CİMRİ SOBA

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: KÖMÜR SOBALARINDAN ÇIKAN VE DUMANI OLUŞTURAN TANECİKLERİN SÜZÜLMESİ AMAÇLANMIŞTIR. DUMANIN İÇİNDEKİ TANECİKLERE VERİLEN EKSİ(-) YÜK İLE TANECİKLERİN ATMOSFERE YAYILMADAN ARTI(+)YÜKLÜ LEVHAYA YAPIŞMALARI SAĞLANARAK DAHA TEMİZ BİR HAVA DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR

PROJE HEDEFİ: 1) BACALARDAN ÇIKAN VE DUMANI OLUŞTURAN KARBONMONOKSİT GAZININ VE TOZ PARÇACIKLARININ ATMOSFERE KARIŞMASINI ÖNLEYEBİLME. 2) YANMA SONUCU OLUŞAN ZARARLI ATIKLARI, ETRAFA YAYILMADAN DEPOLAYABİLME. 3) CANLILAR İÇİN DAHA UYGUN BİR ATMOSFER OLUŞTURABİLME. 4)SOBAYA MONTE ETTİĞİMİZ CİMRİ İLE ISIDAN DAHA FAZLA FAYDALANIP TASARRUF EDEBİLME.

PROJE ÖZETİ: ? PROJEMİZİN FİLTRE BÖLÜMÜ?NDE SOBADAN ÇIKAN GAZ BORU İÇİNDEKİ NEGATİF ELEKTRİK YÜKLÜ TELLERE ÇARPARAK NEGATİF YÜKLE YÜKLENİR.SONRA POZİTİF ELEKTRİK YÜKLÜ TABAKAYA ÇARPAR VE ORADA ARTI YÜKLÜ TANECİKLER EKSİ YÜKLÜ TANECİKLERLE BİRLEŞİRLER.ÇÜNKÜ ZIT KUTUPLAR BİRBİRİNİ ÇEKERLER.FAN BÖLÜMÜ VE CİMRİ BÖLÜMÜ?NDE SOBADAN ÇIKAN GAZIN DAHA HIZLI BİR ŞEKİLDE DIŞARI ÇIKMASI VE HAVA DEĞİŞİMİ SAĞLANIR.SICAK HAVANIN YÜZEY ALANI CİMRİ SAYESİNDE ARTTIRILARAK DAHA FAZLA ISI ENERJİSİ YAYMASI GERÇEKLEŞTİRİLİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: ? PROJEMİZİN İSMİ CİMRİ SOBADIR.ATMOSFERE ATIK MADDELERİ YAYMADA CİMRİLİK YAPTIĞINDAN,ISIYI DAHA FAZLA ODADA DOLAŞTIRIP SICAK GAZIN YÜZEY ALANINI ARTIRARAK ISI TASARRUFU YAPTIĞINDAN VE PROJEMİZİN BİR KISMINI GERÇEKTEN DE HALK ARASINDA CİMRİ DİYE HİTAP EDİLEN BİR ARAÇ OLUŞTURDUĞUNDAN DOLAYI BU İSMİ UYGUN BULDUK.PROJEMİZİN YAPIM AŞAMASINI İKİ BÖLÜMDE İNCELEYEBİLİRİZ. ? BİRİNCİ BÖLÜMDE FİLTREYİ YAPTIK.MALZEMELER BİR KISA SOBA BORUSU,İNCE BİR TAHTA(SOBA BORUSUNUN İÇİNE SIKIŞACAK ŞEKİLDE),KABLO,MOTOR,PERVANE,ADAPTÖR,ALÜMİNYUM FOLYO VE CİMRİDEN OLUŞMAKTADIR.SOBA BORUSUNU ALÜMİNYUM FOLYO İLE KAPLADIK. ? SOBA BORUSUNA İNCE BİR TAHTA PARÇASI TAKTIK.(İÇİNDEN EKSİ YÜK GEÇEN TELLERİ TAŞIMASI İÇİN)TAHTAYI TAKMADAN ÖNCE İLETKEN TELLERİ BAĞLADIK VE BİR KABLO ÇEKTİK.SONRA SOBA BORUSUNUN İÇİNİ POZİTİF TABAKA OLARAK KULLANDIK VE POZİTİF TABAKA OLAN BÖLGEYE BİR DELİK AÇARAK BİR KABLO BAĞLADIK.BU KABLO ADAPTÖRÜN KABLOSUDUR. KABLONUN EKSİ(-) UCUNU TELLERE,ARTI(+) UCUNU BORUNUN İÇİNE ATIKLARIN TOPLANACAĞI YERE BAĞLADIK. ? İKİNCİ BÖLÜMDE MOTORU,PERVANEYİ DÖNDÜRÜP HAVA AKIMINI SAĞLAMASI İÇİN BORUNUN AĞZINA YERLEŞTİRDİK.BAŞKA BİR ADAPTÖRÜ MOTORA BAĞLADIK.CİMRİYİ İSE BORU İLE BİRLEŞTİRDİK BÖYLECE TEMİZLENEN HAVA CİMRİDE DOLANIRKEN DAHA FAZLA ODAYI ISITACAKTIR.BORU İLE FİLTRE İŞİNİ, CİMRİ İLE ISI TASARRUFU İŞİNİ YAPMAK İSTİYORUZ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin