Çimento Tasarım Yarışması “Beklenmedik Dönüşümler”

Çimento Tasarım Yarışması

OYAK Çimento, çimento ve betonun doğru kullanımını artırmak ve yaygınlaştırmak için çimento ile nitelikli tasarımların ortaya çıkmasına imkan veren bir tasarım yarışması düzenlemektedir.

Hayatımızın bir parçası olmasına rağmen, üzerinde yeterince düşünülmeyen çimento ve betonun malzeme olarak tasarıma artı değer katabilmesi ve gündelik hayatın içinde kullanıcılar tarafından bu değerin fark edilir kılınması önemsenmektedir.

Yarışmanın Türü ve Şekli
Yarışma, öğrenci ve profesyonel olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenmektedir. Tasarım alanlarında faaliyet gösteren profesyonellere ve Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hukukuna uygun kurulmuş üniversitelerde okuyan öğrencilere hitap eder.

İki aşamalı düzenlenen yarışmanın ilk aşaması tasarımların teorik üretimini, ikinci aşaması tasarımların atölye ortamında birebir uygulanmasını kapsamaktadır.

Yarışmanın Teması
İlk defa düzenlenecek olan yarışmanın teması “Beklenmedik Dönüşümler” olarak belirlenmiştir.

Tema çerçevesinde katılımcılardan, gündelik hayatta kullanılacak bir objeyi “kendin yap” (do-it-yourself) mantığıyla üretilebilecek şekilde bir set olarak (obje + kendin yap seti)  tasarlamaları beklenmektedir.

Obje, 1/1 ölçekte 125.000 cm3 hacim içine sığabilen bir gündelik eşya olacak ve  kendin yap seti ile tek bir kullanıcının yardıma ihtiyaç duymadan üretebileceği şekilde tasarlanacaktır.

Tasarım kapsamında ele alınacak kendin yap setinde, kalıp oluşturma yöntemi ve hazırlanacak çimentonun tarifi gibi üretim süreçleri açıkça belirtilmelidir.

Gündelik hayatın içinde çimento ile üretim yapmak ve beton objeler elde etmek, malzeme ile doğrudan temas etmek, belki de bilinen objelerin yapısını değiştirerek bu objeleri betondan üretmek, bireyler ve tasarımcılar ile malzeme arasında olumlu bir bağ gelişmesini sağlayacaktır.

Genel Katılım Koşulları
Aşağıdaki esaslar yarışmanın öğrenci ve profesyonel kategorilerinin ikisi için de geçerlidir.

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Yarışmaya bireysel ya da ekip halinde katılım mümkündür. Ekipler en fazla 3 kişiden oluşur.

Yarışmacılar yalnızca bir kategoriden (öğrenci ya da profesyonel), tek bir (1) proje ile yarışmaya katılabilir.
Yarışmaya cimentotasarimyarismasi.com adresinden kayıt olunması, başvuru sürecinin web sayfası üzerinden tamamlanması ve 1. aşamada teslimin web sitesi üzerinden yapılması gerekmektedir.

OYAK Çimento çalışanları, yarışmanın jüri üyeleri ve bunlardan herhangi birinin ortağı, çalışanı ya da birinci dereceden akrabası olanlar yarışmaya katılamaz.

Yarışmaya katılan tüm projelerin özgün, daha önce üretilmemiş ve kamuya sunulmamış olması; benzer başka bir yarışmada kullanılmamış, dereceye girmemiş ve ödül almamış olması şartları aranmaktadır. Bu koşulların aksinin tespiti durumunda, ilgili proje diskalifiye edilecektir. Böyle bir durumda olduğu saptanan ödül almış projenin ise ödülü geri alınır ve derecesi iptal edilir. Yarışmaya gönderilen projelerin özgün değerlerinin olmaması ve üçüncü kişilerin söz konusu tasarımla ilgili hak iddia etmeleri durumunda tüm sorumluluk yarışmacıya/ yarışmacılara aittir.
Tüm yarışma projeleri, şartnamede belirtilen teslim gün ve saatini geçirmeyecek şekilde teslim edilmelidir.

5 Mayıs 2019 Son Teslim Tarihi
https://cimentotasarimyarismasi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin