ÇİVİSİZ ARI KOVANI

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
ARILARIN KAÇMAK ISTEMEYECEĞI ONLARIN DOĞAL YAŞAM ALANLARINA UYGUN KOVAN YAPMAYA KARAR VERDIK.BU SAYEDE ARILARIMIZ EVINI TERK ETMEYECEK , KOVAN IÇINDEKI ARI ÖLÜMLERI ÖNLENECEK , BIZ DE DAHA DOĞAL VE ORGANIK BAL YIYECEK AYNI ZAMAN DA EKONOMIK ZARARLARDAN DA KORUNMUŞ OLACAĞIZ.

PROJE HEDEFİ:
ARILARIN KOVANDAN KAÇMASINI ÖNLENECEK DAHA SAĞLIKLI TEMIZ VE UZUN ÖMÜRLÜ KOVAN ÜRETILEREK EKONOMIK FAYDA SAĞLANACAKTIR.

PROJE ÖZETİ:
TÜRKIYE DE KOVAN BAŞINA BAL ÜRETIMI DÜNYA STANDARTLARINA GÖRE ÇOK DÜŞÜKTÜR.ARI SOĞUĞA DAYANIKLIDIR FAKAT NEME KÜFE VE BUZA DAYANAMAZ.BIZIM KOVANDA BU SORUN OLMAKTAN ÇIKTI.ÇÜNKÜ DOĞAL DIZAYNI ILE HAVALANDIRMA SISTEMI IYI TEMIZLEME IMKANI PRATIK VE ÇIVISIZ OLMASI NEDENIYLE PAS VE KÜF OLUŞMUYOR.BU NEDENLE ARILAR KOVANDAN KAÇMIYOR VE HASTALANMIYORLAR.DAHA SAĞLIKLI VE TEMIZ BAL ÜRETIYORUZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
61CM UZUNLUĞUNDA 28CM ÇAPINDA KIZILÇAM ALDIK.KAPAK VE KOVAN OLACAK ŞEKILDE IKIYE BÖLDÜK.IÇINE 47CMLIK ÇITALAR GIRECEK ŞEKILDE KESER ILE IÇINI OYDUK.TOPRAKLA TEMASINI KESMEK IÇIN 18CM UZUNLUKTA 2 AYAK YAPTIK.IÇ KISMINDAN ÇIKAN TAHTALARI YAPTIĞIMIZ TAHTA ÇIVILERI KULLANARAK ÇITA YAPTIK.İLAÇLAMA IÇIN ARKAYI OYDUK.ÖN TARAFI 9*2 OYARAK ARILARIN YAYILMASI IÇIN BIR KAPI YAPARAK HAVALANDIRMAYI SAĞLADIK.YAĞMUR VE KARDAN KORUMAK IÇIN 72CM UZUNLUK 30CM ENINDE ÇADIR YAPARAK TAHTA ÇIVILERLE SABITLEDIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARAŞTIRMA, GÖZLEM , INCELEME VE DENEME YÖNTEMINI KULLANDIM.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
HER YIL NEM KÜF PAS VE BUZLANMA SEBEBIYLE ARILARIN PEK ÇOĞU KOVANI TERK ETMEKTEDIR.BIR OĞUL ÇIKMA DÖNEMINDE ORTALAMA 25000 ARININ KOVANI TERK ETTIĞINI VE ÇEVREDEKI AĞAÇLARA YUVA YAPTIĞINI TESPIT ETTIK.BU DURUM DA MADDI MANEVI SONUÇLAR DOĞURMAKTADIR.PROJEMIZ ILE BU ZARARLARIN EN AZA INDIRILMESI SAĞLANMIŞTIR.ARILARIN YAŞAMAK ISTEYECEĞI SAĞLIKLI KÜF VE PAS TUTMAYAN BIR KOVAN YAPTIK.ÜZERINDEKI AĞAÇ ÇADIR SEBEBIYLE BUZLANMADAN DA KOVANI KORUMUŞ OLDUK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
PROJEMIZ SAYESINDE ARLARIN DOĞAL YAŞAM ALANINA UYGUN KIZILÇAM AĞACINDA BIR KOVAN YAPTIK.KOVANI EL IMKANLARI ILE ŞEKILLENDIRDIK VE PASI ÖNLEMEK IÇIN ÇIVI KULLANMADIK.KAPAK ILE BUZLANMAYI ÖNLEDIK.BÖYLECE ARILARIN KAÇMAK ISTEMEYECEĞI TEMIZLIĞININ KOLAY YAPILDIĞI HAVALANDIRMANIN IYI ÇALIŞTIĞI BIR KOVAN ELDE ETTIK.KOVANIN MALIYETININ AZ OLMASI VE GETIRECEĞI FAYDALAR GÖZ ÖNÜNE ALINIRSA BAL ÜRETIMINI ARTTIRACAĞI GÖZLENEBILMEKTEDIR.MADDI MANEVI FAYDA SAĞLAYACAK OLAN KOVANLA HEPIMIZ DOĞAYA DÖNÜYORUZ?

KAYNAKLAR:
1.WWW.ARICILIK.GEN.TR 2.WWW.ARICILIK.INFO 3.WWW.ARICILIK.GOV.TR 4.WWW.BILTEK.TUBITAK.GOV.TR/COCUK/01.SWF

PROJENİN TAKVİMİ:
19-24 EKIM 2009: PROJE KONUSU TESPIT EDILDI. 26-31 EKIM 2009: KAYNAK TARAMASI YAPILDI. 02-07 KASIM 2009: MALZEMELER TEMIN EDILDI. 09-20 KASIM 2009: PROJE MONTAJI YAPILDI. 23-30 KASIM 2009: PROJE DENENDI. 01 ARALIK-10 OCAK :PROJE SONUÇLARI GÖZLENDI VE PROJE RAPORU YAZILDI.

PROJE BÜTÇESİ:
PROJE MALIYETI : 5 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
KASABAMIZDAKI ZIRAAT ODASINDAN VE BABAMDAN YARDIM ALDIM.KIZILÇAMI DEMİRCİ ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNDEN TEMİN ETTİM.