ÇİFTBİSİKLET

ANTALYA GAZİPAŞA ÖZEL UFUK BİLGE ORTAOKULU GAZİ MAH. HAL YANI GAZİPAŞA/ANTALYA FİZİK 2012078751 ÇİFTBİSİKLET BEDİRHAN ÇABUK HASAN ŞENOL CENGİZ BİLEK

Proje Alanı: Fen ve Teknoloji

Proje Adı: Geri Vitesli Bisiklet

Projenin Amacı: Dar aralıktaki bisikletlerin kolayca çıkarılabilmesi ve etrafa zarar vermemesi.

Projenin Hedefleri:

1.Bisikletleri geliştirerek teknoloji düzeyini artırmak.

2.Etrafa verilen zararı azaltmak.

3.Hayatı kolaylaştırmak.

Literatür Taraması:

www.cevreonline.com,www.teknolojıkarastırmalar.org

Gerçekleştirilen Faaliyetler: Bisikletlerin etrafa verdiği zararlar ve rahatsızlıkları azaltmak amacıyla kaynak taraması yapıldı. Projede kullanılmak üzere bisiklet, bisiklet dişlisi ve bisiklet zincirinden birer tane alındı.

Proje ayrıntısı: Bu parçalar birleştirilerek iki araba arasından bisiklet hiçbir zarar olmadan rahatça çıkarıldı. Bisikletin bir adet kendi dişlisinden ayrı olarak bir dişli daha alındı. Bu dişli bisikletin diğer tarafına bisikletin kendi dişlisine ters bir şekilde takıldı. Bu şekilde bisikletin pedalını geriye doğru çevirdiğimizde bisiklet geriye doğru gitti.

Ulaşılan Sonuçlar: Bisikletin yeni takılan dişlisi bisikletin geriye doğru gitmesini sağladı. Bu da etrafa verilen zararı azalttı. İnsanların hayatını kolaylaştırdı.

Projenin Özeti: Bu ikinci dişli bisikletin pedalları geriye çevrildiğinde bisikletin geriye giderek verilen zararın azalmasını ve insanların hayatını kolaylaştırması sağlandI.

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri