Cinsiyetçi hediyeler beni her yerde korkutuyor!

blog yazarı
Ayşe İlayda Karabıyık

Cinsiyetçi hediyeler beni her yerde korkutuyor!

Eğitim- öğretim yılına minik bir ara verip yeniden derslerimize döndük. Tatile girmeden önce birçok öğrenci karne hediyesini beklemekteydi. Yarıyıl tatilinden bir gün önce bir alışveriş merkezinde oyuncakçıya girdim. Kasa sırasında bekleyen herkesin aldığı hediye görünüyordu. Hepsi renkleriyle ve oyuncak türüyle sanki özenle ayrılmış gibi pembe veya mavi ya da erkelere araba, puzzle, lego; kızlara oyuncak bebek şeklindeydi.

cinsiyetçi hediyeler
Cinsiyetçi hediyeler beni her yerde korkutuyor! 1

Özellikle okul öncesinde çalıştığım dönemde oyuncakların cinsiyeti olmadığını, çocukların ince motorlarını geliştirmeye yönelik, hayal güçlerini kısıtlamayacak, bilimden kopmamasını sağlayacak oyuncaklar alınmasını tavsiye ederdim. Bu düşüncemi savunmaktan da asla vazgeçmedim.

Daha büyük şaşkınlığımı ertesi gün bana karnelerini getiren öğrencilerimde yaşadım. Değerli meslektaşlarım, öğrencilerine karne koyma dosyası hediye etmiş yani karneler dosyada açık bir şekilde gözükmekteydi. Arkasını çevirdiğimde erkeklerin karne dosyası arabalı ve mavi; kızların dosyası bebekli ve pembe idi. Öğretmenlerinin hazırladığı karne hediyelerinin ise kız-erkek diye ayrıldığını gördüm. Verilen şekerlerde bile yeşil, mavi ve pembe olarak ayrılmıştı. Üzülerek bütün cinsiyetçi hediyeleri inceledim.

Sevgili veliler ve öğretmenler! Hediye vermenin heyecanını sizinle yaşıyorum ama bu denli cinsiyetçi eğilimler beni korkutuyor. Neden mi?

Yapılan araştırmalara göre cinsiyet gözeterek aldığımız hediyelerin kız öğrencilerin bir çok alanda kariyer heveslerini kırıyor. Aldığınız hediyeler çocukların kariyer seçiminde zincirleme etkisi yaratabilmektedir. Buna dikkat ederek özellikle kız öğrencilere de gerçek amacına uygun, fen ve bilim adına yapılan oyuncakların renk ya da cinsiyet ayırımı yapmadan alınmasını tavsiye ederim. Ve en önemlisi ise kız ya da erkek öğrenci olsun farketmeksizin cinsiyetçi oyunları ve söylemleri tamamen bir kenara bırakmalıyız.

Sevgiyle kalın..

Ayşe İlayda Karabıyık