.” diye konuştu.

Elektronik aksamı dışında, imalatından montajına varıncaya kadar söz konusu makinanın; Makine Kulübü öğrencileri tarafından yapıldığını dile getiren Bayram Şahin, “Bölümümüz öğrencilerince kurulan Makina Kulübü, söz konusu makinanın masrafını karşıladı. Yani öğrencilerimiz, tasarladıkları bu makinanın maliyetini de yine kendileri karşıladılar. 3 bin liralık maliyete sahip olan ‘CNC Köpük Kesme ve Şekillendirme Makinası’nın, Uluslararası Proje Yarışması’nda Erzurum’a ve Atatürk Üniversitesi’ne ödül kazandıracağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.